התחדשה הלחימה במאלי 
בין הממשלה לשבטי הטוארג

המורדים בצפון הודיעו כי השתלטו על העיר קידאל. ראש הממשלה ביקר באזור לצורך שיחות עם בני הטוארג, שב-2012 כבשו את הצפון בסיוע אל-קאעדה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ראש ממשלת מאלי הודיע כי התחדשה הלחימה עם הבדלנים משבטי הטוארג, לאחר שמורדים תקפו עיירה בצפון המדינה בעת שביקר בה, הרגו תשעה חיילים וחטפו כ–30 עובדי מדינה. תקריות ירי היו עוד לפני שראש הממשלה, מוסא מארה, בא לקידאל שלשום (שבת). בעת ביקורו נאלץ מארה לתפוס מחסה בבסיס צבאי, בעת שמורדים תקפו את משרדיו של מושל האזור. העימותים, שכללו חילופי ירי, נמשכו בשעות היום ובסופו של דבר 
פסקו בלילה.

"לנוכח הכרזת המלחמה הזו, הרפובליקה של מאלי נמצאת במלחמה", אמר מארה בלילה שבו בילה בבסיס הצבאי. זה היה ביקורו הראשון בקידאל מאז נכנס לתפקידו בחודש שעבר. הביקור נועד לחדש את השיחות עם ארגוני המורדים בצפון המדינה - שיחות שהתעכבו זמן רב. סבב העימותים הקודם החל ב–2012, אז ניצלו לוחמים המזוהים עם אל־קאעדה התקוממות של בני הטוארג והשתלטו על צפון המדינה.

פעולה צבאית, בהובלת צרפת, הצליחה להדוף את האיסלאמיסטים בשנה שעברה, אבל כעת מתמקדת ממשלת מאלי בלחימה במורדי הטוארג. דובר ארגון המורדים MNLA טען שאנשיו השתלטו אתמול על קידאל. מארה עבר אץצןך מקידאל לגאו, עיירה אחרת בצפון. העימותים, אולי מהחמורים ביותר בין הממשלה למורדי הטוארג מאז ההתערבות של צרפת, מאיימים לחבל במאמצים למציאת פתרון של שלום ללחימה החוזרת ונשנית עם המורדים בצפון המדינה המדברית שבמערב אפריקה.

ראש ממשלת מאלי מוסא מארה בקידאל, שלשוםצילום: אי-אף-פי

הממשלה חתמה בשנה שעברה על הסכם עם קבוצה של ארגונים מזוינים - שהתנתקו מהגורמים האיסלאמיסטים לפני התערבות צרפת. לפי ההסכם, ינהלו הצדדים שיחות על אוטונומיה לטוארג בצפון מאלי. במדינה האפריקאית מוצב כוח שלום של האו"ם (MINUSMA) המונה 13 אלף איש.

מארה מתח ביקורת על כוחות צרפת ועל כוחות האו"ם כאחד, על כך שאיפשרו למתקפה להתרחש: "הייתם עדים לפסיביות גמורה של הכוחות האלה. המעט שציפינו (מהם) הוא להבטיח שמשרדי המושל לא יותקפו".

בהודעה שפרסם אתמול כוח האו"ם נאמר כי 21 אנשי או"ם נפצעו בעימותים בעת שאיבטחו את ראש הממשלה. שניים מהם פצועים קשה, אך לא נאמר מי פתח באש: "מעשים אלה הם הפרה חמורה של ההסכם הראשוני ופוגעים במאמצים להביא שלום וביטחון לאזורים בצפון, במיוחד לקידאל". בהודעה של משרד ההגנה של מאלי נאמר: "בעימותים נמנו עשרה הרוגים ו–25 פצועים מקרב אנשינו; ומקרב התוקפים נמנו 28 הרוגים ו–62 פצועים".

דובר של MNLA אמר כי הצבא תקף תחילה ופתח באש על מבנים של הארגון, אחרי הפגנות שהיו בעיירה ובהן קראו לעצמאות. "לקחנו כ–40 שבויים, בהם קצינים בכירים ועובדי ממשלה. כולם בטוחים ומצבם טוב", אמר עטאיה אג מוחמד בשיחת טלפון מהעיירה. לדבריו לא התנהלה אתמול לחימה. "אנחנו שולטים בעיירה לחלוטין... הצבא חזר לתוך הבסיס שלו. אבל אם הם יתקפו אותנו נילחם בהם", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ