מחריף משבר המזון בדרום סודאן, עם הימשכות קרבות מלחמת האזרחים

עקירת תושבים רבים מבתיהם פגעה קשות בזריעה ובדיג; עובדי סיוע אומרים שחלק מהעקורים רעבים כל כך שהם אוכלים עלים ועשבים

איסמעיל קושקוש, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איסמעיל קושקוש, ניו יורק טיימס

מדי שנה, בראשית עונת הגשמים, נהגה נייקר אונוואר בת 34 לצאת לזרוע ירקות בשדות, בעוד בעלה ובנה הבכור רעו את הפרות או יצאו לדוג בנילוס הלבן. בני המשפחה אכלו את המזון שייצרו, ובשנים שהייבול שפע הם מכרו בשוק העיירה הסמוכה את מה שנותר. לא השנה.

בפברואר פשטו גברים חמושים על הכפר שהם מתגוררים בו, שדדו מהם את הפרות, שרפו את סירת הדיג שלהם וחטפו כמה מקרוביהם. אונוואר הצליחה להימלט עם בעלה ושבעת ילדיהם, חרף הגשמים והבוץ. היא נמצאת במחנה פליטים בדרום סודאן כבר כמה שבועות, יחד עם אלפי עקורים ממלחמת האזרחים בדרום סודאן. היא הגיעה רעבה ובלי כסף. "נאלצנו למכור את הבגדים שלנו בשביל לקנות אוכל", היא מספרת.

בחמשת חודשי מלחמת האזרחים המשתוללת בדרום סודאן, נהרגו אלפי בני אדם ויותר ממיליון תושבים נעקרו מבתיהם. אבל גורמים באו"ם מזהירים שזו עלולה להיות רק תחילתה של הטרגדיה. משבר מזון קשה מאיים על המדינה, מתריע האו"ם, ואם לא יינקטו הצעדים הדרושים, ההשלכות עשויות להיות הרות אסון. "נראה שעלול להיווצר משבר המזון החמור בהיסטוריה של סודאן", אומרת הילדה ג'ונסון, ראש משלחת האו"ם לדרום סודאן.

סיוע של תרופות ומזון מגיע אל כפר במחוז נייאל שבדרום סודאן, 7 במאיצילום: אי–פי

מלחמת האזרחים במדינה פרצה בדצמבר, לאחר התנגשויות בין חיילים הנאמנים לנשיא סלבה קיר לחיילים הנאמנים לסגן הנשיא לשעבר ריק מצ'אר. העימות התפתח במהרה לסכסוך אתני בין שתי הקבוצות הגדולות במדינה, דינקה ונואר - קיר הוא בן דינקה ומצ'אר בן נואר.

בלחץ בינלאומי הסכימו הצדדים בסכסוך לפתוח נתיבי סיוע הומניטרי, וב-9 במאי נחתם בבירת אתיופיה הסכם שלום רעוע, שנועד להוביא לכינון ממשלה זמנית. אבל כפי שקרה לאחר חתימת הסכם הפסקת האש בינואר, גם הפעם התחדשו הקרבות ימים ספורים לאחר החתימה.

"אם הקרבות יימשכו, עד סוף השנה יהיו מחצית מ-12 מיליון תושבי דרום סודאן עקורים בארצם, פליטים מחוצה לה, מורעבים, או מתים", הזהיר החודש מזכ"ל האו"ם באן קי-מון בכינוס של מועצת הביטחון.

אם אוחזת בבנה הסובל מתת תזונה בבית חולים שהוקם על ידי ארגון רופאים ללא גבולות בליר שבדרום סודאן, 9 במאיצילום: אי–פי

עקירת תושבים כה רבים מבתיהם פגעה קשות בעונת הזריעה, בעדרים, בפעילות הדיג. על כך נוספה גם מחלת הכולירה שפרצה בבירה ג'ובה, ומאיימת להתפשט לחלקי המדינה האחרים. באזור וואו שילוק, השלכות המלחמה ניכרות היטב. מקרים של תת-תזונה מתרבים, ובצדם תחלואות הנגרמות ממחסור במזון והיעדר מים נקיים. עובדי סיוע אומרים שחלק מהעקורים כה רעבים שהם אוכלים עלים ועשבים.

"אף אחד מהתושבים החיים באזורי הקרבות לא עושה מה שהוא רגיל לעשות", אומרת נציגת האו"ם באזור לו טסה. "כלומר, הם לא מכינים את הקרקע לזריעה, לא רועים את העדרים ולא יוצאים לדוג". הסכסוך פגע גם במשק בעלי החיים. קרוב לעשרה מיליון ראשי צאן ובקר - שליש הכמות הכללית בדרום סודאן - נפוצו לכל עבר, חלקם למקומות בלתי צפויים כמו הפארק הלאומי גראמבה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו.

עם תחילת עונת הגשמים, הפכה העברת הסיוע לנזקקים משימה מסובכת - מרבית דרכי העפר חסומות ואי אפשר להגיע לקבוצות אוכלוסייה רבות. "האמצעי היחיד להביא סיוע לאזורים אלה היא להצניח אותו מהאוויר, וזו דרך יקרה פי שבעה", אומר מייק סאקט, מתוכנית המזון הבינלאומית. על ארגוני הסיוע להתמודד גם עם בעיה של ביזה, כפי שקרה במלקאל, שם נבזזו מחסני המזון של האו"ם.

באוסלו מתכנסים היום (שלישי) תורמים שונים, לדון בסיוע לדרום סודאן ובדרכים לגייס 1.3 מיליארדי דולרים בניסיון למגר את הרעב. אתמול אישר נשיא ארה"ב ברק אובמה העברה של 50 מיליון דולר סיוע לדרום סודאן. טסה מבקשת להדגיש כי "הדרך היחידה למנוע רעב היא להפסיק את הקרבות. אם זה לא יקרה, המערכה אבודה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ