מרד הטוארג מתחדש |

צבא מאלי ניסה לכבוש מחדש על עיר בצפון המדינה ונהדף

הצבא ניסה להשתלט על העיר קידאל, אך מורדי הטוארג, שב-2012 כבשו את כל הצפון עד התערבות צרפת, הדפו את ההתקפה והרגו יותר מ-10 חיילים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מורדים משבטי הטוארג בצפון מאלי הדפו אתמול (רביעי) ניסיון של הצבא לכבוש מחדש את העיר המרכזית קידאל ותפסו עיירה אחרת באזור, בהתפתחות המאיימת להפוך לשחזור למרד הכולל ב-2012 שהביא לכיבוש כל צפון המדינה בידי המורדים. הצבא יצא למבצע בניסיון להשתלט על קידאל לאחר עימות בסוף השבוע האחרון, בזמן שראש הממשלה מוסא מארה ביקר שם. תושבים דיווחו כי יותר מ-10 חיילים נהרגו בקרבות.

התחדשות הלחימה מאיימת על הניסיון להגיע להסדר שלום שיביא לקץ הלחימה בין הטוארג לממשלה, המתחדשת מדי כמה שנים. על המרד האחרון רכבו פעילי אל-קאעדה, שפעלו בשיתוף עם שבטי הטוארג, והשליטו את חוקי האיסלאם באזור. אולם, שליטת הממשלה הוחזרה בעקבות התערבות צבאית של צרפת.

חידוש הקרבות בין הממשלה לשבטים גם פוגע בתוכניות של צרפת ויתר מדינות האזור להילחם באיסלאמיסטים הפועלים בסביבה, שבעיני רבים נחשבים איום למסחר הבינלאומי ולהמשך ההשקעות הזרות. מזכ"ל האו"ם באן קי מון קרא להפסקה של הלחימה ולהכרזה על הפסקת אש.

חייל בצבא מאלי באזור קידאל לפני כשבועצילום: אי-אף-פי

דובר של MNLA, אחד מארגוני המורדים של הטוארג, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הארגון שולט בעיר קידאל, מעוז חשוב בצפון, וגם השתלט על העיירה מנאקה. "כל קידאל, כולל בסיס 1 של צבא מאלי ומשרד המושל נמצאים בידינו", טען הדובר. לדבריו, מספר לא ברור של חיילים מצבא מאלי נהרג, נפצע ונשבה: "מהצד שלנו נהרגו שני לוחמים ושמונה נפצעו".

ממשלת מאלי, בראשות הנשיא איברהים בובקאר קייטה, מסרה בהודעה ברדיו הלאומי כי חייליה יצאו למבצע להבטיח את השליטה בקידאל. מאוחר יותר נאמר כי אף שידם של החיילים היתה על העליונה בתחילה, הם נאלצו לסגת תחת אש המורדים, בשל בעיות בתיאום ובמודיעין. דובר הממשלה אמר לאחר מכן בטלוויזיה: "הנשיא קרא להפסקת אש מיידית".

דיפלומט זר הנמצא בבירת מאלי במאקו אמר כי המתקפה של צבא מאלי נהדפה, ונראה כי התזמון שלה היה שגוי, והיא עלולה להביך מאוד את הממשלה. דיפלומט אחר מסר כי כמה חיילים פצועים פונו לבסיס האו"ם באזור בסיוע חיילים צרפתים: "המצב מביך, אבל זו המדינה שלהם, והם חופשיים לעשות בה כרצונם".

הממשלה הסכימה עם כמה ארגונים חמושים לקיים שיחות על אוטונומיה בצפון מאלי בשנה שעברה. MNLA הוא אחד הארגונים הללו, שהתנתק מקשריו עם האיסלאמיסטים המזוהים עם אל-קאעדה לפני המתקפה הצרפתית ב-2013. אין זה ברור כמה ארגונים השתתפו בלחימה אתמול, אך ידוע כי MNLA אינו היחיד שנאבק בצבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ