ניגרית תגורש מבריטניה, חרף בקשתה למקלט כדי למנוע מבנותיה מילת נשים

אפוסאט סאליו שעברה בעצמה מילה ביקשה למנוע גורל דומה מבנותיה, אבל גם הקמפיין הנרחב לשחרורה לא סייע לה מול הרשויות

גרדיאן, "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים30
גרדיאן, "הארץ"

אישה ניגרית שביקשה מקלט בבריטניה מחשש יכפו על שתי בנותיה לעבור , נעצרה אתמול (רביעי) לקראת גירושה מהמדינה. אפוסאט סאליו, בת 31, ושתי בנותיה באסירט בת שלוש וראשידט בת שנה נכלאו בידי אנשי משרד הפנים והועברו מביתן הזמני בלידס ללונדון לקראת גירושן לניגריה, כך אמרה עורכת הדין של המשפחה.

סאליו, שעברה בעצמה מילת נשים, הביעה חשש כי גורל דומה צפוי גם לבנותיה והסבירה שבתור נוצריות הן גם עלולות להיות קורבן של ארגון הטרור האיסלאמיסטי הקיצוני בוקו חראם הפועל בניגריה, יותר מ־200 תלמידות.

120 אלף איש חתמו על עצומה, שהוגשה למשרד הפנים הבריטי, בבקשה לשקול מחדש את החלטת הגירוש. עורכת הדין של סאליו, בומיקה פרמאר, ציינה כי מרשתה הגישה בקשה לבחינה מחודשת של המקרה וציפתה שהליכי הגירוש יוקפאו בינתיים.

פרמאר ציינה שמשרד הפנים לא עידכן אותה על מעצר מרשתה וסירב לומר לה לאן הועברה. בסופו של דבר היא הצליחה לגלות שסאליו הועברה ללונדון. פרמאר גם האשימה את משרד הפנים בכך שלא עמד בתקנות, על פיהן היה עליו להודיע למרשתה על העברתה למתקן הכליאה לפחות 72 שעות מראש.

"נראה שהם נחושים להיפטר ממנה בגלל המתנהלת בבריטניה", אמרה חברה של סאליו, אנג' האנדה, שיזמה את העצומה ברשת. "זה עיתוי פוליטי לא טוב, כי משרד הפנים רוצה להראות שהוא קשוח בענייני הגירה".

סאליו הגיעה לבריטניה ב־2011. לדבריה, היא ברחה מניגריה לאחר שאמה החורגת הודיעה לה כי בתה הבכורה באסי צריכה לעבור מילה. בתה הצעירה נולדה בבריטניה. סאליו אמרה שהיא לא רוצה שבנותיה יעברו כריתה כזו. "אני יודעת שזה יקרה אם איאלץ לחזור לשם, כי זו התרבות של משפחתי", אמרה בחודש שעבר בראיון לגרדיאן, "הם מאמינים בזה ואני לא אוכל לעשות שום דבר כדי להגן עלי הבנות שלי מפני זה".

על פי הדיווחים, ניגריה היא המדינה שבה מספר כריתות הדגדגן לילדות הוא הגבוה בעולם. משרד הפנים הבריטי אמר שאינו נוהג להתייחס למקרים פרטניים.

הילדה הניגרית בישראל, שביקשה מקלט מדיני כדי להימנע ממילה, והוריה. אוגוסט 2012צילום: מוטי מילרוד

גם ב-2012 על מתן מקלט מדיני למשפחה מחוף השנהב, שחששה כי תבוצע בבתם שהיתה אז בת 6 מילת נשים. גם במקרה הזה, אמה של הילדה עברה בעצמה מילת נשים בילדותה, ובשיחות שקיימה עם משפחתה הובהר לה כי לא תוכל להימנע מביצוע המילה גם לבתה, עם שובה לחוף השנהב.

הבקשה של אותה משפחה נדחתה מבלי שנבדקה כלל. שני פסקי דין שניתנו בישראל בעניין זה קבעו כי יש לאפשר לנתיני אותה מדינה להגיש בקשות מקלט אינדיבידואליות, היות והסרת ההגנה הקבוצתית אינה בהכרח מבטיחה את שלומם של כל הפרטים בה. אמנת האו"ם לפליטים, שעליה חתומה מדינת ישראל, מכירה במילת נשים כרדיפה.

האם, שביקשה מקלט בישראל, כתבה כך בתצהיר שהוגש לבית המשפט: "חשוב לי שלא יבצעו בבת שלי מילת נשים כי אינני יכולה לסבול את הכאב שייגרם לה ואת התוצאות הקשות לגבי חייה בעתיד. בנוסף מדובר במנהג מסוכן, מילת נשים כרוכה בהרבה כאב ודימום, וגוררת הרבה בעיות, ויש בנות שמתות מכך. בכפר אין בית חולים ואין עזרה ראשונה, ויש בנות שמדממות למוות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ