דרום סודאן: פגישה נדירה בין הנשיא למנהיג המורדים לקראת פיוס

אחרי חצי שנה של לחימה קשה ומשבר הומינאטרי חמור, הצדדים הלוחמים הסכימו להקים ממשלת אחדות בתוך חודשיים

דיוויד סמית, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוויד סמית, גרדיאן

הממשלה והמורדים בדרום סודאן הסכימו לשים קץ למלחמת האזרחים במדינה ולהקים ממשלת אחדות בתוך חודשיים. אולם נוכח התמוטטות הסכמי שלום קודמים במדינה הצעירה, איש אינו ממהר להכריז על החגיגות. הפסקת האש נחתמה לאחר פגישה נדירה שהתקיימה שלשום באדיס אבבה בין הנשיא סאלבה קיר למנהיג המורדים וסגנו לשעבר, ריק מצ'אר. היילמריאם דסלן, ראש ממשלת אתיופיה, הודיע כי "הם הסכימו להתחייב למלא אחר הסכמים שכבר נחתמו ולהשלים את המשא והמתן בתוך 60 הימים הבאים ואז להקים ממשלת אחדות זמנית".

שני הצדדים הפרו את ההסכמים הקודמים לסיום מעשי האלימות, שדירדרו את המדינה הצעירה ביותר בעולם למשבר הומניטארי. מתווכים מטעם הרשות הבין־ממשלתית למען הפיתוח (IGAD) - ארגון המדינות במזרח אפריקה המתווך בין הצדדים - הודיעו שבכוונת הארגון לנקוט יד קשה אם היריבים יפרו שוב את ההסכמים. היילמריאם, היו"ר הנוכחי של IGAD, הוסיף כי "לכל ניסיון לעמוד בדרך לשלום יהיו השלכות... אם הם לא יעמדו בהסכם, יפעל IGAD ליישם את השלום בדרום סודאן".

ארה"ב כבר הטילה סנקציות על המשמר הנשיאותי של קיר ועל מפקד צבא הנאמן למצ'אר, אך זו הפעם הראשונה ששכנותיה של דרום סודאן איימו עליה בצורה כזאת, סימן לתסכולן הגובר ולדאגתן שהקרבות יתפשטו לחלקים נרחבים באזור.

נשיא דרום סודאן סלבה קיר מגיע לפגישה באדיס אבבה, אתמול. קיר ומנהיג המורדים הסכימו להקים ממשלת מעבר בתוך 60 יום צילום: AFP

אלפי בני אדם נהרגו ויותר מ–1.3 מיליון אחרים נאלצו לעקור מבתיהם בזמן המשבר בדרום סודאן, שקיבלה עצמאות מסודאן ב–2011. האו"ם מעריך ש–4 מיליון בני אדם עלולים להיות בסכנת רעב עד סוף השנה, מפני שהאלימות שיבשה את עונת הזריעה.

החששות שמעשי האיבה ידרדרו לרצח עם גברו לאחר שהאו"ם פרסם שהמורדים טבחו במאות אזרחים בעיר בנטיו באפריל. זמן קצר לאחר מכן, תושבי בור, עיר שמרבית תושביה הם מבני הדינקה, תקפו קבוצה של בני נואר שמצאו מקלט בבסיס של האו"ם.

הפגישה באדיס אבבה היתה פגישתם הראשונה של קיר ומצ'אר מאז שחתמו ב–9 במאי על הפסקת אש, שהופרה בתוך שעות. זהו המפגש השני בין השניים מאז תחילת מלחמת האזרחים, שפרצה באמצע דצמבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ