סכנה לחייהם של אלפים בני המיעוט המוסלמי ברפובליקה המרכז אפריקאית

שליח האו"ם למדינה סיפר כי 20 אלף מוסלמים כלואים בשכונותיהם משום שאם יעזבו, עלולים לתקוף אותם. בנוסף נמנעת מהם אספקת מזון ותרופות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

 כ-20 אלף בני אדם כלואים ב־16 יישובי מיעוטים ברפובליקה המרכז אפריקאית, משום ש"אם יעזבו, עלולים לתקוף אותם לפני שיספיקו להגיעו למקום מבטחים", אמר אתמול (שלישי) פקיד או"ם בכיר במדינה השסועה במלחמה בעלת רקע דתי.

לפני יותר משנה תפסו מורדי סקלה, מוסלמים ברובם, את השלטון ברפובליקה המרכז אפריקאית, והחלו להתנכל לאוכלוסייה הנוצרית המהווה רוב במדינה. בתגובה החלו הנוצרים לבצע פעולות נקמה, שהידרדרו לעימותים שבהם נהרגו אלפי בני אדם ויותר ממיליון נמלטו מבתיהם.

חברי מליציה ברפובליקה המרכז אפריקאית, בחודש שעברצילום: AP

בעדותו לפני מועצת הביטחון אמר שליח האו"ם לרפובליקה המרכז אפריקאית, גנרל בדימוס בבכאר גייה מסנגל, שהמוסלמים המעטים שנותרו בבנגי הבירה, מסוגרים ברובם בתוך שכונותיהם. "הם מוקפים באנשי אנטי-בלקה (המיליציה הנוצרית) שלא רק מונעים מהם לעזוב, אלא גם מונעים מהם אספקת מזון ותרופות", אמר לחברי המועצה. "על פי דיווחים אחדים, אנשי אנטי-בלקה גם תוקפים גם לא-מוסלמים שמסייעים לאוכלוסייה המוסלמית באספקה ומתן שירותים", אמר. לדבריו, גם גורמים בצבא מעורבים ברבות מהתקריות לצד כוחות אנטי-בלקה.

גורמי או"ם הביעו חשש שסכסוך הדמים בין המוסלמים לנוצרים במדינה יידרדר לרצח עם. לדברי גייה, ממשלת המעבר שהוקמה בינואר אחרי שסלקה ויתרה על השלטון בלחץ בינלאומי, מנסה לנהל את המדינה בלי צבא משלה ובלי אמצעים כספיים. לדברי עדי ראיה וגורמים רשמיים, כ-50 בני אדם נהרגו ביומיים של תקריות, להן מנסים כוחות זרים לשים קץ.

שרת הבריאות של הרפובליקה המרכז אפריקאית, מרגריט סמבה, אמרה למועצת הביטחון שהסכסוך במושבה הצרפתית לשעבר לא פרץ על רקע דתי. "זה התחיל כבעיה מקומית שהפכה לדתית בגלל מניפולציה פוליטית", אמרה. "זה גם תוצר של התפקיד השלילי שמילאה התקשורת המקומית והבינלאומית", הוסיפה.

מעשי האלימות נמשכים למרות הצבתם במדינה של כאלפיים חיילים צרפתים וששת אלפים חיילים מכוחות האיחוד האפריקאי. בחודש אפריל קיבלה מועצת הביטחון של האו"ם החלטה לשלוח למדינה כוח שלום או"ם של כעשרת אלפים איש וכ־1,800 שוטרים, שיתחילו במשימתם בספטמבר. "הפגיעה בזכויות אדם ובחוק הבינלאומי נעשות בידי כל הארגונים והאזרחים החמושים, הפועלים בלי לתת את הדין, וההגנה שיש להעניק שם היא עצומה", אמר גייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ