הסודאנית הנוצרייה שעמדו להוציא להורג נמצאת בשגרירות ארה"ב

האשה שנידונה למוות על שעזבה לכאורה את האיסלאם ונמצאת עם משפחתה בנציגות ארה"ב בחארטום. וושינגטון: מנהלים מגעים לאישור יציאתה מהמדינה

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

מרים איברהים אישאג, האשה הסודאנית הנוצרייה, שנידונה למוות, שוחררה ונעצרה שנית בנמל התעופה, נמצאת עתה בשגרירות ארצות הברית בחארטום – כך מסר אמש (שישי) עורך דינה. "היא עתה בשגרירות ארה"ב. כמה מקרובי משפחתה רוצים לפגוע בה", טען עורך הדין אל-שריף עלי מוחמד.

אישאג, בת 27, נולדה לאב מוסלמי ולאם נוצרייה, ונידונה למוות בחודש שעבר בבית משפט במדינה לאחר שהורשעה בנטישת דתו של אביה ובנישואים לגבר נוצרי – מעשה שדינו מוות לפי פוסקים מוסלמים במדינה. קרוביה המוסלמים טוענים ששמה המקורי הוא אבראר אל-האדי, שם מוסלמי. אולם, אישאג גדלה עם אמה והתעקשה כי מעולם לא היתה מוסלמית. במעצרה, בזמן הדיון בערעורה, היא ילדה.

הפסיקה המקורית הביאה למחאה של ארגוני זכויות אדם וממשלות מרחבי העולם, וגם לדיון בתוך הקהילה המוסלמית בכפירה – סעיף העונש בו הורשעה אישאג. בית המשפט לערעורים ביטל את הרשעתה של האשה והורה לשחררה, אך כשהגיעה לנמל התעופה בחארטום למחרת כדי לעזוב את המדינה עם בעלה דניאלי ואני, אזרח אמריקאי שבמקור מדרום סודאן, עצרו הרשויות את המשפחה בטענה שמסמכי הנסיעה שלה זויפו.

מרים איברהים אישאג עם משפחתה וחברים השבוע בחארטוםצילום: AFP

שגרירות דרום סודאן היא זו שהוציאה את תעודות המעבר, טען עורך הדין של אישאג: "הם לא זויפו". הרשויות בסודאן זימנו את השגריר של דרום סודאן ואת הממונה על הקשרים הדיפלומטיים של ארה"ב במדינה, ובפגישה גינו את ארה"ב על ניסיונה לסייע לאשה לעזוב את סודאן באמצעות "מסמכי מעבר בלתי חוקיים".

ויל סטיבנס, דובר משרד החוץ של ארה"ב לענייני אפריקה, לא אישר כי אישאג ומשפחתה נמצאים בתוך השגרירות בחארטום, אך אמר: " המשפחה נלקחה למקום בטוח. אנחנו בקשר עם משרד החוץ הסודאני כדי לוודא שמשפחתה והיא יוכלו לצאת מהמדינה במהירות האפשרית. לאישאג כל המסמכים הדרושים לה כדי לנסוע לארה"ב ולהיכנס אליה, ברגע שממשלת סודאן תתיר לה לעזוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ