האו"ם קורא לפעולה נמרצת נגד התפשטות האבולה במערב אפריקה

נציגים מ-11 מדינות ייפגשו השבוע כדי להתמודד עם ההתפרצות החמורה ביותר בהיסטוריה של הנגיף הקטלני - עד כה מתו 399 בני אדם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארגון הבריאות העולמי של האו"ם קורא הבוקר (שני) לפעולה נמרצת נגד ההתפרצות הקטלנית ביותר בהיסטוריה של נגיף האבולה. סוכנות הידיעות אי-אף-פי מסרה כי הארגון הודיע כי נציגים מ-11 מדינות ייפגשו כדי לדון במשבר המתפתח. נכון לאתמול תועדו 635 מקרים של קדחת דימומית, שהחוקרים אימתו שרובם נגרמו מהידבקות בנגיף, בהם 399 מקרי מוות, במדינות גינאה, ליברה וסיירה לאון.

בשבוע שעבר הודיע הארגון "רופאים ללא גבולות" כי ההתפרצות הרחבה, גם במונחים גיאוגרפיים, "יצאה משליטה". ארגון הבריאות העולמי שלח 150 מומחים למערב אפריקה מאז הדיווחים הראשונים במארס על ההידבקות במחלה, ששיעור התמותה ממנה הוא 90%. בהודעה נאמר כי למרות המאמצים עד כה לא הצליחו לבלום את התפשטות הנגיף.

בדיווחים דיברו בכירים בארגון באזור וסיפרו כי הם מודאגים מהמשך ההדבקות בין המדינות, מה שמגביר את החשש מהתפשטות הנגיף למדינות נוספות. באו"ם טענו כי אין זה עוד משבר מדינתי, אלא עניין אזור הדורש פעולה של ממשלות ושל ארגונים נוספים. בין היתר, סיפרו כי סיבה עיקרית לעלייה החדה במספר המקרים החדשים הוא הקלה באמצעים הראשוניים שננקטו לאחר שנראה כי יש האטה בהידבקות באפריל.

בפגישת השרים שתיארך באקרה, בירת גאנה, בימים רביעי וחמישי, ישתתפו נציגי שלוש המדינות שבהן מרוכזים מקרי ההדבקה עד כה ונציגים מחוף השנהב, מאלי, סנגל, גינאה ביסאו, גמביה, גאנה, אוגנדה והרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, שם התגלה הנגיף לראשונה לפני 40 שנה. עוד יגיעו למפגש: הצלב האדום, רופאים ללא גבולות והמרכזים לפיקוח על מחלות מאפריקה, ארה"ב, בריטניה והאיחוד האירופי.

האבולה הוא נגיף טרופי המסוגל לקטול את הנדבקים בו בתוך ימים. הוא גורם לקדחת קשה, לכאב שרירים, חולשה, הקאות ושלשולים – ובכמה מקרים הוא מביא לקריסת אברים ולדימום בלתי פוסק. הוא עובר בנוזלי הגוף, בהם זיעה, ואין תרופה או חיסון נגדו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ