האבולה מתפשטת במערב אפריקה: ליבריה סגרה מעברי גבול

על קשיי המאבק בהתפרצות נוסף עוד קושי - תושבים מאשימים את הרופאים המערביים בהפצת המחלה. רופא בכיר בליבריה מת מהנגיף

גרדיאן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן, ניו יורק טיימס

ליבריה סגרה היום (שני) את גבולות המדינה בניסיון לעצור את התפשטות נגיף האבולה, לאחר שרופא שלישי מת אתמול מהמחלה. האבולה התפרצה בארבע מדינות במערב אפריקה (ליבריה, גינאה, סיירה לאון וניגריה) וגרמה עד כה למותם של 660 איש ולהדבקתם של 1,093 מקרים ידועים.

רק חמישה מעברי גבול לליבריה (כולל שני שדות תעופה) יישארו פתוחים, ויוקמו שם מרכזי בדיקה ומניעה עבור כל היוצאים והנכנסים. כך הודיעה היום נשיאת ליבריה, אלן ג'ונסון סירליף, שהכריזה על מצב חירום לאומי, במסגרתו גם חל איסור על אסיפות ציבוריות גדולות ודרישה מבתי מלון, מסעדות, מרכזי בידור ומועדונים להקרין סרטוני הסבר על נגיף האבולה ומניעת התפשטותו. היא הוסיפה גם כי קהילות שהוכו באופן קשה על ידי הנגיף ייכנסו להסגר.

ההכרזה של הנשיאה מגיעה יום אחרי שאחד מהרופאים המוכרים ביותר בליבריה מת מאבולה. ד"ר סמואל בריסביין הוא הרופא הליברי הראשון (שני הרופאים האחרים היו מאוגנדה וסיירה ליאון) למות מהמחלה, שעל פי ארגון הבריאות העולמי (WHO) גרמה עד כה למותם של 129 איש בליבריה. הארגון מדווח כי ההתפרצות הנוכחית של האבולה במדינות מערב אפריקה היא הגדולה ביותר בהיסטוריה.

בריסביין, שבעבר שימש כיועץ רפואי לנשיא ליבריה לשעבר צ'ארלס טיילור, עבד במחלקה הפנימית בבית החולים הגדול במדינה, המרכז הרפואי לזכר קנדי במונרוביה. אחרי שחלה, הוא נלקח למרכז טיפולי בפרברי הבירה, שם הוא מת.

נוסף לבריסביין, גם שני עובדי בריאות אמריקאים העובדים בליבריה נדבקו מאבולה ונמצאים כעת בבידוד. אחד מהם הוא הרופא האמריקאי ד"ר קנט ברנטלי, שנמצא כעת במחלקה המבודדת של בית החולים בבירה מונרוביה, והשנייה היא ננסי ריטבול העובדת עבור ארגון הסיוע SIM, ועל פי הדיווחים נמצאת במצב קריטי.

ידוע כי רופא ליברי נוסף שנושא את נגיף האבולה מטופל כעת באותו מרכז. בשבוע שעבר נודע גם כי חלה הרופא הבכיר ביותר המתמחה באבולה בסיירה לאון, שעל פי הדיווחים מתו בה 224 איש עד כה.

גם בגינאה המצב קשה - המחלה גבתה שם עד כה את חייהם של 319 איש, וביום שישי האחרון לבדו דיווחו עובדי בריאות בגינאה על 14 מקרים חדשים של הידבקות. בגינאה אוכלוסיות כפריות מבוהלות מאשימות את עובדי הבריאות בהפצת הנגיף. רופאים רבים קיבלו איומים מפורשים לחייהם וכלי הרכב שלהם או של ארגוני הבריאות מכותרים לעתים קרובים על ידי המון זועם.

מפגינים מחוץ לבית החולים במונרוביה בעת ביקורה של נשיאת ליבריהצילום: AP

כך למשל, שמונה צעירים חמושים ברוגטקות ומאצ'טות עמדו בשבוע שעבר בצדי דרך העפר שמובילה לכפר קולו בנגו בגינאה, שם הנגיף פגע בכמה אנשים. הצעירים חסמו את הגישה לכפר ולא אפשרו לעובדי מערכת הבריאות להיכנס אליו.

"אנחנו לא רוצים אורחים", אמר המנהיג של החבורה, פאיה אירונדונו, בן 17, נשיא ליגת הצעירים של קולו בנגו. "אנחנו לא רוצים קשר עם אף אחד", הוא אמר תוך שהוא מצביע על אחד הרופאים מארגון "רופאים ללא גבולות", שביקש להיכנס לכפר, והאשים אותו: "איפה שהאנשים האלה עוברים, הקהילות הוכו באבולה".

חבורות כמו של של אירונדונו חוסמות את הכניסה לכפרים רבים בגינאה, וכך חולים לא יכולים לקבל עזרה ומדביקים אחרים. בעקבות זאת אנשי הבריאות נלחמים בשתי חזיתות - בנגיף האבולה המתפרץ, ובפחד מעובדי הבריאות שגרם לעוינות גוברת כלפיהם.

"זה מאוד יוצא דופן שלא סומכים עלינו", אמר מארק פונסין, מנהל מערך החירום של הסניף בגינאה של ארגון רופאים ללא גבולות, "ובגלל זה אנחנו לא מצליחים לעצור את התפשטות המחלה". הוא מספר שהמקומיים בוטחים ברופאי אלילים יותר מאשר ברפואה המערבית.

אין תרופה מוכרת לאבולה, שמתחילה עם סימפטומים כמו חום וגרון כואב, ואז מידרדרת להקאות ודימומים פנימיים וחיצוניים. מומחים סבורים שההתפרצות במערב אפריקה החלה בינואר השנה, בצפון מזרח גינאה, ונודע עליה באופן רשמי רק במארס. מאז נעשים ניסיונות עיקשים להשתלט על המחלה על ידי בידוד החולים והסברה, אבל גבולות פרוצים בין המדינות וחוסר האמון במערכת הבריאות הופכים את המשימה לקשה.

צוות של רופאים ללא גבולות באגף בידוד בגינאהצילום: AFP

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ