בוקו חראם משנה כיוון ומתחיל להתמקד בפוליטיקאים

ארגון הטרור הניגרי ניסה לרצוח בכיר באופוזיציה בשבוע שעבר, ובתחילת השבוע הנוכחי חטף את אשת אחד האנשים החזקים בממשל בקמרון השכנה

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

ארגון הטרור המוסלמי "בוקו חראם" החל בימים האחרונים לתקוף פוליטיקאים בניגריה ובקמרון השכנה, בניגוד לנוהג שלו בשנים האחרונות לפגוע בעיקר באזרחים, כמו במקרי טבח שונים או בחטיפת 276 התלמידות. שלשום (ראשון) עשרות מלוחמי הארגון, שנדחק לאזור הגבול בין שתי המדינות האפריקאיות, התפרצו לבית של סגן ראש ממשלת קמרון, שנמצא סמוך לגבול, חטפו את אשתו והרגו מספר לא ידוע מהאנשים שהיו במקום.

באותו היום פגעו מחבלות מתאבדות בקאנו, העיר החשובה ביותר בצפון ניגריה. שם נהרגו שלושה בני אדם לפחות. סך הכל נהרגו מתחילת השבוע שם כ-11 בני אדם בפעולות טרור שונות. אולם, בניגוד לפיגועים, חטיפת אשתו של אמאדו עלי, אחד הדמויות הפוליטיות המוכרות בקמרון, חושפת כיוון פעולה חדש של בוקו חראם, שבשנים האחרונות טבח באלפי אזרחים באזור. בשבוע שעבר בעיר קאדונה בניגריה ניסו אנשי הארגון להתנקש בחייו של מוהמדו בוהארי, הפוליטיקאי הבכיר ביותר באופוזיציה.

ניסיון ההתנקשות הדהד ברחבי ניגריה, ובמהלך סוף השבוע כלי התקשורת במדינה, שאזרחיה המוסלמים ציינו את סוף הרמדאן, עסקו בעיקר בתוהו ובוהו הפוליטי שהיה עלול להתפרץ אילו בוהארי היה נרצח. נראה שזה המניע שדחף את המחבלים לחטוף את אשת סגן ראש ממשלת קמרון – פגיעה ביציבות המדינה. אמאדו עלי נחשב במשך שנים לאחד מעמודי התווך בממשלו של נשיא קמרון פול בייה, שתקופת שלטונו באפריקה היא אחת הארוכות ביותר, והוא נחשב לאחד המנהיגים הרודניים ביבשת.

לוחמי בוקו חראם בסרטון שהפיצו החודשצילום: AFP

עלי הוא המוח מאחורי רדיפתו של בייה אחר שרים בממשלתו, לכוארה כדי להילחם בשחיתות. במהלך המבצע הזה נשלחו בכירים רבים בממשל לכלא. פרשנים מעריכים כי המניע העיקרי לפעולות הללו היתה הגברת אחיזתו של הנשיא הוותיק בשלטון. כתב העת הצרפתי "ז'ון אפריק" כינה את עלי "האדם שהחזיק בחרב דמוקלס מעל ראשיהם של חבריו לממשלה", והאיש "שהדיר שינה מעיני האליטה הפוליטית".

כ-250 חמושים תקפו את ביתו של עלי בכפר קולופאטה ביום ראשון, אך מי שהיה שר ההגנה והמשפטים בעבר לא היה בביתו באותה העת, אז אנשי בוקו חראם חטפון את אשתו במקום – כך מסר שר התקשורת של קמרון. החמושים תקפו גם את ביתו של ראש היישוב וחטפו אותו ושישה מבני משפחתו. כ-15 בני אדם, בהם עוברי אורח ואנשי משק, נהרגו בשני הבתים.

נראה שההתקפה על קולופאטה היא תגובה למשפט צבאי שנערך בקמרון ליותר מ-12 נאשמים בחברות בארגון הטרור המוסלמי. בעבר השתמש הארגון בחטיפות כדי להביא לשחרור אנשיו מהכלא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ