חשש בליבריה לאחר פריצה למרכז טיפול באבולה

תושבים בשכונת עוני בעיר הבירה פשטו על מרכז הבידוד, והמטופלים נמלטו; קניה סוגרת את גבולותיה לתיירים ממערב אפריקה בניסיון למנוע את התפשטות הנגיף

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

חשש כי נגיף האבולה יתפשט בשכונת העוני הגדולה בבירת ליבריה, לאחר שתושבים פשטו על מרכז בידוד למטופלים שקיים חשד כי נדבקו בנגיף, ולקחו פריטים בהם ציוד רפואי, סדינים ומזרונים מוכתמים בדם. האירועים בשכונת העוני, הנקראת "ווסט פוינט", התרחשו אתמול (שבת) בערב, כשתושבים פרצו למקום בזעם על כך שהובאו אליו מטופלים מחלקים אחרים של הבירה מונרוביה.

30 מטופלים לכל היותר היו במרכז, ורבים מהם נמלטו בעת הפשיטה, כך מסר עוזר לשר הבריאות של ליבריה. לדבריו כשהמטופלים יאותרו הם יועברו למרכז לטיפול באבולה בבית החולים הגדול במונרוביה. האבולה מתפשטת באמצעות נוזלי גוף, והאירועים במונרוביה מציבים אתגר נוסף לרשויות הבריאות בניגריה, הנאבקות לרסן את המגיפה.

מוקדם יותר הודיעה קניה כי היא סוגרת את גבולותיה לתיירות נכנסת משלוש המדינות שבהן התפרץ נגיף האבולה - גינאה, ליבריה וסיירה לאון. ההחלטה באה על רקע הודעת ארגון הבריאות העולמי (WHO) כי קניה נמצאת "בסיכון גבוה" שכן נמל התעופה בניירובי משמש צומת דרכים מרכזי לטיסות ברחבי אפריקה וממנה ליבשות אחרות. חברת התעופה הקנייתית הודיעה שתפסיק את טיסותיה לליבריה ולסיירה לאון החל מיום רביעי.

בודקים את חום הגוף של נוסעים שהגיעו לנמל התעופה בניירוביצילום: אי־אף־פי

שר הבריאות הקנייתי, ג'יימס מצ'ריה, אמר כי הגבולות לא ייסגרו בפני אזרחים קנייתים או עובדי ארגוני בריאות המגיעים ממערב אפריקה. "זו ההחלטה הטובה ביותר לטובת בריאות הציבור. קנייתים ועובדי מערכות בריאות שחוזרים ממדינות מערב אפריקה יעברו בדיקות קפדניות ויושמו בבידוד במידת הצורך", הוסיף.

נגיף האבולה התפרץ בחודש פברואר בדרום גינאה ומאז התפשט וגבה את חייהם של 1,145 בני אדם. מספר מקרי ההידבקות המוכרים עומד על 2,127. מאמצים רבים ננקטים בשבועות האחרונים בניסיון למנוע את התפשטות המחלה לניגריה, המדינה המאוכלסת ביותר באפריקה, שם כבר מתו מהנגיף ארבעה בני אדם.

ביום שישי הודיע ארגון "רופאים ללא גבולות" כי האבולה מתפשטת במהירות" וכי ייקח לפחות חצי שנה להחזיר את המצב לשליטה. גם ארגון הבריאות העולמי הזהיר בהודעתו האחרונה כי הנגיף "זוכה לתת הערכה אדירה" בכל הקשור למספר מקרי ההידבקות והמוות, וכי "יש צורך בצעדים יוצאי דופן" על מנת להביא לריסון המגפה.

מחסום שהקימו עובדי מערכת הבריאות בליבריה לאיתור הנגיף סמוך לבירה מונרוביה. כל משחקי הכדורגל במדינה הופסקוצילום: אי־פי

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) האמריקאי פרסם בסוף השבוע אזהרה מפני גופים וחברות שטוענים כי יש בידם תרופה לאבולה. בהודעה הזהיר FDA כי יקנוס חברות אמריקאיות שינסו לעשות רווחים באמצעות טיפולים שלא נבדקו ולא הוכחו מעולם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ