האו"ם: יש "אזורי צללים" של אבולה, שלא ידוע כמה נדבקים יש בהם

צוותים רפואיים לא מצליחים להגיע לאזורים כפריים במערב אפריקה. 1,427 נספו עד כה במגפה, ושני מקרי הידבקות התגלו חדשים בניגריה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ארגון הבריאות העולמי הזהיר אתמול (שישי) כי מספר המקרים שבהם משפחות מסתירות קרובים שחלו באבולה, כמו גם מספר "אזורי הצללים" - האזורים שאליהם עובדי בריאות לא מצליחים להגיע כלל - גבוה בהרבה משחשבו קודם לכן. כמו כן, דווח כי עוד שני עובדי מערכת הבריאות בניגריה נדבקו בנגיף הקטלני לאחר שטיפלו בגבר הליברי-אמריקאי שהביא את המחלה למדינה.

ניגריה, המדינה הרביעית שאליה הגיעה המחלה – לאחר גינאה (מקור ההתפרצות), ליבריה וסיירה לאון – אישרה כי מספר מקרי ההידבקות בשטחה עלה ל-14. שר הבריאות הניגרי אמר כי שני החולים החדשים נדבקו באופן עקיף מהגבר הליברי, שהתגלה כי נדבק במהלך טיסה מליבריה ללאגוס, העיר הגדולה והחשובה בניגריה, אז החל לפתח חום גבוה ותשישות. הוא מת לבסוף בבית חולים בלאגוס.

עד כה ידוע כי 1,427 בני אדם נספו מקרב 2,615 מקרי ההידבקות הידועים במערב אפריקה, מאז שהתגלתה התפרצות הנגיף במארס. לפי ארגון הבריאות העולמי, עדיין ישנם אזורים במדינות אפריקה שבהם יש כנראה מקרים רבים של הידבקות ומוות שכלל לא דווחו. מומחים עצמאיים העלו דאגה דומה לפני כחודש, מכך שהמגפה עלולה להיות קשה משצפו, מאחר שתושבים באזורים מרוחקים מגרשים צוותים רפואיים ודוחים קבלת טיפול.

אנשי סיוע מחלקים מים לתושבי שכונה מבודדת בליבריהצילום: אי־פי

בניגוד לאמירות של אנשי רפואה בתחילת ההתפרצות, שלפיהן הצליחו להכיל את מקרי ההידבקות בשלב מוקדם יחסית, מספר הנדבקים והמתים זינק בשבועות האחרונים. עתה, ההערכות שונות לחלוטין. "יש לנו שישה עד תשעה חודשים, זו הערכה הגיונית", אמר קייג'י פוקודה, העוזר למנכ"ל ארגון הבריאות לענייני ביטחון בריאותי, במהלך ביקור בליבריה.

תת-דיווח הוא בעיה בעיקר בליבריה ובסיירה לאון, שתיים מהמדינות שנפגעו באופן הקשה ביותר מהמחלה. ארגון הבריאות העולמי אמר כי הוא פועל בשיתוף פעולה עם הארגון "רופאים ללא גבולות" כדי לגבש הערכות ריאליסטיות יותר להשתלטות על המחלה. "מאחר שלאבולה אין תרופה, רבים סבורים שיהיה נוח יותר ליקיריהם שנדבקו למות בבית", מסר ארגון הבריאות בהצהרה, "אחרים מכחישים כי מטופל מסוים נדבק, וסבורים שהטיפול באגף הבידוד – שבעיניהם הוא מקור המחלה – יוביל להידבקות ולמוות בטוח".

מכשול אחר בפני המאמצים הבינלאומיים להשתלט על התפשטות הנגיף הוא חוסר שיתוף פעולה מצד מדינות האזור, המנסות להגן על עצמן, למרות הנחיות ארגון הבריאות העולמי לסייע למדינות שנפגעו. סנגל, הנחשבת למרכז הסיוע ההומניטרי של מערב אפריקה, הודיעה כי מנעה ממטוס סיוע של האו"ם לנחות וכי היא אוסרת על טיסות נוספות למדינות שנפגעו ומהן.

גבון הודיעה אתמול על הפסקת כל קשרי הים והאוויר לארבע המדינות שבהן התגלו מקרי הידבקות, ובכך הצטרפה לעוד כמה ממדינות האזור המבקשות לבודד את עצמן, וכך למנוע את הגעת הנגיף לתוך גבולותיהן. ארגון הבריאות העולמי חזר והדגיש כי הוא אינו ממליץ על הגבלות תחבורה ומסחר עם ארבע המדינות, מאחר שאלה עלולים להחמיר את המחסור במזון ובאספקה, שגם כך מקשים על הטיפול בנגיף.

צוות רפואי עובר חיטוי בבית חולים במונרוביה, בירת ליבריהצילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ