ד־פ־א

הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו הכריזה אמש (ראשון) על התפרצות אבולה בצפון המדינה (צפו בוידאו), לאחר שהתגלו שני מקרים של המחלה בשטחה. שר הבריאות, פליקס נאמבי, אמר כי בסך הכל נערכו בדיקות לשמונה בני אדם במחוז אקווטור, ושתיים מהן יצאו חיוביות. לדבריו, התפרצות המחלה בקונגו אינה קשורה למגיפה שפגעה במערב אפריקה ונראה כי הנגיף שהתגלה הוא מזן אחר. זו הפעם השביעית שהמחלה פגעה בקונגו מאז 1976, אז זוהה הנגיף לראשונה ליד נהר האבולה.

בשבועות האחרונים פגעה באזור קדחת דימומית לא מזוהה שהביאה למותם של כמה בני אדם, אך ארגון הבריאות הודיע ביום חמישי שלא מדובר באבולה. דוברת ארגון הבריאות העולמי אמרה כי הארגון לא יכול עדיין לאשר את תוצאות הבדיקות עליהן הכריזה ממשלת קונגו. שר הבריאות הודיע עוד כי הרשויות יבודדו את האזור סביב העיירה בואנדה, בה התגלו המקרים, ברדיוס של מאה קילומטר.

המקרים בקונגו שבמרכז אפריקה הם הראשונים שהתגלו מחוץ למערב היבשת מאז החלה המגפה הנוכחית. בחצי השנה האחרונה גבתה האבולה את חייהם של 1,427 בני אדם בגינאה, סיירה לאון, ליבריה וניגריה, ו-2,651 בני אדם נדבקו בה או נמצאים תחת השגחה בשל חשד כי לקו במחלה.

רופא מליבריה שחלה באבולה מת אתמול למרות שקיבל את התרופה הניסיונית ZMapp. הרופא, אברהם בורבור, נדבק בנגיף בבית חולים בבירה מונרוביה, והוא אחר משלושה רופאים שטופלו בתרופה בליבריה. שר המידע לואיס בראון אמר כי מותו של בורבור התקבל בהלם. "הוא הלך אתמול, והרופאים היו מלאי תקווה כי הוא יחלים", אמר. שני הרופאים האחרים, ניגרי ואוגנדי שעבדו בליבריה, עדיין נמצאים בטיפול.

שני עובדי רפואה אמריקאים שנדבקו באבולה בליבריה, קנט ברנטלי וננסי ריטבול, החלימו ושוחררו בשבוע שעבר מבית חולים באטלנטה, שם גם הם טופלו ב–ZMapp. אולם הכומר הספרדי מיגל פחארס מת מאבולה בבית חולים במדריד אליו פונה מליבריה, אף על פי שקיבל גם הוא את התרופה הניסיונית. לאבולה, שעוברת באמצעות מגע עם דם ונוזלי גוף נוספים, אין תרופה או חיסון מוכחים.

במקביל, אח מבריטניה שנדבק באבולה בסיירה לאון הועבר במטוס של חיל האוויר אל בריטניה, שם הוא מטופל בבית חולים החופשי המלכותי בצפון לונדון, בו ישנה מחלקת הבידוד המתקדמת היחידה במדינה המתאימה לטיפול במחלה הקטלנית. האיש, ויליאם פולי בן 29, נדבק בנגיף כשטיפל בחולים בדרום־מזרח סיירה לאון, וככל הידוע הוא הבריטי הראשון שחלה באבולה.

כוחות הביטחון בליבריה מסיירים במים ליד שכונה שבודדה בבירה מונרוביהצילום: רויטרס

יפן הודיעה היום כי היא מוכנה לספק תרופה נגד שפעת שפיתחה, כטיפול ניסיוני נגד האבולה. מזכ"ל הקבינט, יושידו סוגה, אמר לכתבים כי יפן יכולה להציע את התרופה, שנקראת "אוויגאן" ופותחה על ידי חברת בת של פוג'יפילם, בכל עת לבקשת ארגון הבריאות העולמי, וכי היא ממתינה להחלטה של הארגון שתספק פרטים נוספים על שימוש בתרופות שלא נבדקו. מוקדם יותר החודש הודיע ארגון הבריאות כי ניתן לתת תרופות לא מאושרות לחולי אבולה, בשל היקפה הרחב של המגיפה. דובר החברה שפיתחה את התרופה אמר כי היא מצויה בשיחות עם מנהל המזון והתרופות האמריקאי, לקראת עריכת בדיקות מעבדה שיבחנו את יעילות הטיפול מול האבולה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ