ארגון הבריאות העולמי: האבולה עשויה להדביק יותר מ-20 אלף בני-אדם

בהערכה מחודשת שפרסם הארגון, נאמר שהנגיף מתפשט בקצב מואץ, וייתכן שכבר עתה ישנן קרוב ל-12 אלף חולים. בשבוע הבא ינוסה לראשונה חיסון בבני אדם

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

התפרצותה הנוכחית של מגפת האבולה עלולה להביא להדבקתם של יותר מ-20 אלף בני-אדם בנגיף, כך קובע היום (חמישי) ארגון הבריאות העולמי בהערכה שפרסם. הארגון גם פרסם תוכנית אסטרטגית להתמודדות עם המגפה בארבע מדינות מערב אפריקה, והודיע שעל-אף שעד כה דווח על כ-3,000 מקרי הידבקות, ייתכן שבפועל, מספר ההידבקויות מגיע ל-12 אלף.

"אנחנו מניחים שבאזורים רבים של הידבקות אינטנסיבית, מספר מקרי המחלה הממשי עשוי להגיע לפי שניים עד פי ארבעה מהמספר הנוכחי שפרסמנו. אנו מכירים בכך שמספר המקרים הכולל עד לסיום המשבר הזה עשוי להיות יותר מ-20 אלף", נמסר. עוד נכתב בתוכנית ארגון הבריאות, שיש צורך בתגובה בינלאומית נרחבת ומתואמת בכדי להתמודד עם המגפה. מטרת התוכנית היא לעצור את התפשטות המחלה בתוך שישה עד תשעה חודשים, ולמנוע ממנה להתפשט לאזורים נוספים, מחוץ למערב אפריקה.

גורמים במערכות הבריאות במדינות הנפגעות, כמו גם באיחוד האפריקאי, בבנקי הפיתוח, בסוכנויות האו"ם ובארגון "רופאים ללא גבולות", וכן במדינות המספקות סיוע כספי למאבק באבולה, תרמו כולן לגיבוש התוכנית. היא כוללת צעדים מפורטים להקמת מרכזי טיפול וניהול נוספים, פירוט אמצעי הקבורה הבטוחה לקורבנות, ועוד. ארגון הבריאות יפרסם דו"חות מצב שגרתיים.

ברוס איילוורד, נציג מארגון הבריאות, מציג את התוכניתצילום: אי־פי

האו"ם אמור ליישם תוכנית אחרת, נרחבת יותר, בסוף ספטמבר, הצפויה "להגביר את תמיכת האו"ם למול הבעיות המהותיות הקשורות במזון, מים, הגנה, תנאים סניטריים והיגייניים, טיפול רפואי וחינוך, כמו גם במאמץ השיקומי ארוך-הטווח שיידרש".

במקביל, אמר ארגון הבריאות העולמי היום כי המגפה מתעצמת, וכי קצב התפשטותה גדל: יותר מ-40% מההידבקויות במערב אפריקה אירעו בשלושת השבועות האחרונים. משרד הבריאות של ניגריה דיווח על קורבן אבולה ראשון מחוץ לבירה הכלכלית לאגוס, באזור הדלתא של נהר ניז'ר, העשיר בנפט. קורבן המגפה היה רופא שעבד במרכז רפואי בעיר סמוכה.

במקביל, נודע כי בשבועות הקרובים כנראה יחלו ניסויים בבני אדם בחיסון נגד הנגיף בבריטניה, בארה"ב, בגמביה ובמאלי. בניסוי ישתתפו מתנדבים בריאים במדינות שעדיין לא התפרצה בהן המחלה. את החיסון הניסיוני פיתחה חברת התרופות הבריטית גלקסו-סמית-קליין (GSK) בשיתוף עם מכוני הבריאות הלאומיים של ארה"ב (NIH). את הניסויים והבדיקות יממנו קרנות וגופים שונים מרחבי העולם.

החיסון נוסה כבר על קופי אדם שנחשפו לאבולה, והראה תוצאות מבטיחות בלי לגרום להשפעות שליליות משמעותיות. בדרך כלל לוקחות 10 שנים כדי לפתח חיסון, אך ב-GSK מקווים כי יוכלו לגמור עם השלב הראשון של הניסויים עד סוף השנה. בשלב הזה היא תייצר עשרת אלפים מנות של החיסון, במקביל לניסויים הקליניים הראשוניים, כך שאם יוכתרו בהצלחה, יהיה אפשר לספק כמויות משמעותיות שלו לארגון הבריאות העולמי באופן מיידי.

תושבים באזור מוכה אבולה בליבריהצילום: אי־פי

בארה"ב, הניסוי הראשון בבני אדם לבחינת בטיחות החיסון יחל בשבוע הבא במרכז רפואי בבתסדה שבמרילנד, לאחר שהתקבל אישור ממנהל התרופות והמזון (FDA). בבריטניה, אם יתקבלו האישורים הרגולטוריים יוכלו הצוותים של החברה לחסן את המתנדבים הראשונים מאמצע ספטמבר. מענק בסך 2.8 מיליון ליש"ט מקרנות ומגופים ממשלתיים בבריטניה יממן את בדיקות הבטיחות של החיסון.

המרכזים לשליטה ופיקוח על מחלות של ארה"ב (CDC) החלו בדיונים עם משרד הבריאות של ניגריה כדי לערוך ניסוי שלב ראשון בבגירים בריאים. הניסוי הבריטי באוקספורד יערב 60 מתנדבים בריאים, ובאלו שבגמביה ובמאלי ישתתפו 40. כל מערך מתנדבים יחולק לקבוצות של 20, שיקבלו כל אחת מינונים שונים של החיסון, המבוסס על נגיפים הגורמים להתקררות בשימפנזות, אינו מכיל חומר מדבק מנגיף האבולה. שני גנים של האבולה הוכנסו לחיסון, והם מביאים לייצור חלבון אחד של האבולה כדי לייצר תגובה חיסונית.

החיסון יתמקד בזני הנגיף ממשפחת זאיר, שהיא זו שהתפרצה במערב אפריקה, ולה אין תרופה. את החיסון פיתחה ננסי ג'יי. סאליבן, ראש מחלקת המחקר לזיהומים חמורים במכון הלאומי לאלרגיות ומחלות מדבקות של ארה"ב (NIAID), בשיתוף פעולה עם חברת הביוטכנולוגיה "אוקאירוס", שאותה רכשה GSK בחודש מאי האחרון.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ