ר"מ לסוטו האשים את הצבא בהפיכה ונמלט לדרום אפריקה

הצבא פעל לאחר שראש הממשלה פיטר את מפקדו. עם זאת, הצבא הכחיש את הטענות כי ביצע הפיכה, וטען כי פעל נגד קציני משטרה מורדים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ראש ממשלת לסוטו, תומס תאבאנה, האשים אתמול כי הצבא בארצו ביצע הפיכה ואמר כי הוא נמלט אל דרום אפריקה, שגינתה מצדה את צעדי הצבא וקראה לפתרון המשבר בדרכי שלום. בשעות הבוקר נשמעו קולות ירי במאסֶרוּ, בירת הממלכה ההררית המכותרת על ידי דרום אפריקה. תושבים ודיפלומטים אמרו כי יחידות צבא השתלטו על מטות המשטרה והקיפו את מעונו של ראש הממשלה.

שעות לאחר מכן עיר הבירה נראתה שקטה, אך לא היה ברור מי מנהל את הממשלה במדינה בת שני מיליון התושבים. תאבאנה, שפירק ביוני את הפרלמנט כדי להימנע מהצבעת אי אמון נגדו על רקע סכסוכים בין פלגים בקואליציה, אמר כי חצה את הגבול אל דרום אפריקה משום שחשש לביטחונו. "היה ניסיון ברור לבצע הפיכה", אמר תאבאנה לסוכנות הידיעות רויטרס. "אנו נוקטים צעדים לקטוע את המהלך באיבו", הוסיף.

דרום אפריקה גינתה את פעולות צבא לסוטו שלדבריה "נושאים סימנים להפיכה בפועל", וקראה למפקד הצבא להורות לחיילים לחזור למחנותיהם. "לא נסבול שינוי בלתי חוקתי בממשלה", אמר דובר משרד החוץ של דרום אפריקה. לדבריו אף אדם או גוף לא טען כי השתלט על הממשלה.

ראש-ממשלת לסוטו, תומס תאבאנה, בעצרת הכללית של האו"ם, ספטמבר 2013צילום: רויטרס

מוקדם יותר פרסם צבא לסוטו את גרסתו לאירועים, בה הכחיש כי נעשה ניסיון הפיכה. דובר מטעם הצבא מסר כי הפעולה כוונה נגד קצינים במשטרה החשודים כי תכננו לחמש פלג פוליטי. "המצב חזר לשגרה, הצבא חזר למחנות", אמר רב סרן נטללה נטואי, והוסיף כי הצבא "תומך בממשלה הנוכחית שנבחרה בהליך דיפלומטי".

דיפלומטים אמרו שהצבא נאמן ברובו לסגן ראש הממשלה מותטג'ואה מצינג, שהבטיח להקים קואליציה חדשה שתדיח את תאבאנה. לדבריהם המשטרה מצדה תומכת בראש הממשלה. עוד נמסר כי הצבא פעל לאחר שראש הממשלה פיטר את מפקד הצבא, גנרל קנדי טלאלי קאמולי, אולם דובר הצבא טען כי קאמולי ממשיך לפקד על הצבא.

מאז שקיבלה את עצמאותה מבריטניה ב–1966, נערכו בלסוטו הפיכות צבאיות רבות. ב–1998 נהרגו לפחות 58 מתושבי המקום ושמונה חיילים דרום אפריקאים, לאחר שעימות פוליטי הידרדר לקרבות. רוב הכנסות המדינה מתקבלות מיצוא טקסטיל ובעיקר מחשמל הידראולי שמיוצא לדרום אפריקה מרכסי ההרים הענקיים שלה, ואשר בגינם היא נחשבת למדינה "הגבוהה ביותר בעולם", מאחר שהנקודה הנמוכה ביותר שלה היא 1,380 מ' מעל פני הים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ