האתלט אוסקר פיסטוריוס זוכה מאשמת רצח בכוונה תחילה

בית משפט בדרום אפריקה קבע כי עדותו של הספורטאי קטוע הרגליים היתה "מתחמקת", אך פסק שלא ניתן להסיק בוודאות שידע כי הוא יורה בחברתו

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

בית המשפט העליון בדרום אפריקה זיכה את האתלט קטוע הרגליים אוסקר פיסטוריוס, שהואשם ברצח חברתו ריווה סטינקאמפ, מסעיף האישום "רצח בכוונה תחילה". סטינקאמפ נורתה שלוש פעמים מבעד לדלת השירותים בבית הפאר של פיסטוריוס בפרטוריה בפברואר 2013.

המקרה עורר הדים רבים ברחבי העולם שכן פיסטוריוס, בן 27, נחשב לאחד מסיפורי ההצלחה הגדולים ביותר בעולם האתלטיקה בכלל והפאראלימפית בפרט. הוא נכלל בסגל נבחרת דרום אפריקה לאולימפיאדת לונדון בריצת 400 מטר ובמרוץ השליחים 4X400 מטר. הוא המתחרה הראשון ללא שתי רגליים בתולדות המשחקים האולימפיים שעשה זאת ובעקבות כך הפך מקור השראה לרבים. 

השופטת תוקוסיל מסיפה כתבה בפסק הדין כי התביעה לא הציגה די ראיות שיוכיחו את אשמתו של פיסטוריוס. עם זאת, היא דחתה גם את עמדת הסניגוריה לפיה פיסטוריוס סבל מאי שפיות זמנית ולכן אינו נושא באחריות. הקראת פסק הדין צפויה להימשך גם מחר והרשעתו של פיסטוריוס בהריגה או בגרימת מוות ברשלנות – עדיין אפשרית.

אוסקר פיסטוריוס ממרר בבכי בבית המשפטצילום: רויטרס

השופטת מתחה ביקורת על פיסטוריוס, שפרץ בבכי במהלך הכרעת הדין, ואמרה כי פעל בפזיזות גדולה וכי "ללא ספק מדובר ברשלנות". היא הוסיפה כי "האדם הסביר לא היה פותח באש במקרה כזה" וציינה כי עדות פיסטוריוס היתה מתחמקת אך הדגישה כי הוכח מעל לכל ספק שלא שלא היה יכול לראות מי נמצא מאחורי דלת השירותים.

משפטו של האתלט הדרום אפריקאי נמשך כשישה חודשים, ובמהלכו טען פיסטוריוס שהרג את חברתו בשוגג מכיוון כשחשב שמדובר בפורץ שנמצא באמבטיה. הוא שלל מכל וכל את האפשרות שלקה בהתקף זעם, כפי שטענה התביעה. לטענתו, כששמע רעשים מכיוון חדר האמבטיה ופתח בירי לעברו, חשב שסטינקאמפ נמצאת בחדר אחר.

אוסקר פיסטוריוס, אתמול, בכניסה לבית המשפט העליון בפרטוריהצילום: רויטרס

לכל אורך המשפט ניסתה התביעה לצייר את פיסטוריוס כאדם חם מזג, בעוד עורכי דינו הציגו אותו כמי שהגיב בתקיפות למה שנתפס בעיניו כסכנה בשל נכותו. דו"ח פסיכיאטרי שהוגש לבקשת השופטת בחודש יולי מצא כי פיסטוריוס סובל מפוסט טראומה, אך לא ממחלה נפשית שיכולה למנוע ממנו אחריות פלילית למעשיו.

מומחים משפטיים בדרום אפריקה סבורים כי האפשרות שפיסטוריוס יזוכה על בסיס הטענה שפעל לצורכי הגנה עצמית, מכיוון שהיה משוכנע שמדובר בפורץ, היא הכי פחות סבירה. "זה לחלוטין אפשרי שהוא יורשע ברצח, אך לא ברצח בכוונה תחילה", אמר ג'יימס גראנט, פרופסור למשפט פלילי באוניברסיטת יוהנסבורג, "בית המשפט ישאל האם פיסטוריוס פעל כבעל נשק אחראי – ואני חושב שהתשובה תהיה לא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ