יממה אחרי הזיכוי מרצח: אוסקר פיסטוריוס הורשע בהריגת חברתו

האצן הדרום-אפריקאי קטוע הרגליים צפוי לרצות עד 15 שנות מאסר. הוא הורשע גם בטיפול רשלני בנשק בעת שפלט כדור בתוך מסעדה הומה

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

בית המשפט העליון בדרום אפריקה הרשיע הבוקר (שישי) את האתלט קטוע הרגליים אוסקר פיסטוריוס, בהריגת חברתו ריווה סטינקאמפ. גזר דינו יינתן ב-13 באוקטובר, ויכול לעמוד על עד 15 שנות מאסר. עם זאת מעריכים מומחים משפטיים כי ייגזרו עליו 7 עד 10 שנים בלבד. סטינקאמפ נורתה שלוש פעמים מבעד לדלת השירותים בבית הפאר של פיסטוריוס בפרטוריה בפברואר 2013.

הרשעתו של פיסטוריוס באה יממה אחרי שזוכה מסעיף האישום "רצח בכוונה תחילה" וזוכה מאשמת אחזקת נשק בניגוד לחוק. השופטת תוקוסיל מסיפה פסקה הבוקר כי פיסטוריוס "הרג את חברתו בטעות ופעל ברשלנות כשירה דרך דלת חדר השירותים מתוך אמונה שיפגע בפורץ בביתו. אי אפשר לומר שהוא ידע שהוא יורה בחברתו אך אפשר לקבוע שהוא ידע שיש אדם מאחורי הדלת". היא הוסיפה כי התביעה נכשלה בניסיונה להוכיח כי פיסטוריוס ביצע ירה בחברתו בכוונה.

בני משפחתה של ריווה סטינקאמפ בבית המשפטצילום: אי־אף־פי

המקרה עורר הדים רבים ברחבי העולם שכן פיסטוריוס, בן 27, נחשב לאחד מסיפורי ההצלחה הגדולים ביותר בעולם האתלטיקה בכלל והפאראלימפית בפרט. הוא נכלל בסגל נבחרת דרום אפריקה לאולימפיאדת לונדון בריצת 400 מטר ובמרוץ השליחים 4X400 מטר. הפך למתחרה הראשון ללא שתי רגליים בתולדות המשחקים האולימפיים שעשה זאת ובעקבות כך הפך מקור השראה לרבים. 

פיסטוריוס קיבל את דינו בשקט יחסי מכיוון שידע כי בית המשפט עתיד להרשיעו בהריגה. בהקראת פסק הדין, שהחלה אתמול, דחתה השופטת את עמדת הסניגוריה לפיה פיסטוריוס סבל מאי שפיות זמנית ולכן אינו נושא באחריות. היא מתחה ביקורת על הספוראי הדרום אפריקאי ואמרה כי פעל בפזיזות גדולה וכי "ללא ספק מדובר ברשלנות". היא הוסיפה כי "האדם הסביר לא היה פותח באש במקרה כזה" וציינה כי עדות פיסטוריוס היתה מתחמקת, אך הדגישה כי הוכח מעל לכל ספק שלא שלא היה יכול לראות מי נמצא מאחורי דלת השירותים".

למעט סעיף הירי בסטינקאמפ, עסק משפט פיסטוריוס עוד בשתי תקריות ירי שבהן היה מעורב לכאורה. הוא הורשע בשימוש רשלני בנשק בכך שפלט כדור בתוך מסעדה הומה, וזוכה מסעיף שייחס לו ירי מתוך מכונית נוסעת. משפטו של האתלט הדרום אפריקאי נמשך כשישה חודשים, ובמהלכו טען פיסטוריוס שהרג את חברתו בשוגג מכיוון כשחשב שמדובר בפורץ. הוא שלל מכל וכל את האפשרות שלקה בהתקף זעם, כפי שטענה התביעה. לטענתו, כששמע רעשים מכיוון חדר האמבטיה ופתח בירי לעברו, חשב שסטינקאמפ נמצאת בחדר אחר.

לכל אורך המשפט ניסתה התביעה לצייר את פיסטוריוס כאדם חם מזג, בעוד עורכי דינו הציגו אותו כמי שהגיב בתקיפות למה שנתפס בעיניו כסכנה בשל נכותו. דו"ח פסיכיאטרי שהוגש לבקשת השופטת בחודש יולי מצא כי פיסטוריוס סובל מפוסט טראומה, אך לא ממחלה נפשית שיכולה למנוע ממנו אחריות פלילית למעשיו.

אוסקר פיסטוריוס, אתמול, בכניסה לבית המשפט העליון בפרטוריהצילום: רויטרס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ