חמש שנות מאסר לאוסקר פיסטוריוס על הריגת חברתו

על פיסטוריוס, שזוכה מרצח ריווה סטינקמפ אך הורשע בהריגתה, נגזרו עוד שלוש שנות מאסר על תנאי. התביעה דרשה עשר שנות מאסר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האצן קטוע הרגליים אוסקר פיסטוריוס נידון הבוקר (שלישי) לחמש שנות מאסר, על הריגת חברתו ריווה סטינקאמפ, בסיומו של משפט שריתק את דרום אפריקה והעולם כולו. בעוד השופטת תוקוזילה מסיפה הקריאה את החלטה, פיסטוריוס, בן 27, עמד בדממה על דוכן הנאשמים. לאחר מכן מחה את עיניו, ושני שוטרים ליוו אותו אל תא המעצר בבית המשפט העליון בבירה פרטוריה.

מסיפה, השופטת השחורה השנייה בלבד בתולדות המדינה, הדגישה את הקושי שבקבלת החלטה שתהיה "הוגנת וצודקת עבור החברה והנאשם". לדבריה, היא חיפשה את "האיזון הנכון" בין הפשע שבוצע, נסיבות חייו של פיסטוריוס, עניינה של החברה בפרשה ומטרת הענישה. היא דחתה האשמות לפיהן פיסטוריוס — גבר לבן עשיר ובעל השפעה — עשוי לזכות ביחס מועדף ממערכת המשפט. "על גזר הדין להשיג את האיזון הנכון. הוא לא אמור להיות נוסחה מושלמת", אמרה.

סטינקאמפ, דוגמנית ובוגרת תואר במשפטים, היתה בת 29 בעת שפיסטוריוס ירה בה שלוש פעמים דרך דלת חדר השירותים הנעולה בבית הפאר שלו בפרטוריה, בפברואר 2013. האצן טען במשפטו כי ירה בה בטעות לאחר שטעה לחשוב שהיא פורץ המתחבא מאחורי הדלת, קו הגנה משמעותי במדינה בה שיעורי הפשעים האלימים הם מהגבוהים בעולם. בחודש שעבר קבעה מסיפה כי פיסטוריוס אשם בהריגה, אך זיכתה אותו מסעיף רצח וקיבלה את גרסתו לאירועים. התביעה דרשה להטיל עליו עונש מאסר של עשר שנים לכל הפחות, בעוד צוות ההגנה קרא למאסר בית ושירות קהילתי.

צוות ההגנה של פיסטוריוס מסר כי החוק על פיו הורשע מאפשר לו לרצות רק שליש מתקופת המאסר — עשרה חודשים — לפני שיועבר למעצר בית. על פיסטוריוס נגזרו גם שלוש שנות מאסר על תנאי, באישומים נפרדים של שימוש רשלני בנשק. אולם כמה מומחים למשפט בדרום אפריקה אומרים כי המרת העונש למאסר בית אינה נעשית באופן אוטומטי, והיא דורשת דיונים עם הרשויות. לאחר שיירצה מחצית מהתקופה, יוכל פיסטוריוס גם לבקש חנינה.

משפחתה של סטינקאמפ מסרה כי היא "מרוצה" מהפסיקה, אם כי רשות התביעה הלאומית אמרה כי לא החליטה עדיין אם לערער על ההחלטה. "אני פשוט שמחה שזה נגמר", אמרה ג'ון סטינקאמפ, אמה של הקורבן, לכתבים מחוץ לבית המשפט. דופ דה ברוין, עורך הדין של משפחת סטינקאמפ, אמר כי "הצדק נעשה", וכי השופטת "נתנה את גזר הדין הנכון".

משפחתו של פיסטוריוס הודיעה כי לא תערער. "אנו מקבלים את ההחלטה", אמר ארנולד פיסטוריוס, דודו של האצן, שקרא לכלי התקשורת "לאפשר לנו להמשיך הלאה" ו"להעניק לנו מידה של כבוד ופרטיות".

השופטת, שספגה ביקורת רבה לאחר שזיכתה את פיסטוריוס מרצח, אמרה כי "החברה לא יכולה תמיד לקבל את מה שהיא רוצה" וכי "בתי משפט אינם קיימים כדי לזכות בתחרות פופולאריות". אולם לדבריה גם אם פיסטוריוס לא התכוון להרוג את האדם מאחורי הדלת, הוא פעל "ברשלנות גסה" בכך שירה ארבעה פעמים אל תוך "חדר קטן" בו לא היה כל מקום להימלט. לדבריה, פיסטוריוס היה מאומן בשימוש בנשק, מה שמחמיר את מידת הרשלנות בה פעל.

מסיפה אמרה כי בין היתר הביאה בחשבון את העובדה שהיה זה הפשע הראשון שביצע פיסטוריוס, שהוא הביע חרטה וכי הוא עדיין סובל מטראומה מהאירוע. התנהגותו לאחר הירי וניסיונותיו להחיות את סטינקאמפ מראים כי רצה שתחייה, הוסיפה. השופטת גם דחתה עדות של עובדת סוציאלי שטען כי לפיסטוריוס לא יהיו בבית הכלא תנאים הולמים, וכי הוא עלול להיות חשוף לאלימות. לעומת זאת, היא אמרה כי היא מקבלת את עדותו של גורם מבתי הכלא, שאמר כי המתקנים מצוידים כראוי עבור אסירים הסובלים מנכות. "יהיה זה יום עצוב עבור המדינה אם יווצר רושם לפיו יש חוק אחד לעניים ומעוטי היכולת, וחוק שני לעשירים והמפורסמים", אמרה.

פיסטוריוס בבית המשפט העליון בפרטוריה, היוםצילום: אי־אף־פי

במהלך המשפט בחודש שעבר נחשף כי הוריה של סטינקאמפ קיבלו תשלומים חודשיים של כ-340 דולרים מפיסטוריוס מאז מותה, אך דחו סכום כולל של 21 אלף דולר שהוצע להם. בבית המשפט נאמר כי המשפחה הבטיחה להשיב "כל סנט" מהכסף שנשלח על ידי פיסטוריוס. "לאחר מותה של ריווה, המשפחה היתה במצוקה כלכלית", אמר עורך הדין של המשפחה. "העברתי זאת לעורך דינו של פיסטוריוס, שחזר עם הצעה לתשלומים קבועים למשך 18 חודשים. כשהוא החל לשלם, חשבנו שיהיה הוגן לחשוף זאת, אך בשל בקשה מאוסקר שהועברה דרך עורכי דינו שמרנו על כך בחשאיות. כיבדנו את הבקשה הזאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ