רויטרס

גורמי צבא רשמיים בבורקינה פאסו הודיעו היום (שבת) כי שומר במערך האבטחה הנשיאותי, הגנרל אייזק זידה, ימונה לראש ממשלת המעבר במדינה במקום מפקד הצבא, הגנרל הונרה טראורה. בהודעת הצבא נמסר כי "זידה נבחר פה אחד להנהיג את המדינה בתקופת המעבר, לאחר התפטרותו של הנשיא". 

אתמול לקח לידיו את השלטון במדינה הגנרל טראורה, לאחר שהנשיא בלייז קמפאורה התפטר בעקבות הפגנות המוניות נגד ניסיונו להאריך את שלטונו בן 27 השנים במדינה המערב אפריקאית. קמפאורה, שעלה לשלטון בהפיכה ב-1987, ניסה להדוף את הקריאות להתפטרותו לאחר הפגנות אלימות ביום חמישי, במהלכן הסתערו מפגינים על הפרלמנט ומבנה הטלוויזיה הממלכתית.

במשך חודשים, קראה האופוזיציה לקמפאורה שלא להתמודד בבחירות בשנה הבאה, במה שיכולה היתה להיות תקופת הכהונה החמישית שלו. אך קמפאורה ומפלגת השלטון ניסו לקדם בפרלמנט הצעת חוק שתאפשר לו להתמודד פעם נוספת. ההצבעה על החוק היתה אמורה להיערך אתמול, אולם אז הסתערו המפגינים על בניין הפרלמנט, והצבא הכריז על פירוק האסיפה המחוקקת והקמת ממשלת מעבר.

מפגינים מריעים בבירת בורקינה פאסו לאחר התפטרות הנשיא, אוקטובר 2014

קמפאורה הודיע תחילה כי יישאר בתפקידו עד לבחירות, אולם לאחר שמפגינים רבים יצאו גם אתמול לרחובות, ולא נראה היה כי הוא זוכה לגיבוי בינלאומי, הוא הודיע על התפטרותו. "אני מכריז על פינוי התפקיד על מנת לאפשר את חילופי השלטון, שעליהם להוביל לבחירות חופשיות ושקופות בתוך 90 יום לכל היותר", מסר בהצרה כתובה שהוקראה בתחנות הרדיו והטלוויזיה המקומיות. שיירה חמושה בה לפי הערכות נסע קמפאורה נראתה בדרכה לעיר הדרומית פו, סמוך לגבול עם גאנה, כך דיווחו שני מקורות דיפלומטיים והתקשורת המקומית.

קהל רקד והריע ברחובות וואגאדוגו לאחר שידור הצהרתו של קמפאורה. אולם החגיגות דעכו לאחר שהתברר כי הגנרל טראורה לקח לידיו את השלטון. על פי החוקה של בורקינה פאסו, נשיא האסיפה הלאומית מחליף את הנשיא במקרה של התפטרות, אך הפרלמנט כבר פוזר על ידי טראורה ביום חמישי. "בהתחשב בצורך הדחוף להציל את האומה, החלטתי כי אקח מיום זה את האחריות כראש המדינה", אמר טראורה במסיבת עיתונאים. "אני מקבל על עצמי את ההתחייבות הרצינית להמשיך ללא עיכוב את ההתייעצות עם כל המפלגות במדינה, כדי להתחיל בתהליך של חזרה לסדר החוקתי מוקדם ככל הניתן", מסר.

הנשיא לשעבר, בלייז קמפאורה

לא נשמעה תגובה מידית של מנהיגי האופוזיציה להכרזה. מפגינים רבים אמרו כי הם מעוניינים שאת חילופי השלטון יוביל הגנרל קואמה לוגי, שר הגנה פופולארי לשעבר, שהורשע בניסיון להדיח את קמפאורה ב-2004. מנהיגי אופוזיציה מסרו כי מספר ההרוגים בהפגנות ביום חמישי הוא כ-30. סוכנות הידיעות הצרפתית הצליחה לאשר כי ארבעה מפגינים מתו ושישה נפצעו באופן קשה, בהתבסס על דיווחים מבית החולים המרכזי בבירה.

קמפאורה היה בעל ברית קרוב של ארה"ב וצרפת, אך גם היה מקורב לשליט לוב לשעבר מועמר קדאפי ולנשיא ליבריה לשעבר צ'ארלס טיילור, שהורשע בפשעי מלחמה ובפשעים נגד האנושות בבית הדין הבינלאומי בהאג. הוא מילא תפקיד מרכזי בכמה משברים אזוריים, ותיווך בתהליך השלום בחוף השנהב ובצעדים להשיב את השלטון האזרחים בגינאה.  

צרפת, ששלטה במדינה האפריקאית עד 1960, הודיעה כי היא מברכת על התפטרותו של קמפאורה, ומסרה כי הצעד "מאפשר למצוא פתרון למשבר". "צרפת חוזרת על תמיכתה בחוקה, ועל כן בבחירות מוקדמות ודמוקרטיות", נמסר בהצהרה ממשרדו של נשיא צרפת, פרנסואה הולנד. 16.9 מיליון בני אדם חיים בבורקינה פאסו, הנמצאת בתחתית רשימת המדינות המתפתחות של האו"ם. כמעט מחצית מהאוכלוסיה במדינה מרוויחה פחות מדולר ליום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ