חשש כי מאות נשים מוחזקות בידי בוקו חראם בצפון ניגריה

ניצולים מהעיירה באגה, בה טבחו המורדים במאות בני אדם, דיווחו כי הנשים מוחזקות בבית ספר; מדינות מערב אפריקה שוקלות להקים כוח צבאי אזורי למאבק באיסלאמיסטים

"הארץ" ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ" ורויטרס

לוחמי בוקו חראם חטפו מאות נשים וילדים בבית ספר בעיירה באגה שבצפון-מזרח ניגריה, אחרי המתקפה הנרחבת מוקדם יותר החודש, כך אמרה אחת השבויות ששוחררה לסוכנות הידיעות הצרפתית. "יותר מ-500 נשים ומאות ילדים הוחזקו שם", אמרה קלטומה ווארי, ששוחררה מוקדם יותר השבוע, בשיחת טלפון ממאידוגורי, בירת מדינת המחוז בורנו.

בתוך כך, מנהיגי מדינות מערב אפריקה שוקלים להקים כוח צבאי למאבק במורדי בוקו חראם, ויערכו בשבוע הבא פסגה אזורית על מנת לדון בנושא, כך הודיע היום (שישי) נשיא גאנה, ג'ון דרמאני מהמה. "איננו יכולים להילחם בטרור לבדנו. עלינו למצוא דרך לפעול יחדיו, לחלוק מידע, לתאם אסטרטגיות והקצות משאבים על מנת לחסל את הטרור ביבשת אפריקה כולה", אמר מהמה, העומד בראש הקהילה הכלכלית של מדינות מערב אפריקה (ECOWAS).

אין נתונים רשמיים על מספר האנשים שעדיין מוחזקים בידי האיסלאמיסטים, אך ניצולים נוספים שנמלטו אמרו גם הם כי מדובר במאות נשים וילדים. "בוקו חראם לקחו כ-300 נשים והחזיקו אותנו בבית ספר בבאגה", צוטטה אחת הנשים על ידי ארגון אמנסטי. "הם שחררו את הנשים המבוגרות יותר, אמהות ורוב הילדים לאחר ארבעה ימים, אך עדיין מחזיקים בנשים הצעירות יותר".

ניצולים מהמתקפה בבאגה מקשיבים לנשיא גודלאק ג'ונתן (לא בתמונה), במחנה במאידוגוריצילום: אי-אף-פי

חבר במיליציה אזרחית הנלחמת באיסלאמיסטים, ינאיה ג'רמה, שברח מבאגה לאחר שהסתתר בעיירה במשך שלושה ימים, סיפר כי פגש ארבעה נשים, אחת מהן עם תינוק על גבה, כשנמלט מהעיירה בשבוע שעבר. "הן סיפרו לי כי הן בין מאות נשים שנחטפו והוחזקו בידי בוקו חראם", סיפר מוקדם יותר השבוע.

ווארי, בת 40, סיפרה כי לוחמי בוקו חראם לקחו אותה אל בית הספר לנערות בבאגה, לאחר שיצאה לרחוב בחיפוש אחר בעלה ושישה מבין תשעת ילדיה. היא סיפרה כי הנשים והילדים הוחזקו במעונות, כיתות ובחצרות, על אף מזג האוויר הקר שנגרם כתוצאה מהרוחות העונתיות. "הן לא נגעו באף אשה, אך הקדישו יותר תשומת לב לנשים הצעירות. הם עקבו אחריהן, והן לוו על ידי חמושים לכל מקום, אפילו לשירותים", סיפרה.

במהלך שהותה בבית הספר, היא אולצה לבשל עבור המורדים. נשים רבות סירבו לאכול מחשש ליקיריהן, הוסיפה. "חלקנו נהגו בהיסטריה, ואני הייתי אחת מהן. נמאס להם מאתנו, והם סימנו לנו לצאת וביקשו שנעזוב את העיירה", סיפרה. "היו כמאה מאתנו, כולנו אמהות. הם בחיים לא היו מאפשרים לאף אשה צעירה לעזוב".

מאות בני אדם - ואף יותר מכך - נהרגו לפי החשש במתקפה על באגה, שנחשבת לקטלנית ביותר של מורדי בוקו חראם. החזקתן של מאות נשים צעירות עלולה להחריף את ממדי המתקפה. חטיפת נשים צעירות וילדות היא אחת הטקטיקות הנפוצות של בוקו חראם. באפריל שעבר, חטף הארגון 276 תלמידות בעיירה צ'יבוק. 57 מהן הצליחו להימלט, ו-219 עדיין מוחזקות בידי הארגון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ