למרות החשש מא-שבאב, באוניברסיטה שהותקפה בקניה הוצבו רק שני מאבטחים

לפחות חמישה נעצרו בחשד למעורבות בפיגוע בעיירה גאריסה. על פי החשד, אזרחים קנייתים שיתפו פעולה בהתקפה. נשיא קניה: נאיץ את התוכנית לגיוס שוטרים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

48 שעות אחרי התקפת הטרור שביצע ארגון הטרור הסומלי א-שבאב באוניברסיטה בעיירה גאריסה שבמזרח קניה, גוברת הביקורת על המחסור בשוטרים ובאנשי ביטחון בקניה ועל העובדה שהקמפוס לא אובטח כראוי חרף חששות הסטודנטים מפיגוע.

גאריסה נמצאת כ-200 קילומטרים בלבד מגבול סומליה ולנוכח הפיגועים שמבצע א-שבאב באזור העלו סטודנטים את עניין האבטחה כבר בשנת הלימודים הקודמת. מערכת הביטחון הקנייתית סיפקה למוסד האקדמי שני שומרים חמושים בלבד. שניהם נמצאו בקמפוס בזמן ההתקפה, בה השתתפו ככל הנראה ארבעה חמושים, ונורו למוות על ידם.

במקביל נמשכת חקירת הפיגוע, בו נהרגו 148 בני אדם, רובם ככולם סטודנטים נוצרים שבאו ללמוד בגאריסה מכל רחבי קניה. היום (שבת) דיווח המשרד לביטחון פנים בקניה על מעצרם של חמישה חשודים במעורבות בהתקפה בעת שניסו להימלט לסומליה. במקביל, לקח ארגון א-שבאב אחריות להתקפה ונשבע כי ימשיך "במלחמתו הארוכה בקניה". לדבריו, הפיגוע באוניברסיטה בגאריסה בא בתגובה למעורבות העמוקה של קניה בכוח המשימה של האיחוד האפריקאי, המנסה להשליט סדר בסומליה.

עיתוני קניה דיווחו בסוף השבוע כי נראה שלשירותי המודיעין היה מידע מוקדם על כוונת א-שבאב לבצע פיגוע במוסדות אקדמיים וכי למוסדות אלה נשלחה אזהרה. במקביל דיווחה אוגנדה כי קיבלה מידע על האפשרות למתקפת טרור דומה שתתרחש בתחומה. בהודעה מקמפלה לא נמסרו פרטים נוספים. גורמי ביטחון קנייתים מסרו הבוקר כי נמשכת החקירה סביב זהות החמושים. בסוף השבוע נמצאו בקמפוס ארבעה בני אדם שהתחבאו, אך שניים מהם התבררו כחשודים ונעצרו. אחד העצורים הוא אזרח טנזניה שאין לו כל קשר לאוניברסיטת גאריסה.

סטודנטים וסטודנטיות מפונים מקמפוס האוניברסיטה בגאריסהצילום: אי־אף־פי

סטודנטים שניצלו מהטבח שביצעו החמושים בקמפוס סיפרו כי הם הכירו היטב את המתחם ואחת הסטודנטיות ידעה לספר כי שמעה את אחד החמושים מקבל הוראות בטלפון הנייד שלו ומדבר סוואהילית, אחת השפות הרשמיות בקניה. הדבר מעלה את האפשרות למעורבותם של קנייתים, ולאו דווקא סומלים, בהתקפת הטרור. במקביל, נודע כי במתחם הקמפוס נמצאה ניצולה שהתחבאה ושרדה את התקפת הטרור. סינתייה צ'רוטיץ', בת 19, סיפרה ממיטתה בבית החולים כי הסתירה עצמה מאחורי לוח גיר וכיסתה עצמה בבגדים. לדבריה, היא סירבה לצאת מהמחבוא גם כשיתר הסטודנטים צייתו לדרישת החמושים ויצאו ממקומות המסתור.

לדברי סטודנטים, החמושים עטו מסכות ושוטטו בקמפוס תוך שהם יורים באוויר וצועקים "אנחנו א-שבאב". לאחר מכן הם הפרידו בין סטודנטים נוצרים למוסלמים וירו בראשונים למוות. הסטודנטים המוסלמים בגאריסה קיימו בסוף השבוע עצרת הזדהות עם עמיתיהם הנוצרים. נשיא קניה, אוהורו קניאטה, אמר בנאום לאומה כי הורה למשטרה להאיץ את התוכנית לגיוס והכשרת עשרת אלפים שוטרים חדשים והדגיש כי קניה "סובלת שלא לצורך בגלל היעדר כוח אדם".

סטודנטים מאוניברסיטת מאוי שבקניה מפונים מהמוסד בעקבות הדיווחים על הטבח בגאריסהצילום: אי־אף־פי

ארגון א-שבאב איים בסוף השבוע בפיגועי טרור נוספים בקניה. "המסר שלנו לא ייכתב במלים אלא בדם של אזרחי קניה", נאמר בהודעה. יצוין כי התקשורת הקנייתית נזהרת מאוד בדיווחיה על התקפת הטרור וזאת בשל החוק החדש שמטיל קנסות קשים על "הפצת תוכן שעלול לזרוע פחד".

התקפת הטרור הנוכחית היא הקשה ביותר שידעה קניה בשני העשורים האחרונים ואחת הקשות במזרח אפריקה מאז 1998, כשארגון אל-קאעדה פוצץ את שגרירות ארה"ב בניירובי וגרם למותם של יותר מ-200 בני אדם. מאז כניסתו של קניאטה לארמון הנשיאות באפריל 2013 נהרגו בהתקפות א-שבאב בקניה יותר מ-400 בני אדם, בהם 67 בקניון ווסטגייט שבניירובי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ