בתוך שנה הפכו לוחמי בוקו חראם בניגריה מרודפים לנרדפים

הארגון, שהיה בשיא כוחו בשנה שעברה, מכותר כעת בשטח קטן. אולם אחרי הניצחון הצבאי תצטרך ניגריה לעבור תהליך שיקום ממושך

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי

לפני שנה, כתריסר חיילים ניגרים בלבד נלחמו נגד 200 מורדי הארגון בוקו חראם בעיירה צ'יבוק. משאזלה התחמושת ברחו החיילים, ומה שאיפשר לאיסלאמיסטים לחטוף כמעט 300 תלמידות. אך כיום, חיילים ניגרים מחלצים מאות נערות ונשים חטופות מהמעוז האחרון של המורדים בתוך היערות. שילוב של גורמים הביאו לשינוי המגמה, שבעבר לא עלה על הדעת.

בשלושת החודשים האחרונים, כוחות צבא מצ'אד, ניז'ר וקמרון השכנות הצטרפו ללחימה. בנוסף צבא ניגריה מצויד סוף סוף בכלי נשק טובים יותר וחייליו מקבלים דמי סיכון שלא נכלל בשכרם עד כה. כתוצאה, הצליחו הכוחות לנתק את קווי האספקה של בוקו חראם, ולייצר תנאים שמאפשרים להנחית מכה ניצחת על האיסלאמיסטים, שפעלו כרצונם בצפון־מזרח ניגריה במשך שנים.

צבא ניגריה הודיע שהשתלט על כל הערים החשובות שתפסו המורדים, והכוח הלוחם העיקרי של בוקו חראם מכותר כעת ביער סמביסה ומותקף מהאוויר. ככל שכוחות הממשלה מתחזקים, בוקו חראם נחלש. הנשים שחולצו בימים האחרונים ממחנות ביער סיפרו שהמורדים הם שנותרו עכשיו בלא תחמושת, מזון ודלק. הדבר עשוי להסביר מדוע הלוחמים לא ירו בשבויות, כשהן סירבו להצטרף אליהם במנוסתם השבוע. במקום זאת, הם סקלו את הנערות ואת הנשים באבנים, והרגו כמה מהן.

עובד הצלב האדום עם חטופות ששוחררו, השבועצילום: אי־פי

אשתקד, עמדה ללוחמי בוקו חראם האפשרות לברוח מעבר לגבולות ניגריה כדי לא להיתפס. כעת הגבולות חסומים על ידי כוחות המדינות השכנות. ניגריה אף התירה לכוחות צ'אד וניז'ר להיכנס לשטחה כדי לרדוף אחרי הקיצונים, והצבא כבש את הדרכים ששימשו את בוקו חראם לשנע דלק ותחמושת.

לפי הערכות 10,000 בני אדם נהרגו אשתקד מידי בוקו חראם — יותר מבכל ארבע שנות ההתקוממות גם יחד. הארגון ביצע התקפות מעבר לגבול בלא כל תגובה צבאית, כבש שטח נרחב בצפון־מזרח ניגריה, שגודלו כשל בלגיה, וגרם לעקירתם של 1.5 מיליון בני אדם שנמלטו מהחליפות האיסלמית עליה הכריז הארגון.

עד השנה לא נקט הנשיא גודלאק ג'ונתן עמדה נחושה נגד האיסלאמיסטים, וכשכבר עשה זאת היה זה מאוחר מכדי להצילו מההפסד בבחירות במארס, והמצביעים הכעוסים בחרו במקומו במוחמדו בוחארי, הרודן הצבאי לשעבר. ג'ונתן גם לא מיהר להגיב כשחטף הארגון יותר מ–200 תלמידות בית ספר בצ'יבוק אשתקד, מקרה שעורר קמפיין עולמי לשחרורן. עדיין לא ברור האם בקרב 700 החטופות ששוחררו בשבוע האחרון נמצאות גם הנערות מצ'יבוק.

אשה שחזרה משבי בוקו חראם, השבועצילום: רויטרס

באזור הלחימה, מיליציות להגנה עצמית מפטרלות בשווקים ומחפשות מחבלים מתאבדים וזרים הקונים כמויות גדולות של מזון, דבר שעשוי להצביע על היותם חברי בוקו חראם או ספקי הארגון. אף שהארגון עדיין מסוגל להוציא לפועל פיגועי טרור והתקפות מבודדות, מספר ההרוגים לא צפוי להגיע לזה של השנה שעברה.

ניגריה ושותפותיה באפריקה אומרות שהן רוצות למגר לחלוטין את בוקו חראם. מטרה מציאותית יותר תהיה להביא להקטנתו לממדיו בעבר: ארגון טרור שלא היתה לו כל אחיזה בשטח, שיהיה מסוגל להוציא לפועל התקפות אך בקנה מידה קטן בהרבה.

מאז הוחזרה הדמוקרטיה לניגריה ב–1999, בחרו הממשלות האזרחיות להחליש את הצבא כדי לסכל הפיכות, שבגללן היתה ניגריה נתונה לרודנויות צבאיות במשך עשרות שנים. בוקו חראם מאלץ את הממשלה לשנות את האסטרטגיה הזאת, וכיום יצרנית הנפט הגדולה באפריקה רוכשת מסוקים, כטב"מים, נגמ"שים, טנקים, משגרי רקטות ואמצעי לחימה נוספים.

בוחארי עתיד להיבחן לפי יכולתו להחיות את הכלכלה בצפון־מזרח המדינה, שקרסה בשל ההתקוממות. מאות אלפי חקלאים נאלצו לנטוש את אדמותיהם, כמה משווקי הבקר הגדולים ביבשת כבר אינם קיימים ורבים מהמשקיעים עזבו את האזור. בנייה מחדש של מאות אלפי המבנים שהוחרבו תעלה מיליוני דולרים. בעיות כלכליות היו מהסיבות הראשונות להתקוממות של בוקו חראם, שניצל את תחושות ההדרה בקרב הגברים המובטלים בצפון ניגריה, שם מרבית האוכלוסייה מוסלמית.

בוחארי גם הבטיח להילחם בשחיתות, גורם נוסף שהביא לשגשוג הארגון. השחיתות החלישה את הצבא, כשנשק וכלי רכב לא הגיעו אל הכוחות בחזית, אלא נמכרו על ידי קצינים מושחתים. אם בוחארי לא יצליח לעקור את השחיתות מהשורש, הדבר ישפיע על יכולת הצבא למנוע בעתיד התקוממות של ארגון אחר דמוי בוקו חראם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ