לאחר ניסיון ההפיכה: נשיא בורונדי לא הורשה לחזור למדינה

על פי הדיווחים, מטוסו של הנשיא שהחזיר אותו מטנזניה נאלץ לשוב על עקבותיו. דיווחים גם על קרבות עזים בין נאמניו למתנגדיו. מנהיגי ההפיכה הודיעו כי הם שולטים בבירה בוג'ומבורה

"הארץ" ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ" ואי-פי

לאחר שאתמול הודיע גנרל לשעבר בצבא בורונדי כי הדיח את נשיא המדינה פייר קורונזיזה הבוקר (חמישי) מדווח הבי־בי־סי כי נמנע ממנו לחזור לארצו. על פי הדיווח, הנשיא קורונזיזה, שחזר מפסגה בטנזניה, לא הורשה לנחות עם מטוסו בנמל התעופה שנסגר והוא נאלץ לשוב על עקבותיו.

מנהיגי ההפיכה הודיעו היום כי הם שולטים ברוב הבירה בוג'ומבורה. סוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי דיווחה כי בהודעה שפרסם דוברם, ונון נדאבנזה, נכתב כי "אנחנו שולטים למעשה בכל העיר. החיילים שפרוסים ברחבי הבירה הם בעצם בצד שלנו".

אתמול הכריז הגנרל גודפרויד ניומברה כי "הנשיא הודח מתפקידו והממשלה פורקה בשל הנחיצות לשמור על אחדות המדינה". בשבועיים האחרונים הפגינו מאות בני אדם בבירת בורונדי נגד מאמציו של הנשיא להתמודד לכהונה שלישית בתפקיד.

האלימות שפרצה בעקבות ההפגנות הביאה למותם של לפחות 20 בני אדם. מעל ל-50 אלף תושבים נמלטו בשל המהומות למדינות השכנות, כך לפי הערכת האו"ם. ניומברה היה ראש המודיעין במדינה ומקורב מאוד לנשיא, עד שהודח מתפקידו בפברואר. אחרי הודעת הגנרל יצא קהל רב לחגיגות ברחובות הבירה בוג'ומבורה.

אמש פרצו קרבות בין חיילים הנאמנים לנשיא לבין חיילים שתומכים במארגני ההפיכה. עם זאת גם היום ישנו חוסר ודאות אם ההפיכה הצליחה או לא. סוכנות אי־אף־פי דיווחה על ירי כבד באזור בניין התקשורת הממלכתית בבירה. לפי עדי ראייה, החיילים ירו זה על זה באמצעות מכונות יריה ורקטות מסביב לבניין שבו נמצאים משרדי הרדיו והטלוויזיה הממלכתיים שמוחזק בידי נאמניו של הנשיא. סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה על פיצוצים עזים שנשמעו במרכז הבירה. ההתקפה מגיעה כמה שעות אחרי שכוחותיו של הנשיא הודיעו ברדיו כי ניסיון ההפיכה נגדו נכשל.

בי־בי־סי דיווח עוד כי במהלך הלילה התקיים משא ומתן בין הרמטכ"ל פריים ניונגאבו שתומך בנשיא לבין שר ההגנה, שתומך בהפיכה, אולם לא נראה שהצדדים הגיעו להסכמה.

לפי הסכם השלום שהביא לסיום מלחמת האזרחים במדינה לאחר 12 שנים מדממות, הצבא נחלק באופן שווה בין המיעוט הטוטסי לרוב ההוטי במדינה, מה שאומר שלא כמו המשטרה, שסייעה בדיכוי אכזרי של ההפגנות נגד הנשיא, הצבא נתפס ככוח נייטרלי. עם זאת, גם שם ישנן דעות חלוקות לגבי התמיכה בנשיא וחיילים שלחמו בעבר בארגוני המורדים ההוטיים תומכים במפלגת השלטון בעוד שחיילים אשר שירתו בצבא בתקופה שהוא נשלט בעיקר על ידי אנשי הטוטסי, נשארים נאמנים לאופוזיציה.

הגנרל גודפרויד ניומברה מגיע אתמול לאולפי הרדיו בבירה להכריז על ההפיכהצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ