נשיא בורונדי הופיע לראשונה אחרי ניסיון ההפיכה הכושל: טרוריסטים מאיימים על ארצי

הנשיא הזהיר את המפגינים נגדו לא לצאת לרחובות מחשש שארגון הטרור א־שבאב הסומלי יבצע פיגועים במדינה. דובר הארגון: הנשיא מנסה להסיח את הדעת ולנקום בעוצמה בעמו

אי־פי, רויטרס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי, רויטרס ו"הארץ"

נשיא בורונדי פייר קורונזיזה הופיע היום (ראשון) בציבור לראשונה מאז הניסיון להדיח אותו מהשלטון. כשמסביבו אבטחה כבדה מסר קורונזיזה הודעה קצרה לכלי התקשורת בכניסה לארמון הנשיאות בבירה בוג'ומבורה.

הנשיא לא הזכיר את ניסיון ההפיכה הכושל או את המפגינים נגדו שמוחים מזה שבועות על החלטתו לרוץ בבחירות לקדנציה שלישית. הוא הכריז כי הוא יצר קשר עם מנהיגים נוספים במדינות האזור כדי לדון בנוגע לאיום הביטחוני הנשקף מארגון הטרור המוסלמי א־שבאב, המסונף לארגון אל־קאעדה. בורונדי יחד עם קניה ואוגנדה שלחה חיילים לאיחוד האפריקאי שהוצב בסומליה כדי לסייע לה במלחמה נגד לוחמי הארגון האיסלאמיסטי, אשר בתגובה מבצעים בשטחה ובשטח קניה פיגועים.

לדבריו, הסיבה שיצר קשר עם המנהיגים היא כדי לתכנן אסטרגיה שתעצור את האיום הביטחוני על תושבי בורונדי. שר הפנים הבורונדי, אדוארד דווימאנה, קרא למפגינים לא לחזור להפגין ברחובות מחר, כפי שהם איימו לעשות, משום שכוחות הביטחון שייפרסו ברחובות לא יצליחו להבחין בינם לבין הקיצונים. לדבריו, סוכנויות המודיעין קיבלו מידע קונרקרטי על קיצונים עם חומרי נפץ שמתכננים לפוצץ אותם במהלך ההפגנות ברחובות מחר.

הנשיא פייר קורונזיזה מוסר הודעה לכלי התקשורת, היוםצילום: רויטרס

מוחמד ניבארוטה, פעיל אופוזיציה, אמר כי איום הטרור על המפגינים הוא אינו אלא עוד דרך של הממשלה להצדיק שימוש לא חוקי בכוח כדי לדכא את ההפגנות נגד מועמדותו של קורונזיזה בבחירות. "הממשלה מתכוונת לירות כדורים חיים לעבר המפגינים, אבל זה לא יעצור אותם מלצאת לרחובות מחר ויום אחרי זה עד שקורונזיזה יסיר את מועמדותו", אמר ניבארוטה.

במקביל הכחיש ארגון א־שבאב את טענותיו של הנשיא כי הוא מתכנן לבצע תקיפה במדינה ואמר כי טענותיו הן ניסיון להסיח את הדעת מהמשבר בארצו. "אנחנו סבורים שזה ניסיון של הנשיא להרגיע את עמו, שעומדים ברחובות ומפגינים נגד המשטר הרודני שלו, או שזה ניסיון להסב את תשומת לב העולם ממנו בשעה שהוא מתכנן נקמה גדולה", אמר דובר א־שבאב, שיח' עלי מוחמד רייג'.

אתמול נעצרו 18 ממובילי ניסיון ההפיכה והם הובאו בפני בית המשפט העליון במדינהף שם הואשמו בניסיון לבצע הפיכה במדינה. עם זאת בי־בי־סי דיווח כי למרות הדיווחים הראשונים, הגנרל גודפרויד ניומברה, שהנהיג את הניסיון להדיח את הנשיא, נמלט ולא נעצר. קורונזיזה, ששהה בטנזניה כשהגנרל ניומברה הודיע ביום רביעי על הדחתו, שב לבורונדי בסוף השבוע, ואתמול נמסר כי הוא שב אל ארמון הנשיאות בבירה. עדי ראייה סיפרו כי קהל תומכים נופף בדגלים לכבודד שובו לבירה. רק יומיים קודם לכן, יצאו תושבים רבים אחרים לרחובות כדי לחגוג את ההכרזה על הדחתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ