קואליציית השלטון באתיופיה זכתה במאה אחוז מהמושבים בפרלמנט

פעילי אופוזיציה דיווחו כי היו נתונים לאיומים מצד השלטון, ושלושה מחבריהם נהרגו. ארגוני זכויות אדם הביעו תרעומת מביקורו הצפוי של הנשיא אובמה במדינה בחודש הבא ודרשו שיפעל נגד הדיכוי

ג'קי פורטין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלפי באדיס אבבה, בחודש במאיצילום: רויטרס

מפלגת השלטון באתיופיה ושותפותיה צפויות לשלוט בכל אחד ממושבי הפרלמנט במדינה, כך עולה מתוצאות הבחירות הרשמיות שפורסמו אתמול (שני) על ידי ועדת הבחירות המרכזית.

יושב ראש ועדת הבחירות, מרגה בקאנה, אמר כי הבחירות נערכו "באופן חופשי, הוגן, שליו, אמין ודמוקרטי". אך חברים באופוזיציה חלקו על דבריו של בקאנה. הפעילים הצביעו על מאזן כוחות לא שווה בין המתמודדים על השלטון ועל מאמצים מתמשכים שנעשו להפחיד את מתנגדיה של מפלגת החזית העממית הדמוקרטית המהפכנית האתיופית (EPRDF), אשר מורכבת מארבע מפלגות אזוריות.

"זהו זמן קשה בעבור אתיופיה", אמר יושב ראש מפלגת האופוזיציה "סמאייאווי" (Semayawi), יילקאל גטנט. יושב ראש המפלגה הוסיף כי "אסור אף פעם לקבל ניצחון של מאה אחוז כמציאות". מנהיגי אופוזיציה באתיופיה טוענים כי שלושה מעמיתיהם נהרגו מאז הבחירות ב-24 במאי. אחד מההרוגים היה מתמודד מטעם סמאייאווי ואילו האחרים משתייכים למפלגת מדרק (Medrek). דוברים מטעם שתי המפלגות אמרו כי המניע למקרי ההרג היה פוליטי, וציינו כי כל שלושת ההרוגים הוטרדו בעבר על ידי נציגי ממשל.

ספירת קולות לאחר הבחירות, באדיס אבבה בחודש במאיצילום: רויטרס

רק ביום שישי האחרון הודיע הבית הלבן כי הנשיא אובמה יבקר בחודש הבא באתיופיה וייפגש עם מנהיגי האיחוד האפריקאי שמטהו המרכזי שוכן במדינה, כדי לדון בדרכים לחיזוק הצמיחה הכלכלית והמוסדות הדמוקרטיים באזור. זו תהיה הפעם הראשונה שנשיא אמריקאי יבקר במדינה. קודם לכן יבקר אובמה גם בקניה, מולדתו של אביו. וושינגטון פוסט דיווח כי דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט הוסיף שאובמה מתכוון להיפגש גם עם בכירים בממשלת אתיופיה.

ארגוני זכויות אדם הביעו פליאה מההודעה על הביקור הצפוי באתיופיה נוכח היד הקשה שנוקטת הממשלה המקומית נגד מי שחולק עליה, בין השאר על ידי מעצרים שרירותיים, התעללות בעצירים ודיכוי. "הביקור שימשיך את הנסיעה של הנשיא לקניה, נבנה על בסיס ההצלחה של פסגת מנהיגי ארה"ב ואפריקה שהתקיימה באוגוסט 2014, ותחזק את הקשרים עם בעלי הברית האפריקאים ואת מחויבותה הבלתי פוסקת של ארה"ב להשקיע באפריקה", נאמר בהודעת הבית הלבן.

ארגוני זכויות אדם שיבחו את הנשיא על סיועו לאיחוד האפריקאי בקידום יציבות פוליטית וכלכלית ברחבי היבשת, אולם אמרו כי הוא חייב לנצל את הביקור במדינה ולמקד את תשומת הלב בשימוש שעושה הממשלה המקומית במעצרים וברדיפות כדי לדכא ביקורת של עיתונאים, בלוגרים, מפגינים ופעילים פוליטים מקומיים נגדה. "אתיופיה מצטיירת לעתים קרובות כסיפור הצלחה אפריקאי במקום כאסון של זכויות אדם, שזו האמת", אמרה שרה מרגון, ראשת הארגון Human Rights Watch בוושינגטון. "אם אובמה רוצה להשקיע באתיופיה, הוא צריך להבהיר שזה אומר שצריך להשקיע בזכויות האדם של האזרחים ולא בדיכוי של הממשלה", הוסיפה.

סגן דובר הבית הלבן, אריק שולץ, אמר כי העצירה באדיס אבבה היא יותר למען היחסים של ארה"ב עם מדינות הסאב סהרה מאשר עם אתיופיה לבדה. בעניין הפרת זכויות אדם במדינה אמר שולץ: "כמו תמיד אנחנו מבהירים, הן בציבור והן בשיחות פרטיות, את הדאגה שלנו בנושא הזה. אני לא חושב שזה ישתנה בגלל הביקור של הנשיא במדינה".

בבחירות הקודמות באתיופיה, שנערכו לפני חמש שנים, זכו מועמד אופוזיציה אחד בלבד ומועמד עצמאי אחד בלבד במושבים בפרלמנט. אך בבחירות השנה זכו מפלגת השלטון ושותפותיה במאה אחוז מהמושבים בפרלמנט עד כה – 546 בסך הכל. התוצאות ממחוז בחירות אחד עדיין לא התקבלו שכן אירועים אלימים עיכבו את ההצבעה באזור.

על פי חוקתה, אתיופיה היא דמוקרטיה חוקתית שבה פועלות מספר מפלגות. אך מפלגת השלטון שולטת זה זמן רב בפוליטיקה במדינה. פעילי אופוזיציה ופעילים בינלאומיים טוענים כי השלטון מחלק את כל שניתן, מסיוע ועד לעבודה, על מנת לשמר נאמנויות פוליטיות.

"אלו הן באופן לא דו־משמעי פעולות תגמול, ומעשים אלו נעשים קטלניים", אמר יושב ראש מדרק, ביין פטרוס. חברים בקואליציית השלטון אמרו כי עדיין נערכות חקירות בנוגע למקרי המוות של חברי האופוזיציה. לדבריהם, תוצאות הבחירות משקפות את שביעות רצונו של הציבור מהצמיחה הכלכלית באתיופיה, מתוכנית הממשל לצמצום העוני ומהשקעות שנעשו בתשתיות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ