פעילי זכויות אדם מתנגדים לביקור אובמה באתיופיה

הפעילים זועמים על ביקורו הצפוי של הנשיא האמריקאי במדינה בחודש הבא וטוענים כי הוא שולח מסר שלילי לממשלה, המואשמת בדיכוי אכזרי של מתנגדיה

נדסנג'ו מאצ'ה, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נדסנג'ו מאצ'ה, גרדיאן

החלטתו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה לערוך ביקור רשמי באתיופיה הכתה בהלם פעילים למען זכויות אדם, הטוענים שביקור זה שולח מסר שלילי לממשלה רודנית, המואשמת בדיכוי אכזרי של מתנגדי השלטון.

הבית הלבן פרסם כי אובמה יבקר באתיופיה בחודש הבא וייפגש עם שרים במסע האחרון שלו באפריקה בזמן כהונתו כנשיא. זה יהיה הביקור הראשון אי פעם של נשיא אמריקאי במדינה. בביקורו, שנועד גם לחזק את המאמצים האמריקאים למען צמיחה כלכלית, מוסדות דמוקרטיים ושיפור הביטחון באזור, ייפגש אובמה גם עם מנהיגי האיחוד האפריקאי.

אובמה בבית הלבן, אתמולצילום: רויטרס

ואולם, תגובות מצד פעילים וברשתות החברתיות מבהירות היטב שהתנהגותה של אתיופיה בסוגיות זכויות האדם ודמוקרטיה מדאיגה מאוד. בדו"ח של הארגון Human Rights Watch מ-2014 נכתב שאתיופיה מדכאת באופן גדל והולך את החופש של אזרחיה ו"משתמשת בחוקים המגבילים את זכויות החברה האזרחית והתקשורת החופשית ורודפת בני אדם מתוך מניעים פוליטיים".

במאי נערכו באתיופיה בחירות לפרלמנט, שהוקעו על ידי רבים כבלתי הוגנות. אף על פי שהאיחוד האפריקאי הכריז שההצבעה עברה בשקט, הוא נמנע מלתאר אותן כ"חופשיות והוגנות".

משרד החוץ האמריקאי הביע אמנם דאגה בדבר ההגבלות שהוטלו על החברה האזרחית, התקשורת, מפלגות האופוזיציה וקולות עצמאיים, אך אתיופיה ממשיכה לקבל סכומים משמעותיים של סיוע חוץ ותמיכה ביטחונית.

העיתונאית האנה מקניש הציגה בטוויטר זו מול זו את התוצאות החשודות בבחירות ואת החלטת הבית הלבן לכבד את אתיופיה בביקור רשמי: "המפלגה השלטת באתיופיה, שאובמה הודיע כי הוא עומד לבקר בה, קיבלה את כל 546 המושבים בבחירות לפרלמנט, כולל את המושב הבודד של האופוזיציה".

מפלגת "החזית המהפכנית הדמוקרטית העממית" השולטת באתיופיה מ-1991 ובעלות בריתה, זכו בכל מושבי הפלרמנט, כולל המושב היחיד שקיבלה האופוזיציה גם בבחירות בשנת 2010. הארגון למען דמוקרטיה Freedom House הכריז כי "הבחירות באתיופיה היו רק תרגיל השתתפות בשליטה פוליטית", אך גם העלה תוצאה חיובית אפשרית לניצחון המוחלט של מפלגת השלטון: משיכה של תשומת הלב ל"דיכוי הפוליטי הגובר של הממשלה". ואולם, למרות המעצרים המתמשכים והכליאה של בלוגרים, עיתונאים ומתנגדי משטר, נראה שביקורו העתידי של אובמה מרמז שייתכן כי לא זה המקרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ