השתתפות נמוכה בבחירות בבורונדי נוכח המחאה נגד הנשיא

האופוזיציה החרימה את הבחירות לפרלמנט, שלוו באירועים אלימים ובפיצוצים בבירה. בקהילה הבינלאומית מתחו ביקורת על ההחלטה שלא לדחות את הבחירות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

אזרחי בורונדי הלכו אתמול (שני) לקלפיות לבחור פרלמנט חדש, לאחר שבועות של מחאות אלימות נגד כוונת הנשיא פייר נקורונזיזה להתמודד לכהונה שלישית. שיעור ההצבעה נראה נמוך בכמה מחוזות אחרי שהבחירות הוחרמו בידי האופוזיציה, ועל רקע טענות הקהילה הבינלאומית כי אין תנאים שיאפשרו להבטיח כי ההליך מתנהל באופן הוגן.

האיחוד האירופי, אחד התורמים הראשיים למדינה התלויה בסיוע חוץ, איים השבוע להקפיא את העברת הכספים למדינה, לאחר שבורונדי התעלמה מקריאות האו"ם ומדינות אפריקה לדחות את הבחירות לפרלמנט, ואת הבחירות לנשיאות שייערכו ב–15 ביולי. בוושינגטון, אמר דובר משרד החוץ מארק טונר שבבורונדי לא קיימים "תנאים לעריכת בחירות הוגנות וחופשיות" וציין שארה"ב "מאוכזבת עמוקות" מההחלטה לקיים בכל זאת את הבחירות.

נקורונזיזה, מפקד ארגון מורדים שהפך לנשיא ובנה את בסיס הכוח שלו בעיקר באזורים הכפריים, הגיע לקלפי על גבי אופניים מכפרו בצפון בורונדי. בלילה שקדם לבחירות, נשמעו קולות ירי ולפחות שני פיצוצים בעיר הבירה בוג'ונבורה. עד ראייה דיווח על פיצוץ נוסף במחוז בבירה אתמול בבוקר. עיתון פרטי ציטט גורם במשטרה שהוסיף כי שני רימוני יד התפוצצו במחוז מיויו, כ–25 קילומטרים דרום־מזרחית לבירה.

נציגת מפלגה יושבת עם עובדי קלפי בבירת בורונדי, אתמולצילום: אי־אף־פי

הממשלה החליטה לערוך את הבחירות במועד שנקבע להן, למרות המשבר הפוליטי החמור ביותר שידעה המדינה מאז הסתיימה מלחמת האזרחים ב–2005. מתנגדיה טוענים שהחלטת הנשיא להתמודד היא הפרה של החוקה, אבל הנשיא גייס להגנתו פסיקה של בית המשפט, הקובעת שהוא רשאי להתמודד לכהונה שלישית וסירב להסיר את מועמדותו. מאז הודיע על התמודדותו באפריל, נהרגו עשרות בני אדם במהומות במדינה.

באחד ממחוזות הבחירה בבירה בוג'ונבורה, השתרך תור ארוך ליד הקלפי, אבל באזורים שבהם פרצו המהומות הקשות ביותר נגד הנשיא, לא היו סימנים רבים לקיומו של הליך בחירות. "איננו רואים אנשים רבים", אמר אחד הדיפלומטים. אמאבל ניונקורו, בן 20, שתמך בעבר במפלגת השלטון של הנשיא CNDD-FDD, אמר שאינו מתכוון ללכת להצביע משום שהנשיא לא שיפר את המצב הכלכלי או קיים הבטחות אחרות. "אני ממש מאוכזב ממה שעושים כל הפוליטיקאים", אמר.

בשבת הודיע האיחוד האפריקאי שאינו מתכוון לשלוח משקיפים לבחירות משום שאינו סבור שהן יהיו הוגנות. גם האיחוד האירופי הודיע על החזרת משקיפיו. דובר הממשלה דחה את הטענות ואמר שהליך הבחירות הוא הוגן, ושמדינות אירופה ואפריקה אינן יכולות לשפוט את ההליך לפני שהסתיים. האיחוד האירופי וארה"ב כבר הקפיאו חלק מהסיוע הכספי שהן מעבירות לבורונדי, שמחצית מתקציבה השנתי ממומן על ידי מדינות אירופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ