קטטה בבית המשפט עם פתיחת משפטו של נשיא צ'אד לשעבר בגין פשעי מלחמה

היסנה האברה הואשם בסנגל באחריות למותם של 1,200 בני אדם בארצו. לראשונה מעמידה מדינה באפריקה לדין מנהיג של מדינות אחרת ביבשת בגין הפרת זכויות אדם חמורה

סלסה היקס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סלסה היקס, גרדיאן

קטטה פרצה היום (שני) באולם בית המשפט בסנגל, עם פתיחת משפטו של נשיא צ'אד לשעברן היסנה האברה בגין פשעים נגד האנושות, פשעי מלחמה ועינויים שבוצעו תחת שלטונו בשנים 1982 עד 1990. בעקבות הקטטה פינו שומרים את האברה מהאולם והמשפט נפתח שלא בנוכחותו.

משפטו של האברה הוא רגע היסטורי עבור מערכת המשפט באפריקה: זו הפעם הראשונה שמנהיג לשעבר של אחת ממדינות היבשת מועמד לדין בגין הפרת זכויות אדם חמורה על ידי אחת ממדינות היבשת, במקרה הזה סנגל. בנוסף זו הפעם הראשונה שבה נעשה באפריקה שימוש בחוק האוניברסלי.

לפני פתיחת הדיונים ישב האברה בקדמת אולם בית המשפט בבירה דקאר. האברה צעק לפתע "הלאה עם האימפריאליסטים! בוגדים אפריקאים!". לאחר מכן קבוצה של תומכי הנשיא רצה לכיוונו והתעמתה עם קורבנותיו, שישבו גם הם בבית המשפט. שומרים שנכחו במקום הפרידו בין הצדדים.

נשיא צ'אד לשעבר בבית המשפט בדאקר, היוםצילום: אי־אף־פי

 מוקדם יותר ליוו כוחות ביטחון את האברה בן ה–72 אל היכל המשפט, על רקע קריאות עידוד מתומכיו. הדיקטטור לשעבר, לבוש גלימה לבנה וטורבאן, הניף אגרוף באוויר וקרא "אללה אכבר" לפני שנכנס אל הבניין. נשיא אגודת קורבנות משטרו של האברה, קלמנט אבאיפוטה, התייחס למשפט ואמר כי "סוף סוף האנשים שהתעללו בנו ואז צחקו בפנינו במשך עשרות שנים מקבלים את שמגיע להם".

המאבק המשפטי להעמיד את האברה לדין החל לפני כ–25 שנה. ניסיונות רבים להעמיד את הנשיא לשעבר לדין בבלגיה, ולאחר מכן בסנגל – נכשלו. האברה נמלט מצ'אד לסנגל בעת הפיכה צבאית בהנהגת הנשיא המכהן אידריס דבי. האברה מואשם כי תחת הנהגתו עסקה המשטרה החשאית של צ'אד (DDS) בהוצאות להורג, העלמת מתנגדי משטר, עינויים ומעצרים בלתי חוקיים. חוקרים מטעם התביעה ומטעם ארגון משמר זכויות האדם (Human Rights Watch) מצאו כי לפחות 1,200 בני אדם מתו ומספר הגדול פי עשרה נפגע בפעולותיה של המשטרה החשאית. ככל הנראה ידע האברה על העינויים, שהתרחשו לעיתים קרובות בבריכת שחייה תת קרקעית לשעבר.

לצד האישומים בדבר עינויים מואשם האברה ברדיפה אחר קבוצות אתניות שהתנגדו לשלטונו. "האברה שלט כמו אל. כל דבר היה איום על שלטונו", אמר סולימאן גואנגואנג, אשר נכלא לשלוש שנים באחד מבתי הכלא של הנשיא לשעבר. "אם מישהו העז להתנגד לו, הוא טרף אותו כמו אריה", הוסיף האסיר לשעבר. במשך יותר מעשר שנים אסף גואנגואנג עדויות מקורבנותיו של האברה ומשפחותיהם כדי לסייע בבניית התיק נגד הדיקטטור לשעבר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ