אי-פי

ועדת הבחירות המרכזית של בורונדי הודיעה היום (שישי) כי נשיא המדינה פייר נקורונזיזה זכה בבחירות שנערכו לפני שלושה ימים וימשיך בתפקידו לקדנציה שלישית. נקורונזיזה זכה ב-69% תמיכה בעוד שהיריב שהיה הכי קרוב אליו בשיעור ההצבעה, אגתון רוואסה, קיבל 19% תמיכה, כך הודיע יו"ר הוועדה קלאבר נדאייסאריה.

זכייתו של הנשיא נקורונזיזה, בן 51, היתה צפויה משום שלא היתה לו תחרות אמיתית מול נציג כלשהו מהאופוזיציה, שכמה מחבריה הודיעו כי הם מחרימים את הבחירות. רוואסה, מנהיגה המוביל של האופוזיציה אמר כי הקמפיין שלו סוכל על ידי גורמים רשמיים במדינה.

ארה"ב ובריטניה גינו את הליך הבחירות בבורונדי והבהירו שהוא אינו אמין בשל האלימות, ההפחדה נגד קבוצות אופוזיציה והשתקת כלי תקשורת עצמאיים במדינה על ידי הממשלה. גם שאלת חוקיותה של קדנציה שלישית של הנשיא הועלתה בספק. מקורבי הנשיא טענו כי הקדנציה השלישית איננה פסולה מכיוון שבפעם הראשונה ב-2005 הוא מונה לתפקידו על ידי הרשות המחוקקת ולא נבחר על ידי העם.

הנשיא פייר נקורונזיזה ביום הבחירותצילום: אי־פי

זמן קצר לפני פתיחת הקלפיות ביום שלישי פרצו אירועים אלימים ברחבי הבירה בוג'ומבורה. בחילופי אש בין המתנגדים לנשיא לבין כוחות הביטחון ובפיצוצים ברחבי העיר שנמשכו גם אחרי פתיחת הקלפיות נהרגו שלושה בני אדם.

הכרזתו של נקורונזיזה באפריל כי יתמודד פעם נוספת על תפקידו דירדרה את בורונדי למחאה ציבורית אלימה ולניסיון הפיכה כושל שבו נהרגו עשרות בני אדם. בעקבות לחצים שהפעילו מנהיגים אזוריים ומערביים, שביקשו למנוע הידרדרות נוספת, דחתה ממשלת בורונדי פעמיים את מועד הבחירות לנשיאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ