אירועי גאווה ראשונים בג'מייקה מעוררים תקווה לשינוי במדינה

בסוף השבוע התקיימו לראשונה בפומבי אירועים של קהילת הלהט"ב, במדינה הידועה ביחסה הקשה כלפי גאים. בתוך כך טוענים בקהילה כי ראשת הממשלה לא פעלה די נגד אפליה המעוגנת בחוק

ניק דייוויס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניק דייוויס, גרדיאן

תחילת חודש אוגוסט היא תקופה מיוחדת עבור תושבי ג'מייקה: בימים אלו חוגגת המדינה אמנציפציה ועצמאות (Emancipendence), ומציינת בשורת אירועים את סיום העבדות ב–1838 ואת סיומו של השלטון הבריטי ב–1962.

אך השנה התקיים במדינה אירוע סמלי נוסף - מסוג אחר לגמרי. בסוף השבוע התקיימו בבירה קינגסטון אירועי הגאווה הפומביים הראשונים באי, במה שפעילים למען זכויות גאים רואים כצעד חשוב בהתפתחות האומה הצעירה. האירועים כללו מפגשים תרבותיים, "פלאש־מוב" והנפת דגלים, ובעיקר סיפקו ללסביות, הומואים, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים בג'מייקה הזדמנות להראות שדברים משתנים לטובה.

חבר בקהילת הגאים של ג'מייקה, במצעד גאווה במקסיקו סיטי ב-2010צילום: אי־אף־פי

עבור רבים שהשתתפו באירועי "פרייד ג'ה" (Pride Ja) שאורגנו על ידי ארגון זכויות הגאים ג'יי פלאג (JFLAG), היתה זו הזדמנות להפגין נוכחות במרחב הציבורי. "זה הרגיש משחרר", אמר משתתף ששמו ניקי. "זה הרגיש בטוח ונטול פחד. כשאתה מסתובב בציבור, אם אתה מציג עצמך או מתבטא בדרך מסוימת או מפגין סגנון מסוים, אתה צריך להיות כל הזמן על המשמר. אבל זה ממש הרגיש כאילו זה שלנו", הוסיף.

ג'מייקה מתוארת לעיתים קרובות כאחת המדינות ההומופוביות בעולם: ניתן לשמוע בה התבטאויות נגד גאים במקומות רבים - מכנסיות ועד לשירים פופולריים. מגע מיני בין גברים אינו חוקי במדינה, ואפליה, איומים ותקיפות פיזיות מתרחשים לעיתים קרובות. בשנה שעברה דיווח ארגון ג'יי פלאג על יותר מ–80 תקריות הומופוביות, שכללו איומים, תקיפות פיזיות ואלימות מינית. המשתתפים בלינץ' שנעשה ב–2013 בטרנסג'נדר דוויין ג'ונס שהוכה למוות - עדיין לא הועמדו לדין. 

בהתאם לכך שמו מארגני פרייד ג'ה דגש על בטיחות, הסבירה לטויה נוגנט, פעילה בכירה ב–JFLAG. נוגנט הוסיפה כי "היה שבוע אדיר ומלא באירועים". לדבריה, כעת מקווים הפעילים "ליצור קשר עם מנהיגים בעולם העסקים, בכנסייה ובארגונים חברתיים, כדי להפוך את ג'מייקה למקום מזמין יותר לקהילת הלהט"ב".

חלק מהתושבים במדינה השמרנית זעמו באופן בלתי נמנע על מה שהם תופשים כתעוזה גוברת של קהילת הלהט"ב. אזרחים רבים רואים באירועים צעד מתבקש במדינה הרואה עצמה כמרכז תרבותי. עם זאת, העיסוק הלאומי במה שנעשה בהסכמה בחדרי המיטות של בגירים, משפיע לרעה על התפתחותה ועל תדמיתה של המדינה. כשנשיא ארה"ב ברק אובמה ביקר בג'מייקה באפריל הוא נתקל במפגינים שחששו כי ביקורו יקדם מדיניות סובלנית כלפי הקהילה הגאה.

ראשת ממשלת ג'מייקה, פורשה סימפסון מילר, עוררה תקווה בקרב פעילי זכויות אדם כשאמרה שלא תפלה פוליטיקאים גאים לקראת הבחירות שנערכו ב–2011. דבריה בלטו על רקע דבריו של ראש ממשלה קודם, ברוס גולדינג, שנשבע כי לעולם לא יכניס גאים לקבינט שלו. עם זאת פעילים רבים טוענים שמילר החמיצה את ההזדמנות לשינוי - כמעט חמש שנים לאחר שנבחרה, החקיקה נגד גאים עוד לא בוטלה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ