בדרך למיגור הפוליו: שנה בלי מקרי הידבקות באפריקה

למרות ציון הדרך, ארגון הבריאות העולמי דורש שיחלפו שלוש שנים ללא הידבקות לפני שיכריז על חיסול הנגיף. כוהני דת וראשי שבטים סייעו במאבק במחלה בניגריה

דונלד מקניל, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דונלד מקניל, ניו יורק טיימס

שנה שלמה עברה מאז שמחלת הפוליו (שיתוק ילדים) אובחנה באפריקה – ציון דרך משמעותי בתחום הבריאות שסימן את תחילתן של חגיגות בקרב מומחי בריאות ברחבי העולם. בשנים האחרונות נראה יעד זה קרוב מתמיד, אך מחלת הפוליו הצליחה תמיד לחזור, בעיקר בניגריה. השינוי התרחש בזכות גישה חדשה שאימצו הרשויות בניגריה למתן חיסונים ומעקב אחר חולים. כחלק מהמאבק במחלה שכרה המדינה אלפי "מגייסים" קהילתיים שסייעו באיתור אנשים שלא חוסנו. בנוסף נפתחו מרכזי פעולה ברחבי המדינה כדי לעקוב אחר התקדמות המאבק, וכוהני דת וראשי שבטים גיוסו גם הם. התוצאה היתה מדהימה.

מקרה הפוליו האחרון באפריקה התגלה בסומליה ב–11 באוגוסט 2014. האבחון היה הסימן האחרון להתפרצות ששורשיה בניגריה – המדינה היחידה שבה הנגיף לא מוגר מעולם, גם לא באופן זמני. המקרה האחרונה בניגריה אובחן ב–24 ביולי 2014. נגיף הפוליו היה קיים באפריקה מאז ומעולם, ומומחים עדיין חוששים משובה של המחלה. ביטוי לחשש זה נראה בהכרזתה של "היוזמה למיגור הפוליו בעולם", ששאלה "האם הודבר הפוליו באפריקה?". מנהל היוזמה של ארגון הבריאות העולמי (WHO), ד"ר חאמד ג'פארי, הסביר כי "זוהי הצלחה גדולה, אך היא עדיין שברירית". לדבריו, "תמיד קיים חשש שיש מקרה נוסף באוכלוסייה שאליה אינך מגיע".

נציגת רשויות מחסנת ילדה נגד פוליו בעיר קנו בצפון ניגריה, באפריל אשתקדצילום: אי־פי

כש"היוזמה למיגור הפוליו" החלה לפעול ב–1988, יותר מ–350 אלף ילדים בעולם נדבקו בנגיף מדי שנה. אשתקד חלו במחלה 359 ילדים בלבד. מאז 2001 אובחנו פחות מאלפיים חולים חדשים מדי שנה, וכמיליארד דולר מוקדשים למאבק בנגיף מדי שנה. עם זאת, אפידמיולוגים מתוסכלים מהעובדה שהנגיף "מומחה" בחציית גבולות. 34 מקרים התגלו השנה, כולם בפקיסטאן או באפגניסטאן, המקומות האחרונים בעולם שבהם הוא עדיין קיים. מדענים רבים טוענים כעת כי הניצחון על הפוליו נראה באופק. "מופעל על איסלמבאד לחץ לעשות מאמצים רבים יותר", אמר ד"ר אליאס דורי, העומד בראש מאמצי ארגון הבריאות העולמי בפקיסטאן, ושלקח חלק במאבק בשש מדינות נוספות, בהן סומליה וניגריה.

אפריקה היא לרוב המקום האחרון שבו נוחלות מגפות את תבוסתן הסופית. המקרה האחרון של אבעבועות שחורות תועד בסומליה ב–1977, והמקרה האחרון של דבר הבקר, מחלה שגרמה ככל הנראה לרעב שקטל מיליוני בני אדם, תועד בקניה ב–2001. עם זאת, גם אם טוענים שאין יותר חולי פוליו באפריקה, היבשת תוכרז באופן רשמי כנקייה מהנגיף רק בעוד שנתיים. ארגון הבריאות העולמי דורש שיחלפו שלוש שנים ללא הידבקות לפני שיכריז על מיגור המחלה, זאת בגלל קשיים לעקוב אחר הנעשה בכל כפר מבודד או שבט רועים נוודים.

ממשלת ניגריה החלה לפעול באופן נמרץ בנושא הפוליו לאחר שוועדה יעודית הצביעה ב–2011 על כישלונות בתוכנית החיסונים שלה. בעקבות ההצלחה בניגריה נערך לפני כשבועיים טקס צנוע, שבו צולם הנשיא החדש מוחמדו בוחארי כשהוא מטפטף את טיפות החיסון לפיה של נכדתו התינוקת.

ניגריה הגיעה לציון דרך זה משום שאנשי הקמפיין "לא רצו לשלוח לתורמים ולפוליטיקאים בכירים את המסר כי הפוליו מוגר", אמר ד"ר פייסל שועייב, בכיר במשרד הבריאות הניגרי. שועייב, שהשתתף במאמצים למיגור הפוליו ושלחם בשנה שעברה בנגיף האבולה במדינות שונות באפריקה, הדגיש כי על אף ציון הדרך יש להמשיך במאמצי החיסון והמעקב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ