אוכלוסיית הנשרים באפריקה פחתה בעשרות אחוזים בעשורים האחרונים

על פי מחקר חדש, אוכלוסיית הנשרים קטנה ב–62% ב-30 השנים האחרונות, לרוב בשל הרעלות. מומחים מזהירים שהיעלמותם תערער את האיזון האקולוגי ותביא להגברת מחלות, גם בקרב בני אדם

מארק סנטורה, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארק סנטורה, ניו יורק טיימס

בכל קיץ מתים כ–500 אלף גנו לאורך נתיב הנדידה מהפארק הלאומי סרנגטי בטנזניה לשמורה הלאומית מסאי מארה בקניה. ועם המוות באים אוכלי הפגרים, והחשוב שבהם הוא הנשר.

אבל העופות, שבעבר ניזונו מצרת הגנו — "עובדי התברואה" המנקים את הסוואנה — הולכים ונעלמים. הירידה נרחבת ביותר באוכלוסיית הנשרים מערערת את האיזון במערכות אקולוגיות ומדגימה עד כמה רחבה ההשפעה של הציד הלא חוקי, ההרעלות ושאר המצאות אנושיות.

נשרים ניזונים מגוויית זברה בשמורה בטנזניה, בשנה שעברהצילום: Biosphoto

"מצבם של הנשרים בעולם איום ונורא", אמרה דרסי אוגאדה, עוזרת למנהל תוכניות אפריקה של קרן פרגרין, ארגון העוסק בהצלת עופות דורסים. במחקר החשוב הראשון העוסק בהתכווצותה הנמשכת זה 30 שנה של אוכלוסיית הנשרים באפריקה מצאו אוגאדה ומדענים אחרים שאוכלוסיות של שמונה מינים של נשרים פחתו ב–62% בממוצע.

האוכלוסייה של שבעה מהמינים האלה פחתה בשיעור של 80% ואף יותר בתוך שלושה דורות, על פי המחקר שהתפרסם הקיץ בכתב העת Conservation Letters.

בחלקים מסוימים באפריקה, ציידים לא חוקיים מרעילים את הפגרים בתקווה להרוג את העופות, כדי שאלה לא יחוגו מעליהם ויתריעו על הימצאותם לשומרים בפארקים. נשר מסוגל להבחין בפיל מת בתוך פחות מ–30 דקות, אבל כריתת חטי הפיל עלולה להימשך יותר משעה. אם אין נשרים, אין התרעה. במארה, אחד ממעוזי הטבע הגדולים שנותרו על פני כדור הארץ, אין פגיעה מכוונת בנשרים, אבל הם נופלים קורבן להרעלת הפגרים שנועדה להגן על הבקר ולהרוג טורפים גדולים כמו צבועים.

הסכנות האורבות לחיות הבר באפריקה רבות מאוד, אבל חלק גדול מתשומת הלב מופנה לבעלי חיים הגדולים של הסוואנה, כמו אריות ופילים. הנשרים אינם מצטלמים יפה, והרשויות משקיעות את מאמציהן להגן על בעלי החיים שהתיירים באים לראות. "תמיד שוכחים את המכוערים", אומר מוניר ויראני, המנהל את התוכניות לאפריקה ודרום אסיה של קרן פרגרין. "הרשויות אומרות לנו כל הזמן שהן עסוקות בהגנה על הפילים והקרנפים וחיות אחרות, ולא מסוגלות לטפל גם בנשרים".

אנתוני אולי טירה, בן מסאי שגדל באזורים אלה, הוא אחד הבעלים של מחנה "מטירה בוש" בלב השמורה. הוא עמד ליד מקום חצייה בנהר והצביע על מספר גדול של פגרים מרקיבים. שבוע קודם לכן נכנסו 900 אלף גנו למים בבהלה ואלפים מהם נרמסו למוות. זהו אירוע נורמלי — אך פגרים מרקיבים אינם נורמלים כלל. "לפני עשר שנים, כל השטח כבר היה נקי בזמן הזה", אמר אולי טירה. "לאורך נהר מארה יש המון מקומות לא נקיים מפני שאין מספיק נשרים".

במשך עשרות מיליוני שנים התפתחו הנשרים והיו למנקים היעילים ביותר בטבע. בזכות מיצי הקיבה החומציים ביותר שלהם, הם מסוגלים לאכול בשר נגוע במגוון מחלות ולא לחלות. כאשר הנשרים אוכלים בשר נגוע במחלה ומותירים את העצמות נקיות, הם מונעים זיהום נרחב יותר.

יחד עם זאת ויראני הסביר שלמרות מערכת העיכול החזקה שלהם, הנשרים פגיעים מאוד. בארבעת השבועות הראשונים של חייהם, מתים 50% מגוזלי הנשרים העוזבים את הקן. "הם נאיבים", מספר ויראני. רבים נופלים מהקנים, אחרים מתים מסיבות טבעיות. בשנת חייהם הראשונה שיעור התמותה של הנשרים הוא 90%. אם הם שורדים שנה, הם יגיעו לבגרות מינית רק בשנתם החמישית, ואפילו אז שיעור הריבוי שלהם נמוך.

ויראני מקווה שעדיין אפשר לעצור את הידלדלות אוכלוסיית הנשרים באפריקה ולהפוך את המגמה, לפני שתגיע למצב קריטי כפי שקרה בהודו. "עדיין לא מאוחר מדי", הוא גורס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ