לפחות 38 הרוגים בפיגוע כפול של בוקו חראם בצ'אד

שתי קבוצות של מחבלות מתאבדות פוצצו עצמן בשוק ובמחנה פליטים בכפר הנמצא סמוך לגבול עם ניגריה. אף ארגון לא קיבל על עצמו אחריות, אולם בוקו חראם הוא החשוד המרכזי

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי

ראש הצבא והמשטרה בצ'אד אמר כי שתי קבוצות של מחבלות מתאבדות תקפו היום (שבת) שוק ומחנה פליטים בכפר במדינה סמוך לגבול עם ניגריה והרגו לפחות 38 בני אדם. לפחות 51 בני אדם נוספים נפצעו בפיגועים. אף ארגון לא קיבל על עצמו עדיין אחריות למתקפה, אולם גורם רשמי בצבא צ'אד אמר כי ארגון הטרור בוקו חראם, שנשבע בחודש מארס אמונים למדינה האיסלאמית (דאעש), הוא החשוד המרכזי.

הגנרל בניאמאן קוסינגאר, מפקד הז'נדרמריה במדינה, אמר כי קבוצה של נשים פוצצו את עצמן בשוק בבאגה סולה והרגו לפחות 16 בני אדם. לדבריו קבוצה שנייה של מחבלות מתאבדות פנתה למחנה פליטים מקומי והרגה של 22 בני אדם.

פליטים ניגרים שנמלטו מהמדינה דרך אגם צ'אד, השנהצילום: רויטרס

דובר צבא צ'אד, אזאם אגונה ברמנדואה, אמר כי בנוסף אירע פיצוץ נוסף בתוך הכפר עצמו ולדבריו בוקור חראם, שפועל בצפון מזרח ניגריה השכנה, הוא העומד מאחוריו.

בשנה האחרונה עמד הארגון מאחורי שורה של פיגועי טרור בניגריה ולאורך גבולותיה המשותפים עם צ'אד, קמרון וניז'ר שמסייעות לה במאבק נגדו. חלק מהפיגועים ביצעו נשים צעירות וילדות, שלדברי הרשויות אין להן מושג כי הן נושאות מטעני חבלה ואלה בכלל מופעלים על ידי גורם נוסף מרחוק.

מאז השבעתו בסוף מאי של נשיא ניגריה מוחמדו בוחארי, יליד הצפון המוסלמי, גברו התקפות בוקו חראם במידה ניכרת במדינה, בצ'אד ובקמרון. התקפות אלה בוצעו לאחר סדרת תבוסות של הארגון, שבעקבותיהן תפסו כוחות אזוריים בפיקוד מפקדים ניגריים וצ'אדיים חלקים נרחבים של האזור שעליו שלט בצפון ניגריה.

נשיא צ'אד, אידריס דביצילום: אי־אף־פי

מאז החלה ב-2009 ההתקוממות של בוקו חראם, שבה נהרגו עד כה יותר מ-17,000 בני אדם, לא בוצעו בצ'אד פיגועים מטעמו. אחד ההסברים לכך הוא מעין אמנת אי־התקפה לכאורה בין נשיא צ'אד אידריס דבי לבין מנהיגי הארגון.

כל זה השתנה ב-27 בינואר, כשחיילי צבא צ'אד פתחו במתקפה על יעדים של בוקו חראם, בהסכמתה המסויגת של ניגריה. צ'אד, מעצמה אזורית שחייליה צוידו והודרכו על ידי ארה"ב, ממלאת תפקיד חיוני בפעולות נגד המורדים במאלי ונגד בוקו חראם בניז'ר, בקמרון ובניגריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ