מבט מבפנים אל מפעלי התינוקות הידועים לשמצה של ניגריה

האו"ם קבע כי סחר בבני אדם הוא הפשע השלישי בשכיחותו במדינה האפריקאית, אך הרשויות אינן נלחמות בתופעה. כתב ה"דיילי ביסט" פגש בסוחרת תינוקות, הנמכרים לרוב ללקוחות מאירופה

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

במסעדה מקומית בעיר אנוגו שבדרום-מזרח ניגריה משוחח אדם בשם אזה עם אשה בגיל העמידה. השניים דנים באפשרות שהאשה תקנה תינוק, ואזה - המעורב ברשתות הברחת התינוקות הידועות לשמצה של ניגריה - מספק את הפרטים הדרושים.

עיתונאי מהאתר "דיילי ביסט" שנכח במקום ניגש אל אזה מיד לאחר שהסתלקה האשה מהמקום. שאלתו הראשונה של אזה היתה: "אתה רוצה תינוק טרי מהרחם"? לדברי המבריח המקומי, ביכולתו להעביר תינוק ללקוח בפחות מ-24 שעות.

נשים וילדיהן בצפון ניגריהצילום: אי־פי

ברשימת ההמתנה של אזה רשום זוג משוודיה המעוניין בתינוק שצפוי להיוולד בימים הקרובים, אך אם יציעו לו סכום מספיק גבוה הוא יעביר את התינוק ללקוח אחר. "נמצא לזוג הזה תינוק חלופי", אמר אזה והוסיף: "הם אפילו לא ישימו לב".

היולדות ממתינות במקומות מסתור "מסיבות ביטחוניות" ולכן הלקוחות אינם יכולים לראות את התינוקות לפני ביצוע העסקה. אך תמורת כ–50 דולר הסכים המתווך אזה להפגיש בין כתב הדיילי ביסט לאשה המנהלת את "מפעל" התינוקות. הפגישה מתקיימת באמצע הלילה במרכזה של שכונת עוני. אפילו אזה אינו יודע היכן מתגוררת המעסיקה שלו - פעמיים בלבד הוא ביקר בביתה כשעיניו מכוסות.  

מעסיקתו של אזה, אשה בגיל העמידה, הציגה עצמה כ"מאדאם שרה". "יש לי שש בנות באחריותי", היא אמרה. כולן בהיריון מתקדם ומצפות ללדת בקרוב", הוסיפה וציינה כי הן נמצאות במקום סודי. מעט מאוחר יותר מצטרף גבר צעיר לפגישה, שלדבריו הוא אביהם הביולוגי של רוב התינוקות שנמכרים. הפגישה עם הגבר נועדה לשכנע את הלקוחות שהתינוקות אינם גנובים. סוחרת התינוקות מוסיפה בחיוך רחב כי תפקידו "להכניס את הבנות" וכי "הוא יודע לעשות את העבודה".

עבור תינוקת נדרשים הקונים לשלם 400 אלף נאירה (כ–2,000 דולר) ועבור תינוק כ–500 אלף נאירה (2,500 דולר). המחיר הגבוה, מסבירה האשה, נועד כדי לממן את צרכיהן של האימהות ולשמור עליהן כראוי. "יקר מאוד לספק את הבנות האלה, אני נותנת להן מקלט ומזון ומשלמת לבחורים ששוכבים איתן, אבל אני גם נותנת להן ללכת אחרי שהן יולדות", אמרה. המשטרה, לדבריה, אינה מערימה קשיים.

מדי שנה, חושפים כוחות הביטחון הניגריים כמה מפעלי תינוקות דומים לאלה של מאדאם שרה. נשים צעירות מוחזקות בשבי ונאלצות ללדת תינוקות שנמכרים באופן בלתי חוקי להורים מאמצים, לעבדות או לטקסים מסורתיים. ישנן שמועות כי התינוקות שנולדים נמכרים למכשפות עבור טקסים שונים. בקהילות המסורתיות במדינה ישנה אמונה כי אבקות שמופקות מפעוטות מביאות מזל. למרות זאת, רוב קוני התינוקות הם כמעט תמיד זוגות נשואים שמתקשים להיכנס להיריון.

רוב הסחר נותר בהיקף מקומי, אולם הרשויות חושדות כי חלק מהתינוקות נמכרים לקונים מאירופה ומארה"ב, ולמרות המחלוקת סביב נושא האימוץ במדינה, זרים רבים ממשיכים לחפש בה תינוקות.

על פי סוכנויות הביטחון בניגריה, רוב המקומות שבהם מתקיים סחר לא חוקי בתינוקות מתחזים לארגוני סיוע חוץ ממשלתיים או לבתי צדקה עבור נשים נזקקות. מפעילי הבתים האלה מציגים את עצמם כאנשי סיוע הומניטרי שדואגים לנערות צעירות בהיריון.

סחר בבני אדם ומכירת ילדים אסורים על פי החוק הניגרי, אולם לפני כמעט עשר שנים פרסם ארגון החינוך, התרבות והמדע של האו"ם (אונסק"ו) דו"ח על תופעת הסחר בבני אדם בניגריה והגדיר אותה כפשע השלישי בשכיחותו במדינה, אחרי מעשי שוחד וסחר בסמים. מאז המצב רק החמיר. לפחות עשרה ילדים נמכרים מדי יום במדינה.

"הילדים נמכרים כאן כמו סחורות ואנחנו כממשלה אחראית לא יכולים לתת לזה להמשיך לקרות אצלנו", אמר ייפאני אוגוואני, מושל אנוגו. "בזמן שאנחנו מכירים בזכותם ובצורכיהם של זוגות נדיבים חשוכי ילדים לאמץ תינוקות יתומים, אנחנו גם סבורים כי יש צורך להתאים את התהליך כך שיהיה תחת החוקים הרלוונטיים כדי להבטיח את ביטחונם וטובתם של הילדים האלה", הוסיף. אבל לאנשים כמו אזה ומאדאם שרה, יש למרבה הצער, רעיונות אחרים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ