מחקר מצא עקבות לנגיף אבולה בתאי זרע של גברים שחלו והבריאו

חוקרים בדקו עשרות גברים מסיירה לאון ששרדו את המחלה. עדיין לא ברור אם הם עלולים להדביק נשים בריאות במגע מיני. עד היום הומלץ להימנע מקיום יחסי מין שלושה חודשים אחרי ההדבקה

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי

מחקר חדש שפורסם אתמול (רביעי) מצא כי נגיף האבולה עשוי להימצא בתאי זרע של גברים ששרדו את המחלה עד תשעה חודשים אחרי שנדבקו בה, עם זאת עדיין לא ברור אם הם יכולים להיות מדבקים.

המחקר בדק 93 גברים מסיירה לאון. בקרב מחציתם מצאו המדענים את הנגיף בדגימות זרע שנלקחו מהם. עם הזמן הסיכון שהנגיף יתפרץ או יתפשט קטן.

תושבים בסיירה לאון משוחררים מהסגר לאחר שהוסר חשש כי נדבקו באבולה, באוגוסטצילום: אי־פי

הנגיף נמצא בכל תשעת הגברים שנבדקו חודשיים ושלושה חודשים אחרי המחלה וב–11 מתוך 43 גברים שנבדקו שבעה ותשעה חודשים אחרי. החוקרים לא בטוחים מדוע נותרו שרידי נגיף בתאי הזרע דווקא ולא בנוזלי גוף אחרים ולא יודעים האם הנגיף עלול להדביק אחרים במחלה. "אנחנו חוששים שישנו סיכון מסויים להיחשף לנגיף, אולם אנחנו לא יכולים לקבוע את זה ב–100% כרגע", אמרה נטלי ברוט, מומחית במחלות מין מדבקות בארגון הבריאות העולמי ואחת מעורכי המחקר.

מחקר קודם של הארגון מצא עקבות של הנגיף בתאי זרע אולם רק עד שלושה חודשים אחרי ההדבקה. במקרה אחד נמצא הנגיף בחולה ששרד, שישה חודשים אחרי שנדבק. לדברי ארגון הבריאות העולמי, העברת הנגיף ביחסי מין מגברים לנשים "אפשרי מאוד" למרות שהמחלה מתפשטת בעיקר באמצעות מגע ישיר עם נוזלי גוף אחרים כמו דם בזמן המחלה עצמה ולא אחריה.

יותר מ–11 אלף בני אדם מתו מאבולה עד היום בהתפרצות המגפה במערב אפריקה בשנה שעברה. כ–17,000 בני אדם שרדו את המחלה, מחציתם גברים.

נשים מוכרות מזון בשוק במזרח סיירה לאון, עשויות להידבק מגברים שהבריאוצילום: אי־פי

ד"ר ארמנד ספרצ'ר מארגון רופאים ללא גבולות אמר כי אם הנגיף היה מועבר באמצעות יחסי מין באופן משמעותי, "היינו רואים מספר רב של מקרי הדבקה". לדבריו, תוצאות המחקר האחרון מוכיחות כי יש להרחיב את המעקב אחרי החולים למשך זמן רב יותר מכפי שמומלץ כיום. ארגון הבריאות העולמי ממליץ לגברים שהבריאו מהמחלה להשתמש בקונדום עד שלושה חודשים אחרי ההדבקה או להימנע כלל מיחסי מין. לאחר מכן הם נדרשים להיבדק מדי חודש עד שיימצאו כי הם נקיים מהנגיף.

עם זאת ד"ר פרנסיס מוזס, רופא מחוזי בצפון סיירה לאון, אחד ממוקדי התפרצות המגפה, אמר כי קשה מאוד לשכנע גברים שנדבקו בנגיף להשתמש בקונדום או להתנזר מקיום יחסי מין. "הרעיון של להימנע מיחסי מין פשוט לא עובד", אמר וציין כי יש מספר גבוה של נשים בהיריון באזור שלו שבני זוגן הם חולי אבולה לשעבר. "אם לא נמצא דרך להתמודד עם זה, לעולם לא נצליח לעצור את האבולה", הוסיף.

מומחים לבריאות הציבור אמרו כי אין להם ספק שניתן לעצור את המחלה במדינות מערב אפריקה שנפגעו ממנה. אך הירידה התלולה במקרי האבולה החדשים בסוף השנה שעברה ובתחילת ינואר השנה לא הביאה את המגיפה אל קצה. בחודש מארס דווח על דעיכה משמעותית במספר המקרים החדשים בסיירה לאון, אולם אז הגיעו ספינות ובהן ימאים חולים לנמל סמוך לבירה פריטאון והחזירו את המחלה. גם בליבריה, חודשיים אחרי שהוכרזה נקייה מהנגיף, דווח בחודש יולי על מספר מקרים חדשים של הידבקות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ