נורימיטסו אונישי, ניו יורק טיימס

ילדים התרוצצו והתבוננו בשפע הרב בעיניים פעורות ונערים ומבוגרים הרבו לצטלם ולהתפעל מההיצע הרב, מתחושת הביטחון, ואפילו ממיזוג האוויר השקט. כמה מהם כבר ראו מקומות דומים בארה"ב, באירופה או אפילו בלאגוס, העיר הגדולה בניגריה, בה נבנה הראשון מסוגו רק לפני כשנתיים. אחרים, שנחשפו אליו בפעם הראשונה, עמדו מבולבלים ליד הדלתות האוטומטיות והעלו חיוך על פניהם של המבקרים ה"וותיקים", שכבר ביקרו באטרקציה הגדולה ביותר שצצה באחרונה בעיר הניגרית: קניון חדש ונוצץ.

"אני נורא נורא מתרגש" אומר ג'וני מנדיי, שנסע מרחק של כ–320 קילומטרים כדי לבקר בקניון באחד מסופי השבוע, והצטלם על רקע המרכול. "אדם ממעמד הביניים יכול לבוא לקניון ולהרגיש בנוח", הוא אומר.

הקניון, הנקרא "דלטה מול", נחנך באביב שעבר והצטרף בכך לתריסר הקניונים המשרתים כיום את 180 מיליון תושבי ניגריה – המדינה האפריקאית המאוכלסת ביותר. בעוד שקניונים רבים בארה"ב מתקשים לשגשג, דווקא בניגריה, בעלת הכלכלה הגדולה באפריקה, הקניונים פשוט ממריאים. הופעתם של הקניונים והתפתחות תרבות מרכזי הקניות בניגריה משקפת מגמות רחבות יותר ביבשת, כהתרחבות מעמד הביניים בעל כוח קנייה גדול מבעבר והתפשטותן של ערים כווארי, המוכרת בעיקר לתושבי האזור.

כמו באמריקה, גם בניגריה הפכו הקניונים במהירות למקום בילוי לצעירים ויעד מבוקש למשפחות, והעובדה שהם אינם נפוצים מקנה להם ערך מוסף. "כשאני נפגש עם חברים כאן או בלאגוס אנחנו תמיד הולכים לקניון", אומר וולת מארק, בן 22 המטייל ב"מול דלטה" עם אחותו הצעירה וחברתה, כשחיוך רחב נסוך על פני שלושתם.

גם ניגרים מבוגרים, המסתייגים מהחלפת השווקים המסורתיים במרכולים, מודעים לתרומת הקניון לבילוי המשפחתי. "הילדים שלי נהנים כאן", אומר ויקטור אומונו, בן 53, המוסיף עם זאת שלעולם לא ירכוש לעצמו חפצים בקניון. "קניתי להם גלידה, זה מקום לא רע", אמר אומונו. הקניונים, כמו המכוניות החדשות שהחליפו את הטוקונבוס (מכוניות משומשות) על כבישי ניגריה, הם עדות חזותית לכך שלמרות הבעיות הרבות במדינה, החיים החומריים בניגריה השתפרו מאוד בשנים האחרונות. "אנחנו רגילים לראות דברים כאלה מחוץ לניגריה", אומר מנדיי בן ה–28, שנחשף בראשונה לתרבות הקניונים כשביקר בסקוטלנד, בראשית שנות ה–20 שלו. השנה מתכננים לבנות קניון גם בעיר מולדתו אויו. "אלך לבקר בו לעתים קרובות", הוא אומר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ