מועמד האופוזיציה בבחירות באוגנדה נעצר, תומכיו טוענים לזיופים בספירת הקולות

באופוזיציה אומרים כי מספירה עצמאית של הקולות עולה כי ועידת הבחירות, שהודיעה כי הנשיא הוותיק מוסווני מוביל, שיקרה לגבי אופן ספירתן. המשטרה ירתה גז מדמיע לעבר מפגינים בבירה

רויטרס, אי-פי, ד-פ-א וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס, אי-פי, ד-פ-א וניו יורק טיימס

משטרת אוגנדה עצרה היום (שישי) לזמן קצר את מועמד האופוזיציה הבכיר המתמודד בבחירות שנערכו אתמול במדינה, קיזה בסיגייה, בבירה קמפלה. הבחירות אתמול נערכו בשקט יחסי למרות שמוקדם יותר היום ירתה המשטרה גז מדמיע ורימוני הלם לעבר תומכיו של בסיגייה שנאספו בבירה מחוץ למטה הבחירות שלו. באחד מהמקרים ירו השוטרים אש חיה לאוויר כדי לפזר את המפגינים.

סוכנות הידיעות ד-פ-א דיווחה כי 18 בני אדם נפצעו בעימותים וכמה אחרים נעצרו. עוד דווח כי לאחר מעצרו של בסיגייה שרפו תושבים זועמים מחסומים של המשטרה וחסמו באבנים את הכביש המוביל לשדה התעופה הבינלאומי בבירה.

בסיגייה (במרכז) נעצר לזמן קצר על ידי שוטרים בתחילת השבוע בעצרת בחירות
בסיגייה (במרכז) נעצר לזמן קצר על ידי שוטרים בתחילת השבוע בעצרת בחירותצילום: אי־פי

על פי עדי ראייה, בעוד ההצבעה וספירת הקולות נמשכות, בסיגייה וכמה מעוזריו הוכנסו לניידת משטרה ונלקחו מהמקום. אחת מעוזריו אמרה כי משרדו של בסיגייה, יריבו הבולט של הנשיא יוברי מוסווני, הוקף בשוטרים חמושים רבים, בשעה שהוא ערך בו פגישה עם בכירים אחרים במפלגתו, "הפורום לשינוי דמוקרטי". גם אתמול עוכב בסיגייה לזמן קצר, אך לאחר מכן שוחרר. ארה"ב, המעבירה סיוע כלכלי למדינה, גינתה את פעולות המשטרה.

לדברי העוזרת אינגריד טורינאווה, המשטרה נכנסה בכוח למבנה ותומכיו ניסו להתנגד לה. היא הוסיפה כי המפלגה עורכת ספירת קולות משלה וגילתה שחלק מהתוצאות שכבר פורסמו על ידי ועידת הבחירות הינן מזויפות. לדבריה, הוועידה מכריזה על התוצאות לפי הספירה מקלפיות ההצבעה, ולא לפי מחוזות כצפוי. מוקדם יותר דווח כי מספירת 47% מהקולות בקלפיות ההצבעה מוביל מוסווני, השולט באוגנדה זה 30 שנה, עם 63% תמיכה.

הנשיא מוסווני במהלך ההצבעה, אתמול
הנשיא מוסווני במהלך ההצבעה, אתמולצילום: רויטרס

אתמול טענו תומכי בסיגייה שהיו עיכובים בהגעת הקלפיות למוקדי ההצבעה וכי הם היו מכוונים ונועדו לסייע למוסווני, בן 71, שיריבו בסיגייה נהנה מפופולריות רבה בקמפאלה. ראש קבוצת המשקיפים בבחירות, נשיא ניגריה לשעבר אולסגון אובסאנג'ו, אמר כי העיכובים הממושכים היו "בלתי נסלחים לחלוטין".

בנוסף, אחדות מהקלפיות לא נפתחו אתמול, וועדת הבחירות הודיעה בשעות הערב שהן תיפתחנה היום. עוד דווח כי הממשלה גם חסמה את הגישה לאתרי תקשורת חברתית כמו טוויטר ופייסבוק כדי שאנשים יפסיקו "לספר שקרים" לפי הנשיא מוסווני.

באחת השכונות בקמפאלה המתינו מאות אנשים כשבע שעות לפתיחת אחת מתחנות ההצבעה עד שמסמכי ההצבעה לפרלמנט הגיעו סוף סוף. כשנודע לאנשים שלא היו קלפיות להצבעה בבחירות לנשיא, הם השתלטו על השוטרים, חטפו את תיבות הקלפי ופיזרו אותן בשדה. השוטרים השליכו רימוני גז מדמיע, והממונים על הקלפי נמלטו. "אם הבחירות חופשיות והוגנות, נהיה הראשונים שיכבדו אותן גם אם לא ננצח בהן", אמר אתמול בסיגייה בעיר מגוריו רוקונגירי. "אבל במקומות שבהם הבחירות אינן חופשיות והוגנות, ניאלץ להילחם למען בחירות חופשיות והוגנות כי זו מהות האזרחות שלנו".

בחירות דמוקרטיות - רק למראית עין

בסיגייה (במרכז) מגיע לעיר הולדתו כדי להצביע בבחירות, אתמול
בסיגייה (במרכז) מגיע לעיר הולדתו כדי להצביע בבחירות, אתמול צילום: אי־אף־פי

"רודנים מאוד אוהבים בחירות", אומר בוסינגיה קבומבה, מרצה למשפטים באוניברסיטת מקרה בקמפלה, בירת אוגנדה. פרשנים אומרים שחלפו ימיהם של משטרי המפלגה האחת המוצהרים באפריקה, אבל המאמצים לכונן דמוקרטיות רב מפלגתיות אמיתיות כבר אינם כשהיו.

מנהיגי מדינות באפריקה המכהנים שנים רבות, כמו מוסווני, חשים בצורך לקיים בחירות ואפילו לנהל מעין קמפיין, אבל בדרך כלל אין ספק מי יזכה בהצבעה. השליטים באפריקה מרגישים צורך מיוחד להיתפש כמנהיגים שנבחרו לתפקידם בהצבעה דמוקרטית מאחר שהם תלויים יותר מכל מקום אחר בסיוע ממקורות זרים, ותורמים מהמערב אוהבים דמוקרטיה, אף ששוררת מחלוקת מתמשכת בנוגע למידת החשיבות שיש לדמוקרטיה בעיני התורמים, בהשוואה לעבר. שיתוף הפעולה במלחמה בטרור והתחרות עם סין הם סוגיות אסטרטגיות המעסיקות את התורמים לא פחות.

אוגנדה נחשבת לבעלת ברית יציבה של המערב ומקבלת מארה"ב מדי שנה סיוע של 750 מיליון דולר. ואולם, כוונותיה קשות יותר לפענוח מאלה של מדינות אחריות. פרשנים מכנים אותה "דיקטטורה קלה". מוסווני, מורד בעל השכלה אקדמית שתפס את השלטון בשנת 1986, זוכה לפופולריות רבה ולמרות זאת מנהיג ממשלת דיכוי, כשליט החרד ליציבות מעמדו. באחרונה נעצרו באוגנדה עיתונאים זרים, והשלטונות מתנכלים דרך קבע לפוליטיקאים מהאופוזיציה.

עם זאת, יש תחושה של חופש מסוים באוגנדה, הרבה יותר מאשר באתיופיה או ברואנדה שגם הן מתפתחות בצורה מרשימה, אבל ניטרלו את האופוזיציה לשלטון. האוגנדים ששים לדבר על פוליטיקה ורבים מהם מביעים ביקורת גלויה על המנהיג, בניגוד לתושבי רואנדה או אתיופיה, שבהן מסוכן מאוד לבקר את השלטון.

תושבים מצביעים באוגנדה, אתמול
תושבים מצביעים באוגנדה, אתמולצילום: אי־אף־פי

מוסווני ידוע כמנהל מוכשר, ואחת הטקטיקות החדשות שלו בקמפיין הנוכחי היא הקמת גוף אותו הוא מכנה "מונעי הפשיעה". מטרת המיזם לא ברורה, כרגיל אצל מוסווני. האם מונעי הפשיעה הם פשוט אזרחים מתנדבים אותם ארגנו השלטונות ככוח מלחמה בפשעים קטנים ואמצעי לשמירת הדמוקרטיה, או שתפקידם האמיתי הוא לגדוע באיבה כל יוזמת מחאה הקשורה לבחירות?

"אלה דברים שאיש מאיתנו לא מבין", אומר דיפלומט בעל נסיון רב שנים בכל הקשור לאוגנדה, "מוסווני גונב כשאין לו כל צורך בכך". כלכלת אוגנדה צומחת בקצב קבוע. שיעור הפשיעה בבירה נמוך יחסית. בתי ספר חדשים, כבישים חדשים, מרכזי קניות וגשרים חדשים צצים בכל מקום. הדחפורים הם מראה נפוץ ביותר, כמו גם מנהלי עבודה סינים המפקחים בשמש הקופחת על פועלים אוגנדים שחופרים תעלות או סוללים כבישים.

מחזות יומיומיים אלה כיכבו בעצרת בחירות של מוסווני שהתקיימה בקלונגו, כפר סמוך לאגם ויקטוריה. "המחוז קטן, אבל כבר יש לכם מפלסת", אמר מוסווני לקהל שומעיו, "נוסיף לכם עוד אחת, מיפן. נביא לכם מחפר, מכבש, מכלית בנזין ושתי משאיות".

עוד חמישה אנשי אופוזיציה מתמודדים על הנשיאות מלבדו, אבל נראה שרוב אזרחי אוגנדים כמעט שאינם מכירים אותם. פרשנים סבורים שציבור הבוחרים הופך לאדיש, וכי התומכים באופוזיציה התייאשו מלנסות להביס את מסווני, והסיקו שהבחירות באוגנדה הן אחיזת עיניים שתפקידה להעניק לגיטימיות לשלטון הקיים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ