אשה מדרום אפריקה הורשעה בחטיפת תינוקת מבית חולים לפני כ-19 שנה

המעשה התברר לאחר שהבת החלה ללמוד לפני כשנה באותו בית ספר אליו הלכה אחותה הביולוגית, וחברים של השתיים העירו על הדמיון הפיזי המדהים ביניהן

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
גרדיאן

אשה מדרום אפריקה שחטפה תינוקת לפני כ-19 שנה וגידלה אותה בעצמה, הורשעה היום (חמישי) בבית משפט במדינה. המעשה התגלה רק לאחר 18 שנה כשרצה הגורל והילדה הלכה לאותו בית ספר שאחותה הביולוגית למדה בו.

זפאני נורס נחטפה מבית חולים בקייפטאון שלושה ימים אחרי שנולדה באפריל 1997. הוריה, מורנה וסלסט נורס מעולם לא איבדו תקווה לראות את בתם הבכורה שוב ומדי שנה נהגו לחגוג את יום ההולדת שלה בלעדיה.

סלסט נורס (בחולצה הלבנה) יוצאת מבית משפט בקייפטאון, היום
סלסט נורס (בחולצה הלבנה) יוצאת מבית משפט בקייפטאון, היוםצילום: אי־פי

במשך כל אותן שנים, גדלה זפאני במרחק ק"מ בודדים בשם אחר ועם משפחה אחרת, ומעולם לא חשדה שהיא לא בתם האמיתית. אולם בינואר 2015, אחותה הביולוגית של זפאני, קסידי נורס, החלה ללמוד עמה באותו בית ספר מבלי לדעת שאחותה לומדת לצדה. תוך זמן קצר, החלו תלמידים בבית הספר להבחין בדמיון הגדול בין השתיים, שבינתיים הפכו לחברות.

יום אחד הבחין מורנה נורס בבתו קסידי אוכלת עם זפאני בסניף מקדונלד מקומי, ולאחר שנדהם מהדמיון הפיסיולוגי בין הבנות, החל לאסוף ראיות במשך חודש לפני שיצר קשר עם המשטרה. נורס החל לתחקר את זפאני על חייה וגילה שתאריך הלידה שלה תואם לתאריך שבו נחטפה הבת האבודה שלו.

ריאיון עם האשה שהורשעה בחטיפת התינוקת

בדיקות דנ"א שנערכו לנערה ולמורנה הוכיחו כי אכן השניים הם אב ובתו וזפאני הועברה לשירותי הרווחה בעוד שהאשה שגידלה אותה נעצרה.

שמה של האשה, בת 50, לא הותר לפרסום כדי להגן על זהותה של זפאני. האם הביולוגית סלסט, בת 36, סיפרה בדמעות בבית משפט כיצד היא התעוררה לאחר הלידה בבית חולים וגילתה שהתינוקת שלה בת שלושה ימים נעלמה מעריסתה. עדי ראייה סיפרו אז כי ראו אשה אלמונית במדי אחות מסתובבת בבית החולים בשעה שבה אירעה החטיפה. אחד מהם אף זיהה אותה במסדר זיהוי.

המורשעת התייפחה גם היא בבית משפט כשסיפרה שמאז מעצרה בפברואר 2015 לא זכתה לראות את ילדתה. לדבריה, לאחר שעברה הפלה ב-1996 היא שכרה את שירותיה של אשה אחרת שהבטיחה למצוא לה ילד לאימוץ. לטענתה, באפריל 1997 היא קיבלה מידיה תינוקת עטופה בשמיכה בתחנת רכבת. היא מעולם לא סיפרה לבעלה שהיא עברה הפלה ולכן הציגה בפניו את התינוקת כבתם הביולוגית.

במהלך הקראת פסק הדין, אמר השופט ג'ון הלופה כי סיפורה של הנאשמת הוא מעשייה. "אין ספק שאת האדם שהוציא את הילדה מבית החולים", אמר השופט, "הסיפור שלך, אם בכלל, הוא אגדה ובית המשפט דוחה אותו בבוז שמגיע לו". גזר הדין טרם פורסמה אולם האשה המורשעת צפויה לקבל לכל הפחות חמש שנות מאסר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ