בית המשפט החוקתי בקונגו: הנשיא יוכל להישאר בתפקידו גם בתום כהונתו

נוכח החשש כי לא ניתן יהיה לקיים את הבחירות בנובמבר כמתוכנן, פסק בית המשפט בקינשאסה כי ג'וזף קבילה ישמור על כסאו. האופוזיציה חוששת כי הנשיא כלל לא מעוניין בבחירות

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

בית המשפט החוקתי בקונגו פסק שלשום (רביעי) כי הנשיא, ג'וזף קבילה, יוכל להישאר בתפקידו גם אחרי תום תקופת כהונתו, אם הבחירות לנשיאות, שאמורות להתקיים בנובמבר, יידחו. במקביל הזהירה ועדת הבחירות המרכזית כי יהיה קשה לקיים את הליך ההצבעה לנשיאות במועדו. ראש הוועדה, קורנל ננגה, קרא להשגת הסכם פוליטי שיאפשר את קיום הבחירות אחרי נובמבר.

קבילה שולט בקונגו מאז ההתנקשות ב-2001 בחיי אביו, לורן קבילה, ואמור לסיים את כהונתו השנייה בתום הקדנציה הנוכחית בהתאם לחוקה. אלא שהאופוזיציה במדינה האפריקאית הביעה בחודשים האחרונים חשש כי קבילה מתכוון לדחות את הבחירות על מנת לשמור על כוחו ולהימנע מהליך דמוקרטי.

ג'וזף קבילה, ב-2014צילום: אי־פי

"בהתאם לעקרון המשכיות השלטון וכדי להימנע ממצב שבו לא יהיה נשיא, הנשיא הנוכחי יישאר בתפקידו עד לבחירתו של נשיא חדש", פסק אב בית המשפט החוקתי, לאומבה בינטו, בתשובה לעתירה שהגישה הקואליציה במדינה להבהיר את העניין. יצויין כי בית המשפט החוקתי מורכב מתשעה שופטים, בהם שלושה שנבחרו ישירות על ידי קבילה ושלושה שמונו על ידי הפרלמנט, הנשלט בעקיפין על ידו.

בעקבות הפסיקה יצאו אתמול אלפים מתומכיו של מועמד האופוזיציה לנשיאות, מואיז קטומבי, לרחובות לובומבאשי, העיר השנייה בגודלה במדינה, והתעמתו עם שוטרים. הם פוזרו בגז מדמיע ורימוני הלם. הם גם פרצו לאולם בית משפט שבו התנהל דיון בתביעה שהוגשה נגד קטומבי לפיה הוא משתמש בשכירי חרב זרים לניהול עסקיו במחוז קטנגה.

בשנה שעברה פרצו בקונגו הפגנות נגד שינויים שביקש קבילה להכניס בחוק הבחירות. יותר מ-40 בני אדם נהרגו בפשיטה של כוחות הביטחון על המפגינים, אך ההתקוממות אילצה את קבילה לזנוח את כוונתו, לפחות באופן זמני.מאז קיבלה את עצמאותה לפני 55 שנה, לא הצליחה קונגו לנהל הליך דמוקרטי הוגן וראוי של העברת סמכויות השלטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ