המפגין שתועד "מוכה למוות" על ידי שוטר בקניה - חי

תמונה של שוטר שעומד לבעוט בראשו של מפגין בניירובי עוררה זעזעו ברחבי העולם. זמן קצר לאחר האירוע פורסמו סרטונים בהם נראה הגבר קם מהכביש ומתראיין בביתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתמונה נראה גבר שוכב במיטה ומצביע על המקום בו ספג מכה בידו
מאנונו לאחר התקיפה, כפי שנראה בסרטון שצילמה תחנת הרדיו קפיטל אף אם

זמן קצר לאחר שכלי תקשורת ברחבי העולם דיווחו כי שוטר במרכז ניירובי תועד מכה מפגין למוות, בתקשורת המקומית במדינה האפריקאית פורסם כי הגבר עדיין בחיים ומתאושש מפצעיו. בתמונה שפורסמה אתמול (שלישי) נראה הגבר מוטל על הכביש, עם ראשו על המדרכה. השוטר, כך נראה, מניף את רגלו באוויר מעל ראשו של הגבר, כעומד להנחית מכה קטלנית. אך בסרטונים שפורסמו לאחר האירוע, נראה כי על אף שהשוטר הכה באכזריות את הגבר, הוא לא ניסה להכות אותו בראשו כפי שנראה בתצלום, וכי רושם זה נוצר בשל הזווית והתזמון שבהם צולם האירוע.

התמונה צולמה לאחר שמשטרה קניה החלה מפזרת מאות מפגינים במרכז ניירובי בגז מדמיע ובתותחי מים. היה זה היום השלישי במספר החודש שבו מתרחשים בבירת קניה עימותים אלימים בצל המחאה הציבורית נגד ועדת הבחירות המרכזית. לאחר שפורסם התיעוד המלא של האירוע, בו נראים שלושה שוטרים מכים זה אחר זה את הגבר, הצליחה תחנת הרדיו המקומית "קפיטל אף אם" לאתר את הגבר ולזהותו כבוניפאס מאנונו. על פי הדיווח, מאנונו, בן 36, נמצא בשכונת העוני קיברה בניירובי. הסרטונים מציגים את הכאתו של מאנונו (סרטון קשה לצפייה), מאנונו קם והולך ומאנונו במיטתו לאחר התקיפה 

תיעוד השוטרים מכים את מאנונו. הסרטון קשה לצפייהקרדיט: Le Monde
מאנונו, קם מהמדרכה לאחר התקיפה
מאנונו, לאחר שהוכה על ידי השוטריםקרדיט: Capital FM Kenya

אף על פי שמאנונו לא מת, התמונה עוררה זעזוע רב וזעם ברחבי קניה. הוועדה הלאומית לזכויות אדם במדינה הודיעה כי היא "חוששת מאוד בשל המראות הקשים". כמו כן, ארה"ב ופעילי זכויות אדם ברחבי העולם גינו את האלימות נגד המפגינים, שיצאו לרחובות במחאה נגד הממשלה.

הבחירות הכלליות לנשיאות קניה אמורות להתקיים באוגוסט 2017, אבל אנשי ציבור מכל קצוות הקשת הפוליטית מנסים כבר עתה לעורר את תומכיהם לפעולה. האופוזיציה, אותה מוביל ראש הממשלה לשעבר ריילה אוגינדה, אשר הפסיד בבחירות לנשיאות ב-2013, מאשימה את ועדת הבחירות המרכזית בשחיתות וקוראת לפרישת חבריה. בכירי הוועדה דחו את הטענות והבהירו שיישארו בתפקידם. "כדי שנבטיח שהבחירות הבאות יהיו חופשיות והוגנות - הוועדה צריכה להתפרק", נכתב על אחד השלטים שנשאו המפגינים בניירובי. מספר המשתתפים גדל והלך ככל שנמשכה ההפגנה ובעקבות כך החליטה המשטרה להשתמש באמצעים שונים לפיזור הפגנות. בתגובה השליכו המפגינים אבנים על השוטרים.

"למרות השימוש המוגזם בכוח על ידי המשטרה, המחאות השלוות שלנו יימשכו כל שבוע, עד שהוועדה תוחלף", צייץ אוגינדה בדף הטוויטר שלו. אתר החדשות The Daily Nation דיווח כי עימותים בין שוטרים למפגינים פרצו בערים נוספות בקניה, בפרט במערב המדינה.

שוטר מכה את מאנונו, שלשום בניירוביצילום: Ben Curtis/אי־פי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ