האופוזיציה מאיימת על מפלגתו של מנדלה: היום בחירות מקומיות בדרום אפריקה

למפלגת הברית הדמוקרטית גרעין תמיכה של בוחרים לבנים ושחורים מהמעמד הבינוני, אך אם תגיע להישגים בערים הגדולות היא תוכל להציג עצמה כחלופה אמיתית לשלטון

נורימטסו אונישי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתצלום נראים בני אדם עומדים בשורה לפני הקלפי
מצביעים בעיר דרבן במזרח דרום אפריקה, היוםצילום: MARCO LONGARI/אי־אף־פי

עבור מועמד מטעם האופוזיציה כסולי מסימאנגה, העיר ממלודי בפאתי הבירה פרטוריה היתה מכרה זהב של אומללות. תושביה ממורמרים בשל מחסור בחשמל, מים ומקומות עבודה, ותולים את האשם במפלגת השלטון הוותיקה, מפלגת הקונגרס הלאומי האפריקאי (ANC). אף על פי כן, לקראת הבחירות המקומיות הנערכות היום (רביעי) במדינה, התקשה מסימאנגה לתרגם את מורת הרוח המקומית לתמיכה במפלגתו. לאחר שניסה לשווא לשכנע אשה לבושה בחולצת ANC, הוא עזב את המקום מתוסכל.

לאחר הביקור במקום סיפר מסימאנגה שהאשה אמרה לו כי כל המפלגות אותו דבר. מסימאנגה, המתמודד לראשות העיר מטעם מפלגת הברית הדמוקרטית (DA) ענה לה שהיא אינה יכולה להאשים את מפלגתו בנעשה במקום משום שהיא מעולם לא החזיקה בשלטון. אך בתגובה אמרה האשה כי ש–DA צריכה לעשות משהו למען התושבים לפני שהיא תקבל את קולותיהם. "הם לא קולטים, הם פשוט לא קולטים. היא אמרה שלא תצביע", מסכם מסימאנגה בן ה–36 בייאוש.

הבחירות המקומיות בדרום אפריקה היום מסתמנות כחשובות ביותר במדינה מאז סוף משטר האפרטהייד בשנת 1994. מפלגת האופוזיציה העיקרית, הברית הדמוקרטית, מובילה בסקרים בפרטוריה ובשתי ערים גדולות אחרות – יוהנסבורג ופורט אליזבת. אם תנצח רק באחת מהשלוש, עשויה המפלגה להפוך לאיום ממשי על שלטונה ארוך הימים של מפלגת ANC בזירה הלאומית.

אך פרשנים ציינו כי המרוץ עדיין פתוח: מפלגת DA היא אמנם המרוויחה העיקרית מהמרמור הכללי כלפי מפלגת השלטון ובעיקר כלפי העומד בראשה, הנשיא ג'ייקוב זומה המסובך בשערוריות מאז החל בתפקידו ב–2009. ועדיין לא ידוע אם הבוחרים שתמכו ב–20 השנה האחרונות ב–ANC ייתנו את קולם לאופוזיציה ביום הבחירות.

מפלגת ANC שולטת היום בשבע משמונה הרשויות המקומיות הגדולות בדרום אפריקה, היכן שחיים כ–40% מכלל האוכלוסייה. במקרה של DA, גרעין התמיכה של המפלגה מורכב בעיקר מבוחרים לבנים, מעורבים ושחורים מהמעמד הבינוני, ואנשיה שולטים בקייפטאון, הרשות המקומית היחידה מתוך השמונה שבה שחורים במיעוט. ניצחון לאופוזיציה בפרטוריה, יוהנסבורג או פורט אליזבת, היכן ששחורים מחזיקים ברוב ברור, יהיה פריצת דרך רבת משמעות: כך תוכל המפלגה להציג עצמה בעיני כל השחורים כחלופה אמיתית לשלטון.

רכב צבאי סמוך לתחנת הצבעה, היום בצפון דרום אפריקהצילום: MUJAHID SAFODIEN/אי־אף־פ

בניסיון לסכל תרחיש זה מנסים אנשי ANC לצייר את האופוזיציה כמפלגה של לבנים ועושי דברה השחורים. "מפלגת DA היא צאצאית שלטון הדיכוי הלבן", אמר זומה ושאל: "איך אדם שחור מעז לשתף פעולה עם הדיכוי?". בעצרת שערך לפני ימים ספורים התפאר זומה בימי הזוהר של מפלגתו וציטט את מנהיגה המיתולוגי: "נלסון מנדלה הכריז נכונה בדצמבר 2000 כשאמר ש–ANC היא המפלגה היחידה שיכולה לספק שירותים לציבור. היא מארגנת את העתיד ואיש לא יכול לקחת ממנה משימה זו".

לנאמנותם של שחורים למפלגה ששיחררה אותם מעול האפרטהייד יש עדיין משקל רב בפוליטיקה בדרום אפריקה, אבל כוחה מתרופף עם הזמן, אפילו במעוזי ANC כממלודי. "מנדלה מת", אומר אחד מתושבי המקום, אלפרד מולאלה בן ה–39. "יודעים שהוא גיבור", מוסיף מולאלה ושואל: "אבל מה ייצא לי מזה שאדבר על מנדלה, הרי לא אשבע מדיבורים על מנדלה". לדבריו, "המאבק הכלכלי חשוב מהמאבק הפוליטי". הצהרתו של מזכ"ל ANC, גוודה מנטאש, כי הבחירות היום הן מאבק של "חיים ומוות" על כוח הפוליטי, תקציבים ושררה, רק הגבירה את אכזבת הבוחרים ממפלגת השלטון. לדברי פרשנים, הצהרות מסוג זה תרמו יותר מכל לגידול בפופלריות של האופוזיציה.

אחד מתומכיה של האופוזיציה הוא לונג'יל דלאדלא בן ה–21, שייצא היום בפעם הראשונה לקלפי. דלאדלא אמר כי בכוונתו להצביע ל–AD כי "יש בה עכשיו גם שחורים" כמו מסימאנגה ומוסי מאיימן, מנהיגה השחור הראשון של המפלגה, שנבחר לפני שנה. "אני חושב ש–DA תחולל שינוי", הוא אומר. וביחס ל–ANC הוא מוסיף: "הם מושחתים, אני לא יכול להצביע לשחיתות. ANC היו בסדר כשמנדלה עמד בראשה, אבל מאז שזומה נבחר לנשיא, המצב אינו טוב".

אל הידיעה בניו יורק טיימס

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ