אחרי שורת הפסדים, מפלגת השלטון בדרא"פ ניצחה ביוהנסבורג

מפלגתו של מנדלה השיגה ניצחון בבירה הכלכלית של המדינה, אך לא הצליחה להבטיח רוב. הפסדיה ברשויות מקומיות אחרות צפויים לשנות את המפה הפוליטית במדינה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מפלגת השלטון בדרום אפריקה, הקונגרס הלאומי האפריקאי (ANCׂ), ניצחה בבחירות המקומיות ביוהנסבורג, כך מסרה היום (ראשון) ועדת הבחירות המרכזית. המפלגה קיבלה 45% מהקולות בעיר, הנחשבת לבירה הכלכלית והפיננסית של דרום אפריקה, לעומת 38% ליריבתה מהאופוזיציה מפלגת הברית הדמוקרטית (DA). עם זאת, היא לא הצליחה להשיג רוב, ותצטרך להקים קואליציה כדי לשלוט ברשות המקומית.

הבחירות המקומיות שנערכו בשבוע שעבר צפויות לעצב מחדש את הנוף הפוליטי של דרום אפריקה, בה שולטת מפלגתו של נלסון מנדלה מאז תום משטר האפרטהייד. התוצאות מיוהנסבורג מתפרסמות לאחר שבסוף השבוע נודע שהמפלגה איבדה את שליטתה בבירה פרטוריה ובמחוז נלסון מנדלה ביי, בו נמצאת העיר פורט אליזבת. האופוזיציה ניצחה גם בקייפטאון, שם היא שולטת מאז 2006.

מצביעים בקלפי צפונית לעיר דרבן, בשבוע שעבר
מצביעים בקלפי צפונית לעיר דרבן, בשבוע שעבר צילום: MARCO LONGARI/אי־אף־פי

תוצאות הבחירות באות על רקע אי שביעות רצון גוברת ממפלגת השלטון, בשל האבטלה הגואה, הקיפאון הכלכלי והשערוריות בסביבתו של הנשיא ג'ייקוב זומה. תוצאות הבחירות יכולות להטיל לחץ לא רק על המפלגה אלא גם על הנשיא זומה ולעודד את יריביו הפוליטיים מבית ומחוץ לקרוא תיגר על שלטונו הרבה לפני 2019, אז תסתיים כהונתו השנייה והאחרונה.

מפלגת השלטון זכתה עדיין ברוב הקולות ברמה הארצית, והיא פועלת להקים קואליציות ברשויות המקומיות בהן איבדה את הרוב. "אנו מקיימים משא ומתן בעוד אנו מדברים", אמר פול משטיל, יו"ר המפלגה במחוז חאוטנג. "ברור שהתומכים המסורתיים שלנו עדיין נמצאים עמנו, אך ייתכן שלא הרבה אנשים יצאו להצביע, ועלינו להבין מדוע", הוסיף.

המרוויחה העיקרית מהבחירות הנוכחיות היא מפלגת האופוזיציה DA שבחרה בשנה שעברה את המנהיג השחור הראשון שלה, מוסי מיימן. קודם לכן הונהגה בידי לבנים, ותוארה על ידי חברי מפלגת ANC כסוס הטרויאני של האינטרסים הלבנים במדינה. ניצחון לאופוזיציה בפרטוריה ובפורט אליזבת, שם שחורים מחזיקים ברוב ברור, מהווה פריצת דרך רבת משמעות: כך תוכל המפלגה להציג עצמה בעיני כל השחורים כחלופה אמיתית לשלטון.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ