רויטרס

נשיא גבון עלי בונגו ניצח בבחירות לנשיאות שנערכו בסוף השבוע, כך על פי התוצאות הסופיות שהתקבלו מוועדת הבחירות במדינה. על פי הודעת הוועדה, הנשיא בונגו קיבל 49.85% מהקולות, ואילו יריבו, מועמד האופוזיציה ז'אן פינג, זכה ב-48.23%. לאחר ההכרזה על ניצחון בונגו הציתו מפגינים חלקים מבניין הפרלמנט בבירה ליברוויל.

דוברת מטהו של פינג הוסיפה כי הם דורשים ספירה חוזרת של הקולות באחד המחוזות, שם דווח על שיעור הצבעה של 99.98%. ארה"ב קראה לממשלת גבון לפרסם את התוצאות מכל אחת מהקלפיות – צעד שנועד לחזק את אמון התושבים בניצחון הנשיא. מוקדם יותר פרסם האיחוד האירופי הודעה דומה, ובנוסף קרא לכל הצדדים לא לפנות לאלימות. עם זאת, דוברו של פינג מסר כי "תושבי גבון לא יסכימו לקבל את המספרים האלה בוועדת הבחירות".

הנשיא עלי בונגו משוחח עם תומכיו בבירה ליברוויל, ביום ראשוןצילום: STEVE JORDAN/אי־אף־פי

הבחירות נתפשו כאיום משמעותי למשפחת בונגו השולטת במדינה האפריקאית קרוב ל-50 שנה. הנשיא, עלי בונגו, שעלה לשלטון ב-2009 אחרי מות אביו, מבקש לזכות בקדנציה שנייה, אך נתקל ביריב עיקש ופופולארי בדמותו של ז'אן פינג, ראש נציבות האיחוד האפריקאי לשעבר, בן 73.

בתום ההצבעה בשבת טענו שני הצדדים לזיופים בקלפיות והכריזו על ניצחון. פינג אמר בנאום בפני תומכיו בבירה ליברוויל כי בידיו נתונים המוכיחים כי הוא "מנצח בקלות" את בונגו. בונגו, בן 57, שאביו עומאר שלט בגאבון במשך 42 שנה, פרסם עוד קודם לכן הודעת ניצחון וקרא לציבור להמתין בסבלנות לתוצאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ