בשנתו האחרונה כנשיא, אובמה מביא את מלחמת הצללים של ארה"ב בסומליה לשיא

מאות החיילים הפועלים בסומליה הם ריכוז הכוחות הגדול ביותר של ארה״ב במדינה מתחילת שנות ה-90. הקמפיין תוכנן באופן שימנע חזרה על מחדלי העבר, אך הוא עשוי דווקא להביא ליותר נפגעים

מרק מזטי, ג׳פרי גטלמן ואריק שמיט, ניו יורק טיימס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
כוחות ביטחון סומלים בזירת פיגוע במוגדישו, יוני
כוחות ביטחון סומלים בזירת פיגוע במוגדישו, יוניצילום: ISMAIL TAXTA/רויטרס
מרק מזטי, ג׳פרי גטלמן ואריק שמיט, ניו יורק טיימס

ממשל נשיא ארה״ב ברק אובמה מעמיק את מלחמת הצללים שהוא מנהל בסומליה בשנה האחרונה, כחלק מקמפיין גדל נגד פעילים איסלאמיסטים בקרן אפריקה הכאוטית. כדי להגשים את מטרתו משתמש הממשל בחיילי יחידות מבצעים מיוחדים, תקיפות אוויריות, קבלנים פרטיים ובעלות ברית אפריקאיות, כפי שעולה מראיונות עם מקורות צבאיים ואיסוף מידע על ידי מכוני מחקר.

על פי המידע הזמין בנושא, מאות חיילים מצבא ארה״ב נעים בין בסיסים ארעיים ברחבי סומליה. מאות חיילים אלו מייצגים כעת את הנוכחות הצבאית הגדולה ביותר של ארה״ב בסומליה מאז היא הסיגה את כוחותיה מהמדינה לאחר "קרב מוגדישו״ (הידוע גם כ״בלק הוק דאון״) בשנת 1993. הקמפיין בסומליה, כפי שהוא מתואר על ידי משקיפים בינלאומיים ובכירים בארה״ב ובאפריקה, תוכנן כדי למנוע חזרה על קרב מוגדישו שבו נהרגו 18 חיילים אמריקאים. אך הקמפיין טומן בחובו סיכונים גדולים – בהם יותר אבדות בצד האמריקאי, תקיפות אוויריות שהורגות אזרחים בשוגג והאפשרות שארה״ב תימשך עמוק יותר אל מדינה במשבר, שמתנגדת בקביעות לכל ניסיון לפתור אותו.

טייס מסוק הבלוק הוק שהתרסק במוגדישו ב-1993 משחזר את האירועקרדיט: cnn

בנוסף, הקמפיין בסומליה הוא מתווה לסוג הלחימה שאובמה אימץ וצפוי להעביר ליורשו בבית הלבן. זהו מודל שארה״ב מיישמת כעת לאורך המזרח התיכון וצפון אפריקה – מסוריה ועד לוב – על אף עמדתו המוצהרת של הנשיא להימנע מהצבת חיילים על הקרקע באזורי לחימה. כך למשל, השנה בלבד הוציאה ארה״ב לפועל תקיפות אוויריות בשבע מדינות, ומשימות של יחידות מבצעים מיוחדים התקיימו במספר גדול יותר של זירות.

בשנות כהונתו של אובמה בבית הלבן, בכירים בארה״ב הרחיבו את סמכותו של הנשיא בכל הנוגע לשימוש בכוח בסומליה. בין היתר הם אפשרו להוציא לפועל תקיפות אוויריות כדי להגן על חיילים אמריקאים ואפריקאים הנלחמים בא-שבאב – הארגון הקיצוני שנשבע אמונים לארגון אל-קאעדה. בהודעותיו הפומביות מתאר הפנטגון לעתים את פעולותיה של ארה״ב כ״תקיפות הגנה-עצמית״. עם זאת, ישנם מומחים האומרים כי היגיון זה הפך לנבואה המגשימה את עצמה: הכוחות האמריקאים מתמודדים עם איומים מצד א-שבאב רק משום שהם מוצבים בקו החזית בסומליה.

התפקיד שארה״ב ממלאת בסומליה התרחב במקביל להפיכתו של א-שבאב לארגו נועז ומתוחכם יותר. פעיליו תקפו בין היתר תחנות משטרה, פוצצו מסעדות, הרגו גנרלים סומלים והסתערו על בסיסים מבוצרים שבהם משתמשים חיילי האיחוד האפריקאי. בחודש ינואר השנה הרגו לוחמי א-שבאב יותר ממאה מחייליה של קניה והסתלקו עם המשאיות וכלי הנשק שלהם. כמו כן, הארגון אחראי להתקפה על קניון ווסטגייט בניירובי בשנת 2013, אז נהרגו יותר מ-60 בני אדם ו-175 נוספים נפצעו. לאחרונה החל הארגון משתמש בסוגים מתוחכמים יותר של טרור. בין היתר, בחודש פברואר פעילי הארגון כמעט הצליחו להפיל מטוס סומלי בעזרת פצצה שהוחבאה במחשב נייד.

כוחות בטחון סומלים בזירת פיגוע במלון במוגדישו, אוגוסט.
כוחות בטחון סומלים בזירת פיגוע במלון במוגדישו, אוגוסט. הקמפיין טומן בחובו סיכונים גדוליםצילום: MOHAMED ABDIWAHAB/אי־אף־פ

כיום, כ-200 עד 300 חיילי יחידות מבצעים מיוחדים של ארה״ב משתפים פעולה עם חיילים מסומליה ומדינות אפריקאיות כקניה ואוגנדה כדי להוציא לפועל יותר מחצי תריסר פשיטות מדי חודש, כך על פי בכירים בצבא ארה״ב. פעולות אלו הן שילוב של פעולה קרקעית ותקיפות מל״טים, וצוות 6 של אריות הים מעורב באופן עמוק ברבים ממבצעים אלו. מקורות בצבא ארה״ב ציינו כי לאחר השלמתה של הפעולה הקרקעית, חיילי ארה״ב וכוחות סומליים חוקרים לרוב את האסירים במתקני בידוק ארעיים לפני שהעצירים מועברים לבתי כלא שמפעילה ממשלה סומליה.

הפנטגון הכיר אך ורק בשבריר ממבצעים אלו, אך אפילו המידע המועט שפורסם מצביע על עלייה בהשוואה לשנה שעברה. בהשנה הכריז הפנטגון על 13 פשיטות קרקעיות ותקיפות אוויריות, בהשוואה לחמש אשתקד, כך על פי מידע שנאסף על ידי מכון המחקר קרן אמריקה החדשה. בתקיפות אלו נהרגו כ-25 אזרחים ו-200 בני אדם החשודים כמעורבים בפעילות טרור.

״זה ברור שפעולות הסיוע הקרקעיות של ארה״ב לכוחות הביטחון הסומליים ושומרי שלום של האיחוד האפריקאי התגברו השנה״, אמר קן מנקהאוס, מומחה לסומליה בקולג׳ דייווידסון. לדבריו, מגמה זו ״מגבירה את הסיכוי שיועצים של ארה״ב יהיו בעמדות שבהן א-שבאב עומד לצאת להתקפה״. דובר משרד ההגנה של ארה״ב, פיטר קוק, הוסיף כי ״למשרד ההגנה יש שותפות חזקה עם צבא סומליה וכוחות האיחוד האפריקאי במדינה״. קוק ציין כי הכוחות הפועלים בשטח מתקדמים במאבקם נגד א-שבאב.

אל הידיעה המלאה בניו יורק טיימס

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ