עשרות אלפים כבר נהרגו, אך באו"ם סירבו להטיל אמברגו נשק על דרום סודאן

ארה"ב נכשלה להעביר במועצת הביטחון הצעת החלטה שמטילה סנקציות ואיסור על מכירת נשק למדינה הנמצאת במלחמת אזרחים עקובה מדם כבר שלוש שנים, ושבעקבותיה נעקרו שלושה מיליון איש מבתיהם

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

ארה"ב נכשלה אתמול (שישי) להעביר במועצת הביטחון של האו"ם הצעת החלטה להטיל אמברגו נשק וסנקציות על דרום סודאן נוכח הלחימה הקשה ברחבי המדינה שגבתה את חייהם של עשרות אלפים ועקרה שלושה מיליון בני אדם מבתיהם.

באחרונה הזהירה שליחת זכויות האדם של האו"ם בדרום סודאן כי מלחמת האזרחים האתנית במדינה הצעירה בעולם קרובה לממדי טבח העם שנעשה ברואנדה לפני יותר מ-20 שנה.

ילדים שנמלטו מדרום סודאן במחנה פליטים באוגנדה, החודש
ילדים שנמלטו מדרום סודאן במחנה פליטים באוגנדה, החודשצילום: JAMES AKENA/רויטרס

רק שבע מדינות הצביעו בעד הצעת ההחלטה שהגישה ארה"ב באו"ם, שמונה אחרות נמנעו. ההצעה יכולה לעבור רק אם תשע חברות, מתוך 15, יצביעו בעד ואף אחת מחמש החברות הקבועות, בהן ארה"ב, לא תטיל וטו.

שגרירת ארה"ב באו"ם סמנתה פאואר הזהירה לאחר ההצבעה כי יהיה מחיר לכך "שלא גובים מחיר" מהצדדים הלוחמים בדרום סודאן. "אנחנו מודאגים מאוד מאוד ממה שיקרה בהמשך", אמרה פאואר, "בעוד האו"ם מזהיר מטבח עם, שמונה מדינות בוחרות להימנע ממה ששחשוב לעם בדרום סודאן".

אולם מבקרים רבים טענו כי ארה"ב חיכתה זמן ממושך מדי כדי להגיש את הצעת ההחלטה הזאת, ובכך איבדה את התמיכה של המדינות לאורך זמן. עשרות אלפי בני אדם נהרגו במלחמת האזרחים שפרצה בדרום סודאן לפני שלוש שנים בין נשיא המדינה סלבה קיר משבט הדינקה לסגנו ריק מצ'אר משבט הנואר.

שליחי האו"ם התריעו ממעשי אונס רבים ואמרו כי 17 אלף ילדים גויסו להילחם במדינה, אך שליח רוסיה לאו"ם, פטר איליצ'ב, אמר אתמול במועצת הביטחון כי הצעת ההחלטה הינה "שימוש חסר הגיון במקל הסנקציות". לדבריו, "זה רק יגביר את הטינה בין הקבוצות האתניות במדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ