המרד בחוף השנהב: הממשלה הודיעה על הסכם עם החיילים המורדים

שר ההגנה של חוף השנהב הגיע לעיר בואקה, עליה השתלטו אתמול החיילים, כדי לדון עמם על תנאי השכר והמחייה שלהם. אולם זמן קצר לאחר ההודעה על ההסכם נמסר כי המורדים ירו לעבר בית בו שהה השר

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מושל מחוז העיר בואקה בחוף השנהב, עליה השתלטו אתמול (שישי) חיילים במדינה בדרישה לשיפור תנאי העבודה והמחייה שלהם, דיווח כי משלחת מטעם הממשלה הגיעה להסכם עם המורדים, ולדברי המושל דג'אנדה לורן, "ההסכם שם קץ למרד". אך זמן קצר לאחר מכן דווח כי החיילים המורדים החלו לירות לעבר בית בו שהה שר ההגנה שעמד בראש המשלחת והוא נלכד במקום ללא יכולת לצאת משם.

מוקדם יותר אישר נשיא המדינה, אלאסן אווטארה, ששב מביקור בגאנה הסמוכה, כי הצדדים הגיעו להסכם והמרד הסתיים. אווטארה אמר כי הממשלה הסכימה להיענות לדרישות החיילים באשר לשכרם ותנאי מגוריהם. בכיר בצבא אמר כי רוב החיילים ישובו לעמדותיהם ומיעוטם יישאר כדי לשמור על הבנקים והחנויות מפני ביזה.

המורדים-חיילים לשעבר מגיעים לשוחח עם שר ההגנה בבואקה, היום

זמן קצר לפני ההגעה להסכם הגיע שר ההגנה של חוף השנהב, אלאיין ריצ'ארד דונוואהי, לבואקה, כדי להיפגש עם החיילים המורדים. "הגעתי, כמובטח, כדי להיפגש עם האחים שלנו. אני שם כדי להרגיע אותם כמו שהנשיא ביקש ממני", הוא אמר לפני הפגישה והוסיף: "אנחנו הולכים להקשיב ולמצוא פיתרון". עם זאת במקביל להודעתו  דווח על ירי במתחם משרד ההגנה, אליו נכנסו המורדים. החיילים השתלטו מלבד על בואקה, העיר השנייה בגודלה במדינה, על עוד לפחות ארבע ערים ועיירות.

"אפשר לשמוע הרבה ירי מתוך משרד ההגנה, זה נמצא בידיים של החבר'ה הרעים", דיווח מוקדם יותר מקור דיפלומטי שטען כי ראה ואף דיבר עם החיילים המורדים שנכנסו למתחם המשרד.

אתמול הם פרצו לתחנות משטרה בעיר בואקה, בת חצי מיליון תושבים, בזזו נשק ותפסו עמדות ברחובות מהן פתחו באש באופן ספורדי לאורך שעות ארוכות. על פי המקורות הצבאיים שמסרו כי רוב החיילים, שחלקם היו רעולי פנים, היו מורדים במלחמת האזרחים במדינה בתחילת 2011. לא נמסר על נפגעים מהירי.

"זה מרד של לוחמים הדורשים בונוס של חמישה מיליון פרנק CFA (כשמונת אלפים דולר) לאדם, ובית", הסביר חייל. על פי הדיווחים, אין לחמושים מנהיג או דובר כך שקשה לנהל עמם משא ומתן.

דיווחים על ירי של המורדים הגיעו מהערים מאן, טולפלאו, בונדוקו ואבידג'אן, העיר הגדולה ביותר במדינה, בה מתגוררים חמישה מיליון תושבים ונמצאים משרדי ממשלה, הנשיאות והפרלמנט.

עם פרוץ המרד, הנשיא, אלאסן אווטארה, לא היה במדינה אלא בביקור בגאנה הסמוכה לרגל השבעת נשיאה החדש. בהמשך הוא חזר לאבידג'אן לפגישת קבינט מיוחדת. כוחות צבא ומשטרה מיוחדים נפרסו ברחבי העיר ותושביה מיהרו לסופרמרקטים כדי להצטייד בבקבוקי מים ומזון מחשש שהאלימות תשתיק בסופו של דבר את העיר.

מלחמת האזרחים במדינה, שפרצה בתחילת 2011, נמשכה ארבעה חודשים והיא פרצה לאחר שנשיאה לשעבר לורן גבאגבו הפסיד בבחירות שנערכו ב-2010 וסירב לפנות את כסאו. הקרבות הופסקו רק לאחר שצרפת התערבה צבאית במדינה ואפשרה למועמד המנצח בבחירות, שהוכר על ידי הקהילה הבינלאומית כנשיא הנבחר של המדינה, אווטארה, לתפוס את השלטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ