נורימיטסו אונישי, ניו יורק טיימס

מפגן הכוח של הגברת הראשונה של זימבבואה לא קיבל ביטוי בקול, אך הוא היה ברור לכל הנוכחים בכנס השנתי של מפלגת השלטון. בנאום שנשאה באותו אירוע התמקדה גרייס מוגאבה בסמליה החדשים של המפלגה, שעליהם מופיעה מפת זימבבואה בצורה המזכירה ספל תה. "כולנו שותים מספלים", אמרה מוגאבה והסבירה שהיא עיצבה את הסמל בעצמה. בבוקר למחרת בעיירה מסווינגו שבדרום זימבבואה, שם נערך לא מזמן הכנס של מפלגת ZANU-PF, כמעט כל הנוכחים לבשו בגדים שעליהם התנוסס סמל ספל התה של הגברת הראשונה – וניתן לקבוע שלא במפתיע.

עד שנכנסה לפוליטיקה לפני שנתיים התפרסם שמה של מוגאבה בעיקר בשל מסעות הקניות הבזבזניים שלה בחו"ל. אך כעת היא ידועה בעיקר כאחד המתמודדים הראשיים במאבק על ירושת בעלה רוברט שפרץ אשתקד במדינה, כשהידרדרותו הברורה של הנשיא החלה לבשר על סיומה של תקופה. המאבק טרם הסתיים, אך רבים רואים כעת במוגאבה את הכוח האמיתי מאחורי הכתר. היא נחושה להחזיק את בעלה בשלטון עד מותו ועד אז בכוונתה לגבש את תומכיה. לאחרונה אף סיפרה לאחדים מתומכיה שהיא "כבר הנשיא" וכי היא מתכננת ועושה הכל יחד עם בעלה.

הנשיא מוגאבה בכינוס מפלגת השלטון בדרום זימבבואה, בחודש שעברצילום: Tsvangirayi Mukwazhi/אי־פי

הסימנים להתעצמותה של מוגאבה ברורים. בכינוס המפלגה השנתי היא ישבה צמודה לבעלה בן ה–92, שנמנם לאורך רוב הנאומים. רבים ממנהיגי המפלגה שיבחו אותה וקראו "קדימה עם הנשיא מוגאבה! קדימה עם ד"ר אמאי גרייס מוגאבה!", אפילו לפני ששיבחו אחרים שמעמדם גבוה יותר ממעמדה בהיררכיה המפלגתית. בנוסף, מקהלה שבדרך כלל שרה שירי הלל לנשיא, שרה לראשונה שיר לכבודה של הגברת הראשונה. "לכו בשמחה אחרי גב' מוגאבה, האמא האהובה, האמא של עמנו, שמטפלת ביתומים", שרה מקהלת מבארה צ'ימורנגה.

על אף שישן לאורך רוב הכנס, הנשיא מוגאבה – המנהיג הוותיק בעולם והיחיד ששלט על זימבבואה מאז עצמאותה ב–1980 – נבחר להיות מועמד מפלגתו בבחירות לנשיאות שייערכו בשנה הבאה. הוא יהיה אז בן 94, ואם ינצח יהיה בן 99 בתום הקדנציה שלו. בכינוס המפלגה נראה הנשיא תלוי יותר ויותר באשתו בת ה–51. כשמלצר הביא שקיות חטיפי תפוחי אדמה על מגש כסף והבהיל בטעות את הנשיא, הגברת הראשונה בחרה שקית אחת, שממנה בעלה בחר חתיכה אחר חתיכה. בטקס נטיעת עצים נראה מוגאבה מבובל לגמרי – הוא טפח עם האת שלו על ערימת חול עד שאשתו התערבה, אמרה "מותק" ולקחה מידיו את כלי החפירה.

משטרת זימבבואה מפנה בכוח מפגינים בבירה הרארה, באוגוסט אשתקדצילום: Tsvangirayi Mukwazhi/אי־פי

על אף שמוגאבה הולכת וצוברת כוח, לא ברור אם הוא יישאר בעינו גם לאחר מות בעלה. בזימבבואה מדווחים שהיא עומדת בראש אחד משני פלגים מתחרים זה בזה במפלגת השלטון. אך לא ניתן לקבוע בוודאות אם היא אכן מנהיגת אותו פלג או בובה של ניצולי הפוליטיקה של מוגאבה? ישנם כאלו התוהים אם לאחר מות בעלה היא תעלה בחיפזון על מטוס לדובאי או ליעד אחר באסיה, שבו לה ולילדיה כבר יש בית. על פי מברק דיפלומטי שהודלף על ידי אתר ויקיליקס, למשפחת הנשיאותית יש יותר ממיליארד דולר המושקעים מחוץ לזימבבואה.

אך אם מוגאבה תצליח לתפוס את השלטון סביר להניח כי היא תמשיך במדיניותו של בעלה. שינויים הדרושים להחייאת כלכלתה הכושלת של זימבבואה אינם אפשריים תחת שלטון הנשיא, ואם רעייתו תעלה לשלטון הם ימשיכו להיות בגדר חלום, מאחר שהלגיטימיות שלה נובעת ממורשת בעלה. עלייתה של מוגאבה לשלטון גם צפויה להגביר את המתח בחוג ההנהגה הקטן, משום שרבים מעוזרי הנשיא ממתינים זה עשרות שנים לתפוס את השלטון בעצמם.

הרומן בין הנשיא מוגאבה לאשתו הנוכחית החל כשהיא עבדה ככתבנית בצוות המזכירות שלו. אשתו הראשונה, סאלי שהיתה אהובה מאוד בזימבבואה, היתה חולה במחלה סופנית באותה עת. לדברי הנשיא היא לא התנגדה לרומן. אנשים שהכירו את הרודן עוד לפני נישואיו השניים, אומרים שהזוגיות עם גרייס השפיעה עליו באופן עמוק. "הוא השתנה מיד ובאופן דרמטי", סיפרה מרגרט דונגו, לשעבר בכירה במפלגת השלטון וכעת חברה באופוזיציה. "קודם לכן הוא לא הראה עניין בכסף, אך גרייס ידעה שהגיעה השעה לאסוף כסף, ומכל מה שעשתה היא וידאה שחלק גדול יגיע לידיה", סיפרה דונגו. הבכירה לשעבר הוסיפה שהנשיא מאוכזב מהעובדה שאף אחד משלושת ילדיו אינו מראה עניין בפוליטיקה. על רקע זה אישר את כניסת אשתו לפוליטיקה. "אלה מים סוערים, אבל היא יכולה להתמודד בהם. היא שחיינית טובה", אמר עליה בראיון לרגל יום הולדתו ה–92.

אל הידיעה בניו יורק טיימס

הנשיא רוברט מוגאבה ואשתו גרייס בפרטוריה בדרום אפריקה, ב-2009צילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ