אי־פי ורויטרס

חיילים סנגלים פלשו היום (חמישי) לגמביה השכנה כחלק ממאמץ אזורי לכפות על נשיא המדינה יחיא ג'אמה לעזוב את השלטון, ולתמוך בנשיא החדש שניצח בבחירות, אדאמה בארו. ג'אמה סירב לפרוש מהנשיאות לאחר שהובס בבחירות שנערכו בדצמבר והכריז על מצב חירום.

בארו הושבע אתמול בטקס שאורגן בחיפזון בשגרירות גמביה בבירת סנגל. בחדר הקטן נאספו כ–40 אנשים, בהם ראש ממשלת סנגל וראש ועדת הבחירות של גמביה. כמו כן נכחו בכירים מהגוש האזורי של מערב אפריקה.

הנשיא הנבחר בארו לאחר השבעתו בסנגל, היוםצילום: THIERRY GOUEGNON/רויטרס

"זהו יום שאף אזרח גמביה לא ישכח לעולם", אמר בארו, שלבש גלימה לבנה ארוכה. "הדגל הלאומי שלנו יתנוסס מעתה בין דגליהן של האומות הדמוקרטיות ביותר בעולם". בארו פקד על חיילי גמביה להישאר במחנותיהם. הוא קרא למנהיג הוותיק ג'אמה, ששלט במדינה 22 שנה, לכבד את רצון העם ואמר כי בקרוב יקים ממשלה וישוב לארצו. חיילי מדינות מערב אפריקה, שהוצבו לפני כן ליד גבולות גמביה, איימו לפלוש אם ג'אמה ימשיך לסרב לפרוש מתפקידו.

מאות בני אדם, שניצבו ברחוב ליד השגרירות, צפו בטקס ההשבעה שהוקרן על מסך ענק. אנשים בגמביה צפו בטלוויזיה והריעו. ברחובות בנג'ול שררה שמחה רבה. אנשים התחבקו וקראו קריאות שמחה "גמביה חדשה! גמביה חדשה!".

זמן קצר לאחר ההשבעה אישרה מועצת הביטחון של האו"ם פה־אחד החלטה, בה הובעה "תמיכה מלאה" בבארו. היא קראה לג'אמה לפרוש וגינתה את ניסיונותיו להמשיך להחזיק בכוח בשלטון. "לדעתי, האירועים יתרחשו כעת במהירות. ג'אמה לא יחזיק מעמד בשלטון 90 יום", אמר אלכס ויינס, מומחה בריטי לאפריקה. "יתכן שייצמד לשלטון עוד כמה ימים, אך יהיה יותר ויותר מבודד. אחרי ההשבעה, טפטוף השלטון שזורם אל אדאמה בארו יהפוך לשיטפון". לדבריו, ההצבעה במועצת הביטחון מכשירה את הקרקע "להבטיח שהנשיא החדש, הזוכה להכרה בינלאומית, יוכל לתפוס את השלטון". "ג'אמה סבור שיוכל לצאת מגמביה במהירות, המטוס שלו בכוננות בנמל התעופה של בנג'ול שבועיים", הוסיף ויינס.

עם זאת, אחד ממקורביו של ג'אמה אמר כי הוא נשאר במעונו הרשמי בבירה בנג'ול וכי בכוונתו להישאר שם. לדבריו, אם הכוח האזורי ירצה לעצור את ג'אמה, יהיה עליו לבצע את המעצר במעון הנשיאות. הבכיר, שביקש להישאר בעילום שם, אמר גם שרבים מנאמני ג'אמה יתנגדו לכוח האזורי. אך צבא גמביה, שמספר חייליו הוא פחות מ–5,000, מפולג: חלק מהחיילים עדיין נאמנים לג'אמה ואילו השאר לא ייצאו מהמחנה עד שיוזמנו על ידי הממשלה החדשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ