ארגון סיוע: בשל רעב ומחלות לא נותרו ילדים בני פחות מחמש בצפון ניגריה

בעוד הצבא מנסה לגרש את בוקו חראם מהאזור, המדינה מערימה קשיים על ארגוני הסיוע ומאשימה אותם כי הם מפריזים בחומרת המשבר. "רופאים ללא גבולות": אנחנו רואים רק אחים ואחיות בוגרים

דונלד מקניל, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשים בתור לחלוקת מזון בעיר מיידוגורי במדינת בורנו שבצפון ניגריה, באוגוסט
נשים בתור לחלוקת מזון בעיר מיידוגורי במדינת בורנו שבצפון ניגריה, באוגוסטצילום: Sunday Alamba/אי־פי

הרעב במדינת בורנו שבצפון ניגריה כה חמור עד שהוא גרם למותו של נתח שלם באוכלוסייה — ילדים בני פחות מחמש, כך לפי ארגון סיוע. בעוד הצבא מנסה לגרש מהאזור את פעילי ארגון הטרור בוקו חראם, כשני מיליון בני אדם נעקרו מבתיהם. רבים מהם חיים באחד ממאה מחנות הפליטים שהוקמו למענם. ארגון רופאים ללא גבולות, MSF, הפועל במדינת בורנו מ–2014, דיווח בנובמבר שאנשיו כמעט ואינם רואים ילדים בני פחות מחמש במרפאות הארגון, בתי החולים שלו או במרכזי חלוקת המזון.

"יש כמעט תמיד ילדים קטנים שמתרוצצים במחנות", כתבו יו"ר הארגון ז'ואן ליאו ומנהלת פעולות החירום שלו נטלי רוברטס, "אבל אנחנו רואים רק אחים ואחיות בוגרים, איננו רואים תינוקות על מותני אחיותיהם, או ילודים נישאים על גבות אמהותיהם". לדבריהם, מחלות כמו חצבת, שלשול, דלקת ריאות ומלריה, שמחמירות כשמערכת החיסון נחלשת בגלל רעב, גובות מחיר עצום בקרב תינוקות ופעוטות.

פעוט מקבל חיסון נגד פוליו במחנה פליטים במיידוגורי בצפון ניגריה, באוגוסטצילום: Sunday Alamba/אי־פי

מכיוון שתשומת הלב העולמית ממוקדת בפליטים מסוריה וצפון אפריקה, אור הזרקור הוסט מהמשבר ההומניטרי שפרץ בניגריה. אף שבאחרונה חל גידול בכמויות המזון המגיעות, אמרה באחרונה רוברטס בראיון, הרי שבמשך חודשים קצב העברתו הואט מאוד בגלל סכסוך בין ממשלת ניגריה לארגוני סיוע. בדצמבר טען הנשיא מוחמדו בוהרי שבקריאתן לגייס מיליארד דולר מתורמים מפריזות סוכנויות הסיוע של האו"ם בחומרת המשבר במדינה. לפני שבועיים אמר מושל בורנו קאשים סטימה שארגוני הסיוע משתמשים במדינת המחוז שלו כ"בפרה חולבת" וקרא להם לעזוב.

ארגון רופאים ללא גבולות מעניק בדרך כלל רק טיפול רפואי, אמרה רוברטס; אבל במקרה זה, בגלל מספר המטופלים העצום הסובל מחרפת רעב, נאלץ גם לחלק להם דוחן, שמן דקלים וממרח בוטנים. לדברי רוברטס, "מכשולים ביורוקטיים" שמציבה הממשלה עיכבו במשך חודשים את פעילותם של ארגונים כמוWorld Food Program. "מדינה גדולה כמו ניגריה נבוכה להודות שיש מצב של תת־תזונה בשטחה", הוסיפה. "הם לא מתלהבים במיוחד ממוערבות חיצונית".

המצב חמור עד כדי כך ש"רופאים ללא גבולות" נאלץ לשנות כמה מהנחיותיו, אמרה. במקום למדוד גובה ומשקל של ילדים הסובלים מתת־תזונה לפני שהם מתקבלים למרכזים לחלוקת מזון, הרופאים התחילו להסתפק במדידת היקף הזרוע שלהם כדי לזרז את התהליך. בכפרים נידחים שבהם הארגון מחלק מזון, חבריו נאלצו להשאיר כמות גדולה מהרגיל. בדרך כלל הוא מקציב כמות מזון המספיקה למשפחה לכמה ימים, מחשש שמזון רב יותר יישדד על ידי אחת המיליציות הפועלים בסביבה. אבל הסכנה האורבת בחלק מהכבישים מאלצת להעביר את משלוחי המזון רק בליווי צבאי או במסוקים, ולנוכח החשש שארגון בוקו חראם ישלח מפגעים מתאבדים לעבר ריכוז גדול של אנשים, הארגון מתמקד במשלוחי מזון מרוכזים בתקווה שיגיעו לידיים הנכונות.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ