עינויים, מעשי אונס ורצח: האזרחים בדרום סודאן שבויים על אדמתם

בעקבות הבריחה ההמונית מהמדינה נחשפות עדויות חדשות על הסבל בה. הפליטים מדווחים על התעללות, מעצרים וחטיפות שמבצעים חיילי כוחות הממשל

ג'סטין לינץ', אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
ג'סטין לינץ', אי־פי

פליט מדרום סודאן שהגיע לצפון אוגנדה תיאר עינויים שעבר בארצו במשך חודשיים על ידי חיילים — משום שקרא מאמר באינטרנט. הוא אחד מיותר ממאה אלף האנשים שנמלטו בשלושת החודשים האחרונים רק ממחוז אחד בדרום סודאן, קאג'וֹ־קֶג'י.

הצעיר אמר לאי־פי כי חיילים באו לביתו לאחר שסיפר על מאמר המתאר את תפיסת השלטון על ידי שבט דינקה אליו משתייך . לדבריו, הם לא האמינו שקרא על כך באינטרנט, משום שהם לא שמעו על אינטרנט. "הם ניסו שוב ושוב לאלץ אותי לומר מי באמת סיפר לי את הדברים האלה. הם רק רצו לקבל ממני שם כדי להכניס עוד אנשים לכלא", אמר. הוא הוחזק בכלא חודשיים ללא מזון, פרט למה שמשפחתו הביאה לו. כששוחרר נמלט למחנה הפליטים פלוריניה שבאוגנדה.

נשים וילדים מחכים למזון במרכז דרום סודאן, השבוע
נשים וילדים מחכים למזון במרכז דרום סודאן, השבועצילום: SIEGFRIED MODOLA/רויטרס

עוד אינספור שבוצעו על ידי חיילים מדרום סודאן מתוארות בראיונות עם פליטים מקאג'ו־קג'י, החיים במחנה הפליטים, ובמסמכי או"ם שהגיעו לידי אי־פי. דובר האו"ם סטפאן דוג'אריץ' אמר כי הפליטים מהמחוז, שבאו לאוגנדה לאחר שחצו בהליכה את הגבול "דיווחו כי הסיבות העיקריות למנוסתם היו רצח אזרחים, אלימות מינית וחששות מפני מעצרים וחטיפות".

שבעה פליטים בפלוריניה העידו כי הם מכירים מישהו שהיה קורבן לאלימות מינית. רבים אמרו שחיילי דרום סודאן התנכלו להם בשל חשד שהם תומכים במורדים. "מישהו נעצר תמיד ונלקח למחנה הצבאי", אמרה אשה אחת, "כשמישהו נלקח, הוא לא חוזר ואי אפשר לדעת אם נרצח או נשאר בחיים".

קורבנות ועדי ראייה סיפרו על מעשי אונס, גניבות ורצח של ידידים ובני משפחה שהואשמו בתמיכה במורדים. אחד הזקנים התחנן בפני צוות מטעם האו"ם שביקר באזור בתחילת החודש, ואמר שהאזרחים "שבויים על אדמתם". "אנחנו זקוקים להגנה מיידית, לפני שיהיה מאוחר מדי. אם ירצחו אותנו בגלל שאמרנו לכם את האמת, שיהיה", אמר.

יותר מ–12 אלף פועלים בדרום סודאן, אך תפקידם איננו כולל "את אימות ההאשמות שכוחות הממשלה רוצחים אזרחים, עוצרים באופן שרירותי אנשים שמתאספים בקבוצות, ומגבילים את תנועות האזרחים בקאג'ו־קג'י", כתב מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש בדו"ח סודי למועצת הביטחון של האו"ם.

מלחמת האזרחים המשתוללת במדינה מאז דצמבר 2013 הגיעה למחוז ביולי, לאחר פרוץ הקרבות בבירה ג'ובה. אז, הופיעו באזור ארגוני מורדים שהיו קשורים למנהיג האופוזיציה, ריק מצ'אר. 200 אלף התושבים, רובם בני שבט קוּקו — מצאו עצמם לכודים בין שני המחנות. רוב חיילי הצבא של דרום סודאן הם בני שבט דינקה, שהוא גם שבטו של הנשיא קיר.

זרם הפליטים מדרום סודאן לא מפסיק. מנוסתם של יותר מחצי מיליון פליטים מדרום סודאן לאוגנדה, מאז יולי אשתקד, יצרה את , ולפי האו"ם יותר ממאה אלף הגיעו לאוגנדה מתחילת השנה. המשאבים מעטים, ומחנה פלוריניה כבר עולה על גדותיו. יותר מ–22 אלף איש לא קיבלו מצרכים חיוניים. "אי אפשר לטפל במספרים כאלה. הכל חסר: מזון, פריטי סיוע בסיסיים, מים, סניטציה, כוח אדם ותחבורה", אמר ג'סי קמסטרה, מנהל אוגנדה ב"פדרציה העולמית הלותרנית", המנהלת את המחנה. "הדבר היחיד שיש לנו בשפע הוא נדיבותם של אזרחי אוגנדה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ